Burza śnieżna – czym jest i jak powstaje?

Burza śnieżna - śnieżyca

W okresie zimowym burze występują stosunkowo rzadko, a jeszcze rzadszym zjawiskiem jest burza śnieżna. Jednak biorąc pod uwagę zmieniający się klimat, pewne zjawiska pojawiają się częściej i mogą przyjmować różne formy. To, co do niedawna było uważane przez wiele osób za anomalia pogodowe, dziś traktowane jest jako coś normalnego. Dlatego też warto dowiedzieć się, czym jest burza śnieżna i jak powstaje to zjawisko?

Czy zimą może być burza?

W okresie zimowym mogą występować zarówno zwykłe burze, jak i burze śnieżne. Do powstania burzy konieczne jest zetknięcie się dwóch różnych mas powietrza. Tymczasem zimą warunki atmosferyczne są na tyle stabilne, że burze występują sporadycznie. Niech was to jednak nie zwiedzie. To, że burze śnieżne występują rzadko, nie oznacza, że nie są niebezpieczne. Każda burza, także burza śnieżna stanowi zagrożenie, dlatego nie można tego bagatelizować i należy zadbać o własne bezpieczeństwo podczas burzy.

Przeczytaj także: Co to jest gołoledź?

Burza śnieżna – co to jest?

Nikogo nie dziwią burze w okresie letnim, do tego jesteśmy przyzwyczajeni. Każdy wie, że w cieplejsze dni mogą pojawić się nagłe, silne burze z wyładowaniami, którym towarzyszą intensywne opady deszczu i porywisty wiatr. Jednak burza zimą to w dalszym ciągu coś sporadycznego i przez to też budzącego tak wielkie emocje. Wiele osób zapytanych o to, co to jest burza śnieżna?, pomyśli o śnieżycy. Co prawda burzy śnieżnej w Polsce towarzyszą intensywne opady śniegu. Jednak jeśli za oknem zaobserwujemy wyłącznie wzmożone opady śniegu, to można mówić wtedy o śnieżycy, ale nie o burzy śnieżnej. W takim razie czym są burze śnieżne? O burzy śnieżnej mówi wówczas, gdy poza silnymi opadami deszczu ze śniegiem, śniegu, czy gradu występują również wyładowania atmosferyczne, które mogą mieć postać wyładowań doziemnych lub chmurowych. Do powstania wyładowań atmosferycznych podczas burzy śnieżnej dochodzi w wysoko wypiętrzonych chmurach Cumulonimbus. Wspomniane chmury cumulonimbus rozwijają się, gdy mają miejsce zmienne warunki termodynamiczne i szybki spadek temperatury wraz ze wzrostem wysokości. W zimie warunki takie powstają głównie w strefach z chłodnymi frontami atmosferycznymi. Istotną rolę w tym wszystkim odgrywa także zmiana ciśnienia i napływające zimne masy powietrza z północy albo z zachodu Europy. W trakcie burzy śnieżnej nie muszą wystąpić jednocześnie wszystkie wspomniane warunki. W zimnych porach roku burze mogą przybierać różne formy, mowa o pojedynczych komórkach burzowych, burzach wielokomórkowych i liniach szkwałowych.

Burze śnieżne najczęściej można spotkać w Ameryce Północnej, Azji, a także Europie. Burze śnieżne w Polsce występują głównie w pasie nadmorskim, wynika to z tzw. efektu jeziora. Wszystkie rodzaj burz są nieokiełznanym zjawiskiem, dlatego też trudno jest określić, ile trwa burza śnieżna? Meteorolodzy mówią, że burze śnieżne trwają zazwyczaj od 30 do 60 minut, choć nie ma co do tego reguły. Opady śniegu mogą utrzymywać się znacznie dłużej.

Czy burze śnieżne występują w Polsce?

Niektórzy pewnie będą zdziwieni faktem, że burze śnieżne występują w Polsce i wcale nie jest to takie odosobnione zjawisko. Co prawda nie zawsze uda się je zarejestrować gołym okiem, a to dlatego, że trudno zaobserwować burze śnieżne z piorunami. Zimą powietrze jest suche i mroźne, co ogranicza jego cyrkulację i wpływa na częstotliwość występowania wyładowań. Niekiedy trudno dostrzec wyładowania atmosferyczne i wówczas przez wielu burza śnieżna mylona jest ze śnieżycą. Musicie zapamiętać, że śnieżyca to nie to samo co burza śnieżna.

Burze śnieżne w Polsce występują od października do kwietnia, wtedy to panują najlepsze warunki do rozwoju tego typu zjawisk atmosferycznych. Zatem jeśli ktoś się zastanawia, czy zimą może być burza? To już ma gotową odpowiedź, tak zimą mogą pojawiać się burze. Oczywiście częstotliwość występowania burz śnieżnych zimą jest znacznie mniejsza, niż burz występujących w miesiącach letnich. Jednak meteorolodzy podkreślają, że burza śnieżna w Polsce to coś całkiem normalnego. O burzach śnieżnych mówi się dość rzadko, nie dlatego że występują rzadko, a dlatego, że trudno je zaobserwować. Burze śnieżne najczęściej pojawiają się w północnej części Polski. Podczas burzy śnieżnej mogą pojawiać się pojedyncze wyładowania, które trudno dostrzec, zwłaszcza jak burzy śnieżnej towarzyszą intensywne opady śniegu. Nie zawsze też udaje się usłyszeć grzmoty, gdyż są one dużo bardziej przytłumione, na co też mają wpływ opady śniegu. Za to słyszalne grzmoty, znacznie dłużej rozchodzą się w powietrzu.

Burza śnieżna – zagrożenie dla człowieka

Każda burza, czy to ta w sezonie wiosenno-letnim, czy burza śnieżna w zimie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, a także może spowodować liczne szkody. W trakcie burzy śnieżnej opady śniegu bywają tak intensywne, że widoczność jest mocno ograniczona i spada do mniej niż 100 m. Słaba widoczność to nie jedyne utrudnienie, silny wiatr i śnieg wpływa na pogorszenie warunków drogowych, ulice stają się białe i śliskie, mogą powstawać zaspy. Podczas burzy śnieżnej może spaść nawet kilkanaście centymetrów śniegu. W takich sytuacjach służby drogowe nie potrafią zareagować odpowiednio szybko i wyjechać na ulice. Podczas burz śnieżnych sparaliżowany jest również ruch lotniczy. W trakcie burzy śnieżnej należy pamiętać o zabezpieczeniu zwierząt gospodarczych i znalezieniu im schronienia, a także zabezpieczeniu wszystkich ruchomych przedmiotów na balkonach i tarasach. Zaleca się także opuszczenie rolet zewnętrznych albo zamknięcie okiennic, aby w jak największym stopniu zabezpieczyć budynki. Intensywne opady śniegu, w połączeniu z silnym wiatrem mogą łamać drzewa i niszczyć linie wysokiego napięcia. Burza śnieżna stanowi realne zagrożenie dla człowieka, o czym trzeba pamiętać i czego należy być świadomym.

Burza śnieżna z perspektywy obserwatora siedzącego w ciepłym domu może być pięknym zjawiskiem, ale znajdując się na zewnątrz, nie jest już tak bajkowo. Nie daj się zaskoczyć burzy śnieżnej i śledź na bieżąco prognozy pogody i mapy opadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *