Co przyciąga pioruny?

Co przyciąga pioruny

Prawdziwy sezon burzowy przypada na miesiące od maja do czerwca. Jednak to nie wyklucza wystąpienia burz w innych miesiącach. Zmieniający się klimat i duże wahania temperatur sprawiają, że burze pojawiają się nawet w styczniu, albo w październiku. Poza tym, że burze występują bardzo często, to tworzą się one bardzo niespodziewanie i przebiegają z różnym natężeniem.

Nie raz pewnie słyszeliście, aby w czasie burzy schować się w domu, w żadnym przypadku nie stawać pod drzewami, ani też nie kąpać się w jeziorze. Większość z nas zna podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas burzy i wie, jak zachować się w czasie burzy. Niestety w sytuacji stresującej można o tych zasadach zapomnieć, co może kosztować nas zdrowie, a niekiedy nawet życie.

Co przyciąga pioruny i w co najczęściej uderzają?

Piorun stara się dotrzeć do ziemi najkrótszą i najbardziej przewodzącą drogą. Na początku przedziera powietrze, które niezbyt dobrze przewodzi prąd i szuka czegoś, co jest położone jak najbliżej jego drogi, czyli jak najwyższych obiektów. Najczęściej piorun uderza w wysokie budynki, anteny telewizyjne, czy samotnie stojące drzewa. Dlaczego drzewa są tak atrakcyjnym celem dla piorunów? Duże, stare drzewa posiadają wiele gałęzi i popękaną, rzeźbioną korę, w szczelinach której rozwija się mech i panuje duża wilgoć, a to sprzyja stworzeniu korzystnej dla pioruna jonizacji powietrza. Człowiek, który stoi samotnie na otwartej przestrzeni też może stać się celem, zwłaszcza jeśli trzyma coś metalowego, a w pobliżu nie ma żadnych innych wyższych od niego obiektów.

Wysokie budynki, czy wieżowce również są narażone na uderzenie piorunu. Szanse na to, że piorun uderzy w nasz dom są bardzo duże, zwłaszcza jeśli nasz dom jest usytuowany na wzniesieniu, a w pobliżu nie ma żadnych innych wyższych obiektów. Piorun może uderzyć praktycznie we wszystko, jeśli jednak odpowiednio zabezpieczymy nasz dom przed burzą to będzie można to ryzyku zminimalizować. Powszechnie uważa się, że telefon przyciąga pioruny, jednak nie jest to do końca prawdą i warto go wykorzystać do wezwania pomocy. Trzeba jednak pamiętać, aby zostając w domu w czasie burzy wyłączyć z gniazdek urządzenia elektryczne, nie kąpać się w wannie, ani pod prysznicem, odsunąć się od kranu i kaloryfera, a także pozamykać okna, przez które może wpaść piorun kulisty.

Szczególne warunki ostrożności należy zachować w każdej sytuacji, bez względu na to, gdzie się znajdujemy. Jeśli jednak burza zaskoczy nas na ulicy to warto unikać pojedynczych wysokich drzew, latarni, masztów, trakcji tramwajowych, a także przewodów wysokiego napięcia, gdyż wszystko to może przyciągać pioruny. Pioruny przyciąga również plaża i mokry piasek, zbiorniki wody, zwłaszcza słonej wody, wysokie szczyty, czy nawet metalowe elementy namiotu.


Przeczytaj także: Jak powstaje piorun?


Jeśli burza napotka cię podczas jazdy samochodem, warto zjechać na pobocze i pozostać w samochodzie. Pozamykaj okna i nie dotykaj metalowych części, a przeczekasz burzę w bezpiecznym zamknięciu. Samochód w tym przypadku działa jak klatka Faradaya.

Burza i towarzyszące jej pioruny potrafią wyrządzić wiele szkód materialnych, jednak wiedząc, jak się należy zachować podczas burzy i co przyciąga pioruny, możemy uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *