Ciśnienie atmosferyczne dzisiaj

Czym jest ciśnienie atmosferyczne?

Ciśnienie atmosferyczne obliczane jest na podstawie wartości siły, z jaką powietrze naciska na wybrany obszar powierzchni. Ciśnienie atmosferyczne jest miarą nacisku wywieranego w danym momencie na daną powierzchnię przez powietrze lub gaz. W górach możemy zaobserwować znacznie niższe ciśnienie atmosferyczne niż w przypadku terenów położonych na nizinach, tam ciśnienie jest wyższe, spowodowane jest to tym, że słup powietrza ma różne wysokości. Ciśnienie atmosferyczne podajemy się w hektopaskalach (hPa) lub w jednostce o nazwie atmosfera.

Ile aktualnie wynosi ciśnienie atmosferyczne dzisiaj?

Aktualną wartość ciśnienia atmosferycznego w Polsce, Europie oraz na świecie możemy sprawdzić za pomocą mapy. Mapa przedstawia sytuację baryczną na wybranym terenie. W celu sprawdzenie ciśnienie wystarczy na mapie przybliżyć lub oddalić widok, aby znaleźć miejsce, w którym aktualnie przebywamy lub nas interesuję. Wybrany teren możemy powiększyć lub pomniejszyć na mapie za pomocą myszki, lub korzystając z nawigacji dostępnej na mapie w prawym górnym rogu (+ powiększamy, – pomniejszamy). Mapa ciśnienia atmosferycznego pochodzi z Windy, aktualna mapa uchodzi za najdokładniejszą mapę dostarczającą informacje na temat aktualnego ciśnienie atmosferycznego. Dodatkowo na mapie możemy zaobserwować przepływ powietrza oraz różnicę w ciśnieniu w wielu obszarach Europy i świata. Mapa Windy udostępnia także informacje na temat mas powietrza i frontów atmosferycznych. W warunkach domowych także możemy, sprawdzić ile wynosi dzisiaj ciśnienie atmosferyczne, musimy zaopatrzyć się w przyrząd do pomiaru ciśnienia – barometr.

Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie

Ciśnienie atmosferyczne wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także ma wpływ na pogodę. Wysokie ciśnienie zazwyczaj wpływa na piękną i słoneczną pogodę. Niskie ciśnienie w większości przypadków oznaczać będzie bardzo brzydką i pochmurną pogodę. W niektórych przypadkach niskie ciśnienie atmosferyczne może wiązać się z wystąpieniem dodatkowych zjawisk takich jak np. tornado czy huragan.

Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie: osoby (meteopaci), które są bardzo wrażliwe na wszelkie nagłe zmiany pogody oraz zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą odczuwać w takich dniach bardzo nieprzyjemne dolegliwości: bóle głowy, bóle stawowe, zawroty głowy oraz inne nieprzyjemne dolegliwości. Meteopaci są szczególnie narażeni jesienią na bóle głowy, która występują znacznie częściej. Wpływ ma na to pogoda, a dokładniej wahania ciśnienia atmosferycznego (ciśnienia powietrza).

Osoby wrażliwe na zmiany pogody powinny często sprawdzać, jakie jest ciśnienie atmosferyczne dzisiaj, które wpływa na nasz nastrój i ogólne samopoczucie. Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposób na walkę z gorszym samopoczuciem spowodowanym nagłą zmianą pogody. Większości z nas pomoże mocna aromatyczna kawa. Jeśli kawa nam nie pomaga, warto skorzystać z aromaterapii, tutaj szczególnie polecane są olejki mentolowe oraz eukaliptusowe. Masaż głowy (skroni) może także pozytywnie wpłynąć na nasz stan, jeśli to nie pomoże, ostatnim rozwiązaniem jest zażycie środków przeciwbólowych. Na nasze ogólne samopoczucie wpływa ma także biomet – sprawdź, czy dzisiaj jest korzystny biomet.

Jednostka ciśnienia atmosferycznego:  hektopaskal (hPa)

Ciśnienie normalne: wynosi 1013,25 hPa

Białystok – Bydgoszcz – Częstochowa – Gdańsk – Gdynia – Gliwice – Kalisz – Katowice – Kielce – Koszalin – Kraków – Legnica – Lublin – Łódź – Olsztyn – Opole – Płock – Poznań – Przemyśl – Radom – Rzeszów – Słupsk – Sosnowiec – Suwałki – Szczecin – Toruń – Wałbrzych – Warszawa – Wrocław – Zielona Góra

 

Mapa ciśnienia atmosferycznego dla Polski, Europy i Świata pochodzi ze strony: windy.com

Aktualizacja danych: 23 kwietnia 2024