Alert RCB – co to jest? Jak aktywować komunikaty SMS?

alert rcb

Alert RCB to nic innego jak komunikat w formie wiadomości SMS od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Alerty RCB będą informować mieszkańców danych województw i regionów o zbliżających się gwałtownych zjawiskach atmosferycznych. Komunikaty najczęściej dotyczą występowania gwałtownych burz oraz silnych nawałnic, które mogą zagrażać naszemu życiu. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat Alert RBC, co to jest, jak aktywować, wyłączyć oraz przedstawimy przykładowe komunikaty.

Alert RCB – co to takiego?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w skrócie RCB to instytucja, która zajmuje się przesłaniem informacji do operatorów telekomunikacyjnych o zagrożeniach pogodowych, zbliżających się, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców danego regionu. Operatorzy przesyłają komunikat z ostrzeżeniem do wszystkich klientów znajdujących się w zasięgu stacji bazowych. W taki sposób otrzymujemy z dużym wyprzedzeniem informację i komunikat SMS powiadamiający o gwałtownej burzy, silnym wietrze oraz nawałnicy. Obecnie wielu mieszkańców w Polsce otrzymuje powiadomienia RCB. Przykładowy SMS wysłany przez Alert RCB:

komunikat alert rcb

Przykładowe wiadomości i komunikaty (SMS)

Komunikat SMS przesłany przez Alert RCB nie przekracza 160 znaków ze spacjami. W komunikatach nie są wykorzystywane polskie znaki. Treść wiadomości jest zwięzła i prosto sformułowana, ma przede wszystkich ostrzegać. #AlertRCB dokładna wszelkich starań, aby uwzględnić wszystkie zjawiska atmosferyczne, stanowiące zagrożenia dla naszego życia. Jednak nie wszystkie zjawiska, zwłaszcza te nagłe i występujące lokalnie da się odpowiednio wcześniej przewidzieć, aby wysłać komunikat.

Powódź:

„Uwaga! Jutro w [nazwa miasta] spodziewana jest fala powodziowa na rz. [nazwa rzeki]. Jeśli mieszkasz blisko rzeki przygotuj się na ew. podtopienia. Stosuj sie do polecen sluzb.”

Burze:

„Uwaga! [data] po poludniu i w nocy bardzo silny wiatr, burze i grad. Mozliwe przerwy w dostawie pradu. Nie chowaj sie pod drzewami. Jesli mozesz – zostan w domu.”

Pozostałe komunikaty:

„Uwaga” Wyciek niebezpiecznej substancji. Jesli jestes w [nazwa, miejscowosc, rejon] poszukaj schronienia, zamknij okna, zostan w pomieszczeniu. Awaria jest usuwana.”

Jak włączyć / aktywować komunikaty pogodowe Alert RCB?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób zapisać się do powiadomień Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W celu otrzymywania komunikatów Alert RCB nie musimy się nigdzie zapisywać ani włączać komunikatów. Nie musisz także ustawiać w specjalny sposób telefonu, najważniejsze jest, aby Twój telefon lub smartfon był w zasięgu sieci telefonii komórkowej.

Wszystkie osoby, które znajdują się w obszarze, gdzie występuje niebezpieczne zjawisko w przypadku sytuacji kryzysowych, które mogą zagrozić życiu, otrzymają informacje/komunikat na swój telefon, z krótką wiadomością SMS informującym o rodzaju zagrożenia, datą wystąpienia oraz lokalizacją. Alerty przychodzą bez względu na to, jakiego mamy operatora komórkowego. Od 11 czerwca 2018 roku wszyscy operatorzy zobowiązani są do wysłania komunikatu użytkownikom na określonym obszarze, gdzie występuje niebezpieczeństwo. Wszystkie komunikaty wydawane są w sytuacjach kryzysowych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które realnie zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców.

Dlaczego nie dostałem ostrzeżenia?

Komunikat ostrzegający za pomocą Alert RCB rozsyłany jest tylko w najpoważniejszych przypadkach. Nie każde zjawisko powoduje zagrożenia życia lub zdrowia. O stopniu zagrożenia odpowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej więcej o stopniach zagrożenia znajdziesz na podstronie: ostrzeżenia meteorologiczne.

Czy można wyłączyć powiadomienia SMS?

Powiadomień i komunikatów nie możesz samodzielne wyłączyć. Komunikaty wysyłane są dla naszego bezpieczeństwa, w sytuacjach potencjalnego zagrożenia życia. Alert RCB otrzymują wszystkie osoby przebywające na obszarze zagrożonym. Komunikat SMS ma ostrzec przed nadejściem burzy lub nawałnicy, aby zminimalizować niebezpieczeństwo i skutki zjawiska atmosferycznego. Wiadomość SMS otrzymują wszyscy, bez wyjątków!

 

Źródło danych:

rcb.gov.pl/alertrcb/

2 Odpowiedzi do “Alert RCB – co to jest? Jak aktywować komunikaty SMS?”

    1. Nie ma możliwości samodzielnego wyłączenia alertów RCB. Jeśli znajdujemy się na terenie potencjalnie zagrożonym, wtedy otrzymamy komunikat SMS.

      „Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu RCB na zagrożonym terenie.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *