Czy korzystanie z telefonu podczas burzy jest bezpieczne?

telefon komórkowy a burza

Burza od zawsze budziła mieszane uczucia. Niektórzy boją się tego zjawiska, podczas gdy inni są nim zafascynowani. Nic dziwnego, że wokół burzy narosło wiele różnych mitów, które nie zawsze mają dużo wspólnego z prawdą. Szczególnym niepokojem napawa używanie telefonów komórkowych w czasie jej trwania.

Burza jest fascynującym i zarazem groźnym zjawiskiem. Zwłaszcza gdy znajdzie się w nieodpowiednim miejscu lub sytuacji zagrażającej życiu. Dlatego bardzo ważna jest wiedza dotycząca odpowiedniego zachowania podczas jej trwania. Nie wszystkie ostrzeżenia dotyczące wyładowań są prawdziwe, jednak niektóre sytuacje mogą stwarzać zagrożenie i prowadzić do przykrych konsekwencji. Nie raz można usłyszeć o porażeniu piorunem, często ze skutkiem śmiertelnym. Z tego powodu warto wiedzieć, jak się zachowywać podczas jej trwania i na co zwracać uwagę.

Czy telefon komórkowy przyciąga pioruny?

W dzisiejszych czasach technologia jest obecna w życiu każdego. Ciężko sobie wyobrazić życie bez telefonu komórkowego i kontaktu z innymi. Dlatego nawet dzieci są posiadaczami tych małych komunikatorów. O ile samo posiadanie komórki jest czymś normalnym, o tyle posiadanie lub użytkowanie telefonu podczas burzy często napawa lękiem. Związane jest to ze strachem przed uderzeniem pioruna w rozmówcę. Pioruny przewodzą elektryczność mogącą poważnie zranić lub nawet zabić człowieka. Niestety o takich przypadkach można usłyszeć nie raz. W dodatku zdarzały się także przypadki porażenia prądem przez słuchawkę telefonu stacjonarnego. Stąd też obawy dotyczące używania telefonów komórkowych. Dlatego sporo osób zadaje sobie pytanie czy można korzystać z telefonu komórkowego podczas burzy? Tak naprawdę pole elektromagnetyczne smartfonów jest niewielkie, zatem nie ściąga piorunów. W przeciwieństwie do urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci energia nie rozchodzi się po kablu. Z tego powodu korzystanie ze smartfonów podczas burzy jest bezpieczne a w niektórych przypadkach nawet wskazane np. żeby wezwać pomoc. Jednak należy pamiętać, że tak samo, jak i inne przedmioty np. monety czy klucze, telefon może służyć jako przewodnik dla prądu i spowodować dodatkowe oparzenia. Jak widać, nie wszystkie obawy dotyczące burzy mają uzasadnienie, jednak warto dowiedzieć się, co przyciąga pioruny, aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych.




Zobacz także: Czy podczas burzy można używać laptopa?


Na co uważać podczas burzy?

Podczas każdej burzy istnieje ryzyko porażenia prądem. Szczególnie gdy samemu stwarza się sytuacje sprzyjające takiemu niebezpieczeństwu. Dlatego dobrze wiedzieć, jak się zachowywać podczas burzy. Tego typu informacje można uzyskać m.in. na stronach służb mundurowych. Zawsze warto się stosować do wskazówek postępowania podczas burzy, aby ochronić siebie i swoich bliskich. Podczas burzy należy unikać m.in.:

  • wysokich wzniesień i innych wysoko wysuniętych punktów,
  • otwartych przestrzeni, na których jest się jedynym celem dla wyładowań,
  • chowania się pod drzewami,
  • korzystania z urządzeń elektrycznych pod napięciem,
  • przebywania na balkonie lub tarasie w czasie burzy,
  • kąpieli w jeziorach, rzekach, basenach.

Warto również pamiętać, że rozmawianie przez telefon podczas burzy samo w sobie nie jest niebezpieczne, jednak używanie telefonu stacjonarnego wiąże się z pewnym ryzykiem. Z tego powodu w takich przypadkach lepiej używać smartfonu.


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacją, gdzie jest burza obserwuj na żywo radar burzowy.


Czy podczas burzy należy wyłączyć telefon?

Jak już wyżej zostało wspomniane, telefony komórkowe nie emitują wystarczającego pola elektromagnetycznego, aby ściągać na siebie wyładowania elektryczne. Dlatego nie trzeba ich wyłączać podczas burzy. Ponadto nie trzeba się obawiać używania telefonu podczas tego zjawiska. Jednak w przypadku urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu sytuacja wygląda inaczej. Uderzenie pioruna może rozchodzić się po kablu, docierając do wszystkich urządzeń podłączonych w tym momencie do przewodu. Z tego powodu, aby uniknąć przepięć, należy odłączyć wszystkie zbędne urządzenia od sieci. Ponadto lepiej unikać korzystania z telefonów stacjonarnych, które również bywają niebezpieczne. Trzeba także pamiętać, że każde urządzenie również wyłączone czy też przedmiot metalowy może działać jako przewodnik, powodując oparzenia skóry w przypadku uderzenia pioruna. Jednak sam w sobie telefon nie zwiększa prawdopodobieństwa uderzenia, a jego posiadanie podczas takiego zdarzenia jest przypadkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *