Dlaczego niebo świeci na pomarańczowo przed burzą?

pomarańczowe niebo przed burzą

Każdy, kto choć raz spoglądał w niebo, mógł zaobserwować, że nie zawsze ma ono błękitny kolor. Na niebie można zaobserwować różną paletę barw, w różnych momentach dnia i w różnych okolicznościach. Niektórych zaskakuje czerwone niebo podczas burzy, a inni zastanawiają się, co oznacza pomarańczowe niebo przed burzą? Zjawiska te są całkowicie normalne i łatwe do wyjaśnienia.

Co oznacza, żółte, pomarańczowe, czerwone niebo?

Większość osób poproszonych o zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie nieba myśli o błękitnej tafli, na której pojawiają się białe chmury różnej budowy w zależności od wysokości ich położenia. Niebo nie zawsze jest błękitne, niekiedy potrafi zaskoczyć innymi kolorami. Jednak żółte, czy pomarańczowe niebo przed burzą, albo czerwone niebo podczas burzy w dalszym ciągu wzbudza ogromne zainteresowanie. Łowcy burz mieli okazję obserwować takie widoki nie raz i dla nich nie jest to tak spektakularne, jak dla zwykłych obserwatorów. Wiele osób zastanawia się, co oznacza pomarańczowe niebo przed burzą, czy mówi coś konkretnego, czy jest to łatwe do wytłumaczenia zjawisko, w którym nie należy doszukiwać się drugiego dna i większego znaczenia?

Jak się zmienia i co oznacza kolor nieba przed i podczas burzy?

Burza sama w sobie jest spektakularnym zjawiskiem meteorologicznym. Jednak jak towarzyszą jej dodatkowe iluminacje świetlne, staje się jeszcze większym spektaklem. Mowa oczywiście o kolorze nieba. Nie raz można było zauważyć, że niebo staje się pomarańczowe tuż przed burzą, a z biegiem czasu przybiera coraz ciemniejszą barwę. Czerwone niebo w trakcie burzy daje wrażenie, jakby niebo płonęło. Większość osób widząc pomarańczowe niebo, zastanawia się, co to oznacza i co jest tego przyczyną. Wytłumaczenie tego, jaki kolor ma niebo w danym momencie, jest stosunkowo łatwe. Kolory, jakie pojawiają się na niebie i są dla nas widoczne, odpowiadają falom o długości od 350 nm do 750 nm, czyli poczynając od koloru fioletowego, przechodząc przez inne barwy, kończąc na kolorze czerwonym. Słońce odgrywa w tym procesie ważną rolę. Promienie słoneczne, zanim dotrą do Ziemi, napotykają na przeszkody m.in. atmosferę, która powoduje załamanie fal w różnych momentach i pod różnymi kątami. Zniekształcenie chromatyczne (załamywanie się fal światła słonecznego) i dyspersja optyczna (odbijanie się promieni słonecznych) sprawiają, że wyjściowy kolor fioletowy ulega zmianie i często widać odcienie zielonego, czy niebieskiego. Zjawisko to też sprawia, że widzimy żółte, pomarańczowe i czerwone niebo. To, że przez większość czasu widzimy i że niebo wszystkim kojarzy się z błękitem, wynika z faktu, że barwa niebieska rozchodzi się najmocniej. Warto jednak wiedzieć i być świadomym, że w dziennym świetle obecne są wszystkie barwy. Pomarańczowe i czerwone niebo występuje najczęściej podczas wschodu i zachodu słońca. Na kolor nieba ma wpływ pozycja Słońca, im słońce jest niżej, tym jego promienie muszą pokonać dłuższą drogę, aby dotrzeć do Ziemi. Niebieskie światło ulega rozproszeniu, a do Ziemi dochodzą dłuższe fale o barwie czerwonej, które sprawiają, że widoczne jest pomarańczowe niebo przed burzą, albo czerwone niebo podczas burzy.

Żółte, pomarańczowe, czerwone niebo – od czego zależy?

Błękitne niebo jest czymś całkowicie normalny i czymś, co wszyscy znają. Jednak jak na niebie zaczynają się pojawiać inne kolory, ludzie zaczynają się w tym doszukiwać jakiegoś głębszego znaczenia. Zatem co oznacza żółto-pomarańczowe albo pomarańczowo-czerwone niebo? Na kolor nieba ma wpływ nie tylko położenie Słońca i rozproszenie światła, ma na nie wpływ również powietrze, dokładniej mówiąc jego zawartość. Promienie słońca zmieniają kolor nieba, bo ulegają rozproszeniu, jak w powietrzu będzie znajdować się więcej kropel wody, lodu, czy jakichś zanieczyszczeń, rozproszenie będzie przebiegało inaczej, co wpłynie ostatecznie na kolor nieba. Niebo przybiera kolor czerwony również z innego powodu. Jeśli na pobliskich terenach wystąpiły pożary, to unoszące się pyły spowodują inne załamanie się promieni słonecznych i tworzenia się iście krwistych krajobrazów. Zatem kolor nieba jest informacją, że w powietrzu znajduje się więcej wilgoci, zanieczyszczeń, czy pyłów.

Przeczytaj także: Dlaczego niebo jest niebieskie?

Kolor nieba, a dawne wierzenia

Kiedyś nie było prognoz pogody i ludzie potrafili bardzo dobrze i trafnie odczytać pogodę obserwując przyrodę i zmiany, jakie w niej zachodzą. Według starych, ludowych wierzeń czerwone niebo oznaczało, że kolejnego dnia będzie piękna pogoda. Niebo w odcieniach mocnej czerwieni mówiło, że powietrze jest wilgotne, a tym samym zwiększało się prawdopodobieństwa wystąpienia intensywnych opadów deszczu.

Pomarańczowe niebo przed burzą może być dość złowieszczym widokiem, ale wynika ono ze sposobu oświetlenia burzowych chmur przez słońce i ich rozproszenia. Czerwone niebo podczas burzy też nie jest niczym strasznym i nie oznacza końca świata. Za wszystkimi kolorami nieba stoi teoria rozproszenia Rayleigha. Widoki takie nie zdarzają się codziennie, więc jak macie tylko okazję to warto je podziwiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *