Co to jest tornado i skąd się bierze? Gdzie występuje najwięcej tornad?

Co to jest tornado

Od kilku lat możemy zaobserwować znaczne zwiększenie występowanie tornad i trąb powietrznych na świecie oraz w Polsce. Wielu naukowców tłumaczy to faktem zmiany klimatu spowodowanym efektem cieplarnianym. Przeważnie tornada lub silne trąby powietrzne występowały głównie w Stanach Zjednoczonych, aktualnie możemy zaobserwować je na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. W tym artykule postaramy się przybliżyć informacje na temat co to jest tornado – trąba powietrzna oraz jak powstają.

Co to jest tornado – trąba powietrzna?

Tornado lub inaczej trąba powietrzna to nic innego jak gwałtowna i silna kolumna wirującego powietrza. Wir łączy się z podstawą cumulonimbusa oraz styka się z powierzchnią Ziemi. Jego kształt przypomina lej tzw.: lej kondensacyjny, którego koniec spotyka się w powierzchnią. Najbardziej niebezpieczna jest dolna część leja to właśnie ona porywa z ziemi wiele odłamków, różnego rodzaju rzeczy oraz pył – wszystko zależne jest od siły tornada. Od kilku lat trąby powietrzne występują także w Polsce, w 20018 roku odnotowane najsilniejsze tornado w historii Polski.

W ostatnich dniach silne tornado przeszło w okolicach Dragalina i Drajna Nouă w Rumunii. Trąba powietrzna pojawiła się gwałtownie i wyrządziła wiele zniszczeń.

Skąd się bierze i jak powstaje tornado?

Do powstania tornada wymagane są odpowiedni warunki atmosferyczne. Głównym czynnikiem są nagłe wahania temperatur, wynika to ze zderzenia i ścierania się mas chłodnego oraz ciepłego powietrza. Skutkiem może być silny wiatr, który swoją formą i siłą może zasłużyć na nazwę trąby powietrznej. Tornado powstaje w kłębiastej chmurze deszczowej zwanej cumulonimbusem. Dokładniej na skutek dużej różnicy prędkości oraz kierunku wiatru na różnych wysokościach całe masy powietrza potrafią zacząć wirować wokół swojej osi poziomej. W sytuacji, gdy w chmurze cumulonimbus występuje silny prąd wstępujący, może on odchylić wir w kierunku pionowych wówczas może dojść do wytworzenia tornada, lub znanej w Polsce trąby powietrznej. Najsilniejsze oraz najbardziej niszczycielskie tornada rodzą się głównie w superkomórkach, czyli chmurach burzowych – mapa burzowa. Najczęściej występują w Stanach Zjednoczonych.

Gdzie występuje najwięcej tornad?

Tornado brzmi bardzo złowieszczo, wielu z nas kojarzy to zjawisko głównie z amerykańskich filmów czy seriali, to właśnie w Stanach Zjednoczonych występuje najwięcej trąb powietrznych w ciągu roku. Większość tornad zaobserwować można w środkowej części USA. Znana na całym świecie Aleja Tornad gdzie występuje najwięcej tornad w ciągu roku obejmuje takie stany jak Teksas, Oklahoma, Kansas, Iowa, Nebraska i Dakota Południowa. W europie największą ilość tornad w ciągu roku zaobserwowano w Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Trąby powietrze w Polsce są rzadziej spotykane, jednak są możliwe latem, gdy bardzo ciepłe powietrzne zwrotnikowe zderza się z zimnym powietrzem polarnym.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *