Coraz częściej słyszymy podczas prognozy pogody, że dzisiaj będzie niekorzystny biomet. Przedstawimy, co to jest tak naprawdę biomet oraz jaki ma wpływ na samopoczucie w ciągu dnia. Pojęcie niekorzystny biomet pojawia się często podczas prognozy pogody. Wielu z nas w tym dniu odczuwa znaczne pogorszenie nastroju i humoru, często również czujemy się bardziej zmęczeni. Wbrew ogólnej opinii, w niektórych przypadkach rzeczywiście pogoda może wpływać na gorsze samopoczucie wielu osób. Sprawdź, czy dzisiaj jest korzystny biomet!
Liczne badania kliniczne i analiza potwierdza wpływ niekorzystnego biometeo na nasz organizm. Wyniki tych badań potwierdzą tezę o wpływie czynników meteorologicznych na samopoczucie osób zdrowych, jak i chorych. Osoby, które znacząco odczuwają wszystkie zmiany pogodowe, nazywane są przez specjalistów meteoropatami. Organizm tych osób jest dużo bardziej wrażliwy na zmiany meteorologiczne, wynika to w dużej mierze z osłabienia mechanizmów przystosowujących do zmieniających się warunków w środowiskach.
Biomet – co to?
Słowo biomet swoją nazwę zawdzięcza od słowa biometeorologia. To dziedzina nauki, łącząca wiele nauk i elementów z biologi, chemii, geografii oraz klimatologi. Jej głównym zadaniem jest badanie wpływu warunków atmosferycznych na organizmy żywe. Biomet to nic innego jak mapa i stan aktualnych warunków atmosferycznych, które mogą oddziaływać na organizmy żywe. Biomet jest ważnym czynnikiem, który wpływa na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Aktualny biomet na dziś oraz szczegółowy opis znajdziemy na http://www.pogodynka.pl/biometeo/prognoza. Na stronie znajdziemy również biometeorologiczną ocenę pogody prognozowanej na dziś oraz jutro.
Pogoda biomet
Pogoda biomet to prognoza pogody przedstawiona w formie graficznej z użyciem odpowiednich symboli (emotek) w celu ukazania oceny prognozowanej pogody. Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej umożliwia nam sprawdzenie warunków biometeorologicznych, które mogą wpływać korzystnie lub niekorzystnie na organizm człowieka. Mapa biometeo została przedstawiona w przejrzysty i prosty sposób, aby ułatwić proces interpretacji warunków. Sprawdź także, aktualne zachmurzenie oraz występowanie deszczu na radarze opadów.
Warunki biometeorologiczne według IMGW możemy podzielić na:
- korzystne,
- pomiędzy obojętnymi a korzystnymi,
- obojętne,
- pomiędzy obojętnymi a niekorzystnymi,
- niekorzystne,
- bardzo niekorzystne,
- zmiana warunków niekorzystnych w korzystne,
- zmiana warunków korzystnych w niekorzystne,
- obszary górski wyłączone z prognozy.
Przedstawiony powyżej biomet to mapa pogodowa wyrażona poprzez różne emotki, wyrażają one odpowiednie emocje. Przedstawione pogody biomet w ten sposób, jest czytelne dla każdego z nas i nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy, aby sprawdzić, czy dziś jest korzystny lub niekorzystny biomet. Mapę możemy dowolnie przybliżać i oddalać, aby sprawdzić warunki w danym regionie, mieście czy kraju.
Niekorzystny biomet – co to znaczy?
Na to, czy biomet jest niekorzystny, wpływa wiele czynników występujących w warunkach atmosferycznych. Najczęstszą przyczyną jest gwałtowna zmiana ciśnienia atmosferycznego, powoduje to częste bóle głowy. Silny i porywisty wiatr może wpływać na problemy ze snem. Niekorzystny biomet najmocniej odczuwają meteoropaci. Schorzenie, jakim jest, meteoropatia to wrażliwość na oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz nagłej zmiany pogody. W dniach, których możemy zaobserwować zmianę pogody, osoby te często skarżą się na pogorszenie samopoczucia, problem z koncentracją, wolniejszy czas reakcji, brak motywacji oraz ogólne osłabienie organizmu. W wielu przypadkach występuje także silny ból głowy.
Jakie objawy daje biomet niekorzystny?
Meteopaci skarżą się na wiele objawów towarzyszącym im podczas niekorzystnego biometu. Do najczęstszych objawów należą między innymi: wyraźne pogorszenie samopoczucia. Zmiany meteorologiczne wpływają przede wszystkim na ich nastrój oraz wahania – towarzyszy im częste rozdrażnienie, osłabienie organizmu oraz brak chęci do działania, oraz problemy z koncentracją podczas wykonywania pracy. Biomet niekorzystny wpływa także na jakość snu – może powodować u niektórych osób senność lub bezsenność. Często pojawiają się także bóle głowy. To najczęściej podawane objawy opisane przez osoby, które odczuwają skutki biometu niekorzystnego. W przypadku osób starszych lub schorowanych objawy te mogą być znacznie gorsze, np. bóle kostno-stawowe oraz podwyższenie ciśnienia tętniczego. Odnotowano także przypadki ataków duszności oraz nasilenie astmy, nie należy lekceważyć zmian pogody w przypadku osób przewlekle chorych.
Biomet na dzisiaj: Poznań – Warszawa – Kraków Aktualizacja danych: 30 września 2023