Co to jest gołoledź i jak powstaje?

Blog Pogodowy
gołoledź

Wszyscy znają, nie wszyscy wiedzą jak się to zjawisko nazywa. Gołoledź bywa uciążliwa zarówno dla pieszych, jak i dla kierowców. W okresie zimowym, kiedy temperatury spadają poniżej zera i nie ma śniegu, wtedy bardzo często można natrafić na gołoledź. Mało widoczna, a potrafi utrudnić życie wielu osobom. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym zjawisku. Możliwe, że jak dowiemy się, co to jest gołoledź?, i jak powstaje gołoledź?, to będziemy wiedzieli jak się zachować na drodze podczas gołoledzi.

Co to jest i jak powstaje gołoledź?

W okresie zimowym panują specyficzne warunki atmosferyczne. Niskie temperatury i towarzyszące temu opady śniegu z deszczem sprawiają, że bardzo często pojawia się gołoledź. Warto zacząć od wyjaśnienia co to jest gołoledź? Gołoledź to cienka warstwa lodu osadzająca się na powierzchni dróg i chodników. Zjawisko to jest bardzo niebezpieczne zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Warstwa lodu znajdująca się na podłożu jest niebezpieczna z dwóch powodów. Po pierwsze gołoledź jest trudna do dostrzeżenia, dlatego też często nazywana jest czarnym lodem. Warstwa lodu jest tak cienka i przezroczysta, że nie zmienia koloru asfaltu. Po drugie gołoledź pokrywająca drogi i chodniki, tworzy tzw. szklankę, czyli bardzo śliską powierzchnię. W takich warunkach o stłuczkę i wywrotkę nie trudno. Jak zatem powstaje gołoledź? Wystarczy, że spełnione zostaną dwa warunki, aby pojawił się problem gołoledzi i paraliż całego miasta. W zimie nie trudno o temperatury poniżej zera, czyli jeden z warunków jest spełniony. Drugim jest wystąpienie opadu, czyli delikatnej mżawki, deszczu, albo chociażby mgły. Krople spadające na podłoże rozpływają się i praktycznie natychmiast zamarzają, w efekcie czego powstaje gołoledź.

Gołoledź, ślizgawica, gołoledź pośniegowa – czym się różnią?

Często gołoledź mylona jest ze ślizgawicą albo gołoledzią pośniegową, a to nie jest to samo, gdyż powstaje w inny sposób. Żeby doszło do wystąpienia ślizgawicy, nie muszą mieć miejsca żadne opady. Ślizgawica powstaje w wyniku zamarzania wody, powstałej przez chwilową odwilż, znajdującej się na powierzchni. Kolejnym zjawiskiem, które jest mylone z gołoledzią, jest gołoledź pośniegowa. Jak sama nazwa wskazuje, do jej powstania ponownie nie jest potrzebny żaden opad. Gołoledź pośniegowa powstaje głównie na drogach i biorą w niej udział samochody. Auta rozjeżdżają śnieg, który ponownie zamarza i tworzy cienką warstwę lodu na powierzchni drogi. Wszystkie wspomniane zjawiska są niezwykle niebezpieczne.

Kiedy występuje zjawisko gołoledzi i jakie przynosi skutki?

Wiadomo już, jak powstaje gołoledź, warto się jeszcze dowiedzieć, kiedy najczęściej występuje gołoledź i z jakimi niebezpieczeństwami to się wiąże? Najczęściej gołoledź ma miejsce wtedy, gdy po bardzo mroźnych i suchych dniach, przychodzi nagłe ocieplenie, którym towarzyszą opady. Deszcz padający na podłoże, które jest jeszcze zmrożone, sprawia, że szybko zamarza i tworzy na drogach i chodnikach taflę lodu. Gołoledź to nie tylko pokryta lodem droga i chodnik. Oblodzenia można zauważyć również na przydrożnych elementach, mowa znakach drogowych, krzewach, płotach, balustradach, przęsłach mostów, a nawet na samochodach stojących na poboczu drogi. Niekiedy jednak dostrzeżenie gołoledzi gołym okiem nie jest proste, zwłaszcza podczas jazdy po zmroku. Dlatego też kierowcy muszą zwracać uwagę również na inne sygnały. Podczas gołoledzi samochód porusza się nieco inaczej tak jakby ciszej. Możliwe jest odczuwanie lekkiego znoszenia pojazdu na boki, łatwo wpaść w poślizg i wydłuża się droga hamowania. Warto jeszcze dodać, że są miejsca, w których gołoledź tworzy się częściej. Zatem gdzie jest najczęściej spotykana gołoledź? Chodzi o miejsca, w których występuje wzmożona wilgotność, mowa o zbiornikach wodnych (rzeki, jeziora, rowy melioracyjne), w okolicach lasów, pagórków i pól, a także w zacienionych miejscach. Bardzo często gołoledź można spotkać na powierzchni mostów i wiaduktów, przepływająca rzeka znacznie zwiększa wilgotność i możliwość wystąpienia gołoledzi. Zjawisko gołoledzi występuje głównie z samego rana albo zaraz po zmroku.

gołoledź na chodnikach
gołoledź na drodze i chodniku

Gołoledź na chodnikach i drogach

Gołoledź jest dość podstępnym zjawiskiem, gdyż trudno ją dostrzec, a potrafi narobić wielu szkód. Najczęściej o gołoledzi dowiadujemy się, jak już wpadniemy w poślizg, albo jak dostrzeżemy stłuczkę innych pojazdów. Kierowcy, zwłaszcza zawodowi kierowcy i osoby udające się w dalsze podróże zawsze powinni sprawdzać prognozy pogody i dobrze je analizować. Wiadomo, że jak w mroźny dzień, nagle zacznie padać mżawka, to wystąpienie gołoledzi na drogach jest niemalże pewne.

Jak się zachować na drodze podczas gołoledzi?

  • zdejmij nogę z gazu, zwolnij i dostosuj prędkość do panujących na drodze warunków
  • zwiększ dystans pomiędzy samochodami
  • nigdy nie hamuj zbyt gwałtownie, bo możesz wpaść w poślizg
  • hamuj silnikiem, mowa o redukcji biegów
  • czujesz, że nie wyhamujesz – wybierz mniejsze zło, czasami lepiej wjechać w krzaki, albo wjechać na pusty chodnik niż spowodować stłuczkę
  • po wpadnięciu w poślizg, nie panikuj, tylko skręcaj kierownicą dokładnie w tę stronę, w którą zjeżdża tył samochodu
  • zwracaj uwagę na znaki drogowe, one informują o miejscach, w których gołoledź występuje najczęściej

Zimą gołoledź w Polsce występuje dość często i jest to bardzo niebezpieczne zjawisko również dla pieszych. Gołoledź na chodniku to prawdziwy tor przeszkód, przez cienką warstwę lodu pokrywającą całą jego powierzchnię. Liczne poślizgnięcia się i upadki prowadzą do kontuzji, zwichnięć i złamań kończyn dolnych i górnych. Dlatego też piesi również muszą zachować szczególną ostrożność i omijać chodniki, które nie zostały posypane solą lub piaskiem. Warto w taką pogodę zaopatrzyć się w buty z bieżnikiem i dobrą przyczepnością.

Gołoledź na drogach. Nie daj się zaskoczyć – sprawdź ostrzeżenia!

Powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” sprawdza się w wielu przypadkach. Jednak warto zrobić wszystko, aby uniknąć nieprzyjemnych i kosztownych skutków gołoledzi. Cienka, niewidoczna tafla lodu potrafi sparaliżować ruch drogowy. Liczne kolizje i wypadki zagrażają zdrowiu i życiu kierowców, pasażerów, a nawet przechodniów biorących udział w tych zdarzeniach. Gołoledź na drogach jest bardzo niebezpieczna. Chcąc uniknąć zagrożenia, warto wiedzieć gdzie szukać informacji na temat takich niespodziewanych zjawisk, jakim jest gołoledź:

  • prognozy pogody, jeśli wiemy, że jest minusowa temperatura, a mimo to zapowiadane są opady, to istnieje duże ryzyko, że nad ranem wystąpi gołoledź
  • strony rządowe – imgw.pl, na których zamieszczane są ostrzeżenia o złej pogodzie i np. gołoledzi
  • oficjalne konto IMGW meteo na Twitterze – https://twitter.com/IMGWmete
  • oficjalne konto IMGW meteo na Facebooku – https://www.facebook.com/imgw.meteo.96
  • oficjalne konta IMGW meteo na Instagramie – https://www.instagram.com/imgwmeteopolska/
  • inne kanały informacyjne
  • niebagatelizowanie ostrzeżeń otrzymywanych w formie SMS-a na telefon komórkowy

Śledzenie dostępnych kanałów i dokładne analizowanie przekazywanych informacji znacznie zwiększy Twoje bezpieczeństwo i pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, jakie może wywołać gołoledź na drogach.

gołoledź na drodze
gołoledź na drodze

Jak walczyć z gołoledzią na drogach i chodnikach?

Negatywne skutki gołoledzi można zminimalizować, wystarczy, że odpowiednio szybko powierzchnie pokryte cienką warstwą lodu zostaną posypane solą, piaskiem lub wodnym roztworem soli. Ten sposób jest skuteczny, jeśli temperatura jest wyższa niż -18 stopni Celsjusza. Przy większych mrozach z gołoledzią można walczyć jedynie przy pomocy chlorku magnezu albo chlorku wapnia.

Gołoledź jest powszechnym zjawiskiem, ale w dalszym ciągu bardzo nieprzewidywalnym. Potrafi się pojawić niespodziewanie i zaskoczyć kierowców oraz pieszych, bo trudno ją zauważyć. Jedyne co można zrobić to śledzić prognozy pogody, dostosowywać prędkość do panujących warunków i poruszać się z dużą ostrożnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *