IMGW: Wichury przechodzą przez Polskę. Wiatr przekracza 100 km/h!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dotyczące silnego wiatru oraz marznącego deszczu, obejmujące całą Polskę.

Ostrzeżenia przed marznącym deszczem skutkują podziałem mapy Polski na dwie strefy. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują większość regionów, prognozując wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, a w porywach nawet do 85 km/h. Natomiast na obszarze nad morzem i w górach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, gdzie przewiduje się silny wiatr o średniej prędkości do 60 km/h, z porywami do 95 km/h na wybrzeżu.

Mapa IMGW
Aktualne ostrzeżenia IMGW

Granica między ostrzeżeniami pierwszego a drugiego stopnia przebiega od województwa zachodniopomorskiego po Lubelszczyznę. Na obszarze powyżej tej linii obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, a poniżej – pierwszego.

Na obszarach z ostrzeżeniami drugiego stopnia przewiduje się umiarkowany marznący deszcz, podczas gdy na pozostałym terenie prognozowane są słabe opady.

Odczuwalna temperatura będzie niższa niż ta wskazywana na termometrach. Dziś na zachodzie i północy kraju temperatura wyniesie nawet 11 stopni Celsjusza, lecz z uwagi na silny wiatr odczuwalna temperatura będzie o 5 stopni niższa. Wschodnie rejony kraju spodziewają się 3 stopni, a w centrum 8 stopni.


Aktualne warunki pogodowe są efektem niżu Niklas, który nadciągnął nad Polskę. Silny wiatr utrzyma się jeszcze w pierwszej połowie dnia, a po południu w całym kraju zacznie słabnąć, choć wciąż pozostanie porywisty. Najbardziej intensywne porywy przewiduje się nad morzem – do 85 km/h.

wiatr na polska
Aktualna sytuacja – https://radarburz.pl/radar-wiatru/

Prognozuje się deszcz ze śniegiem i śnieg, z opadami do 2-3 cm na nizinach i przyroście pokrywy śnieżnej o 10-12 cm w górach. Temperatura w ciągu dnia wyniesie od 2 stopni na północy do 5 na południu kraju.

W nadchodzący weekend przewiduje się poprawę pogody, z osłabieniem wiatru i miejscowymi opadami śniegu o około 5-10 cm. Maksymalna temperatura wyniesie do 2 stopni, z wyjątkiem obszarów nad morzem, gdzie może osiągnąć 4 stopnie. Nocą należy spodziewać się przymrozków, a drogi mogą być oblodzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *