Brontofobia – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Brontofobia - lęk przed burzami

Burza to bardzo powszechne zjawisko naturalne, któremu towarzyszą opady, silny wiatr, grzmoty czy pioruny. Pewnie w większości z nas w dzieciństwie wywoływała strach. Mimo że może ona generować w nas pewien lęk i niepokój, to jednak występują osoby, które nie tylko się boją, ale wręcz wpadają w panikę.

Czym jest brontofobia?

Wiele osób może się zastanawiać, co to jest brontofobia i jak można ją rozpoznać. Jest to bardzo specyficzne i mało znane zaburzenie. Brontofobia, nazywana również astrafobią, jest to lęk przed burzą, błyskawicami czy gromami. Ludzie, którzy cierpią na tą chorobę, doświadczają przesadnego, niekontrolowanego wręcz irracjonalnego strachu przed błyskawicami i piorunami. Ta reakcja lękowa powoduje zachowania, które są wytwarzane w celu uniknięcia stresującej sytuacji lub po prostu jak najszybszej ucieczki. Tę fobię możemy kojarzyć z czasów, gdy byliśmy dziećmi i panicznie baliśmy się grzmotów, była to reakcja naturalna. Jeśli ten lęk odczuwamy coraz częściej i mocniej z upływem lat, może oznaczać to, że mamy mocną i prawdziwą fobię już w wieku dojrzałym. Jakie więc są objawy brontofobii? Najczęstszym objawem jest olbrzymi lęk u osoby, która cierpi, ale objawy mogą być różne i występować z różną intensywnością. Można je podzielić na trzy grupy: objawy poznawcze, objawy fizyczne i objawy behawioralne.

Objawy brontofobii

 1. Objawy poznawcze

Charakteryzują się szeregiem nieracjonalnych idei i przekonań na temat bodźca fizycznego. Może się objawiać: obsesyjnymi spekulacjami na temat bodźca, katastrofalnymi wyobrażeniami związanymi z burzami, strachem przed utratą kontroli, poczuciem nierealności oraz niekontrolowanymi pomysłami o niebezpieczeństwie tego zjawiska.

 1. Objawy fizyczne

Przynosi serie przeróżnych zmian w organizmie np: uczucie duszności, nadmierne pocenie się, nudności i wymioty, bóle głowy, omdlenia, zwiększony puls, problemy gastryczne, przyspieszony oddech.

 1. Objawy behawioralne

Objawy te powstają, aby uniknąć sytuacji stresowej lub ucieczki, gdy bodziec się pojawi. Zachowania ucieczkowe pokazują, że dana osoba jest zagłębiona w sytuację stresową i robi wszystko, aby uciec, jak najszybciej może.


Boisz się burzy? Obserwuj nasz radar burzowy!


Przyczyny brontofobii

Ciężko poznać całkowite pochodzenie tej fobii. Osoba chorująca nie jest w stanie poznać przyczyny czy powiązać ją z jakimś wydarzeniem z jej życia. Uznaje się, że przyczyny mogą być powszechne np: genetyczna predyspozycja do szkodliwych skutków stresu, któremu sprzyja jakieś traumatyczne doświadczenie emocjonalne związane z burzami. Tak naprawdę istnieje wiele innych czynników np: osobowość czy style poznawcze.

Najczęstsze przyczyny, które mogą wywołać lęk przed burzami:

 1. Traumatyczne doświadczenia z przeszłości: Osoby, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń związanych z burzą lub grzmieniem w przeszłości, mogą rozwijać lęk związanym z tymi bodźcami.
 2. Genetyka: Niektóre badania sugerują, że lęk związany z burzą może mieć pewien genetyczny składnik.
 3. Stres i zaburzenia emocjonalne: Brontofobia może występować u osób z zaburzeniami lękowymi lub depresją, a także u osób, które są w trudnych sytuacjach życiowych.
 4. Nadmierna wrażliwość sensoryczna: Osoby z nadwrażliwością sensoryczną mogą odczuwać burzę jako intensywne i przytłaczające doświadczenie.

Zobacz także: Jak obliczyć, jak daleko jest burza?


Jak leczyć brontofobię?

Lęk przed burzami to dość powszechne zaburzenie, przypadłość ta może być bardzo uciążliwa i powodować poważne problemy, zwłaszcza podczas sezonu burzowego.

Oto kilka sposobów na leczenie brontofobii:

 1. Terapia behawioralna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia brontofobii. Może obejmować stopniowe narażanie na bodźce związane z grzmieniem i burzą, dzięki czemu można zmniejszyć reakcje lękowe na te bodźce.
 2. Terapia poznawczo-behawioralna może pomóc osobom z brontofobią w identyfikacji negatywnych myśli i przekonań związanych z grzmieniem i burzą, a następnie zmianie tych myśli i przekonań na bardziej pozytywne.
 3. Medytacja, joga, techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, mogą pomóc w redukcji napięcia i lęku związanego z grzmieniem i burzą.
 4. Farmakoterapia: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne, aby pomóc w zmniejszeniu objawów brontofobii. Warto jednak pamiętać, że leki te powinny być stosowane tylko na zalecenie lekarza i pod jego nadzorem.
 5. Zastosowanie strategii radzenia sobie w czasie burzy, które można zastosować w czasie burzy, aby zmniejszyć objawy brontofobii, takie jak słuchanie muzyki lub odgłosów natury, skupienie się na zadaniach, które wymagają naszej uwagi.

Badania udowodniły, że terapie poznawczo-behawioralne uzyskują świetne wyniki w leczeniu fobii. Przeprowadza się techniki, które mają wyeliminować i zmniejszyć te trzy grupy objawów. Przydatne są szkolenia z technik relaksacyjnych, które mogą być bardzo pomocne w sytuacjach stresowych. Wszystkie te techniki mogą zwalczyć strach i pomóc normalnie funkcjonować. 

Należy pamiętać, że skuteczność każdej metody leczenia zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby cierpiącej na brontofobię. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub terapeutą, aby pomóc w wyborze najlepszego sposobu leczenia.

Jak uspokoić się podczas burzy

Jak uspokoić się podczas burzy?

Aby przetrwać w czasie burzy, warto zastosować techniki relaksacyjne np: głębokie  oddychanie, czytanie ulubionej książki czy wizualizacji bezpiecznego miejsca. Ważne, aby postarać się, zachować spokój. Nieraz zdarza się, że burza występuje w nocy. Co zrobić, żeby zasnąć w czasie burzy? Nie jest to łatwe zadanie, wymaga to zaangażowanie i nieskupiania się na piorunach. Warto medytować lub starać się powtarzać jedno słowo. Dzięki temu nasz mózg skupi się na czymś innym. Gdy to nie pomoże, warto zainwestować w zatyczki do uszu, które wyciszą hałas. Można także zmienić miejsce spania na to, które ma mniej okien. Zasłonięcie rolet także jest pomocne, gdyż błyskawice będą mniej widoczne. Jeżeli mamy kompana do spania, warto się przytulić. Badania udowadniają, że wytwarzają się hormony, dzięki którym czujemy się bezpieczniej i lepiej. To tylko przykłady sposobów, które mogą pomóc w zasypianiu. Najważniejsze, żebyśmy sami sprawdzili, które będą dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Jedna odpowiedź do “Brontofobia – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *