Dlaczego podczas burzy nie można stać przy oknie?

otwarte okno podczas burzy

Gwałtowne zjawiska pogodowe stają się naszą codziennością. Zmiany klimatu, z którymi tak naprawdę nie potrafimy sobie poradzić, zmuszają nas do zaakceptowania faktu, że coraz częściej będziemy świadkami opadów gradu latem, burz z wyładowaniami zimą, powodzi i huraganów. Każde z tych zjawisk wiąże się z zagrożeniami dla ludzi i zwierząt, każde może przyczynić się do śmierci lub kalectwa. Jednak osoby, które nigdy nie przeżyły powodzi czy prawdziwego huraganu chyba najbardziej obawiają się burzy z piorunami.

Burza a uchylone okno, jak zabezpieczyć się przed burzą?

Gdy czujemy nadciągającą burzę a na niebie pojawiają się pierwsze jej odznaki natychmiast należy zaplanować dla siebie schronienie. Najlepiej oczywiście jest schować się w domu, a przynajmniej w zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli przebywamy na zewnątrz jak najszybciej poszukujemy bezpiecznego schronienia, wystarczy wejść do sklepu, galerii handlowej, restauracji czy kawiarni, gdziekolwiek, byleby znaleźć się pod dachem i za zamkniętymi drzwiami.

Jeżeli burza zastanie nas w ogrodzie czy na balkonie sprawdźmy, czy wokół nas nie ma przedmiotów, które w przypadku nawałnicy mogłyby np. wybić okno lub spaść z balkonu na chodnik. Sprawdźmy też, czy nie pozostawiliśmy gdzieś w domu uchylonego okno podczas burzy.

Czy można mieć otwarte okno podczas burzy?

Od dziecka słyszymy mnóstwo powodów, dlaczego podczas burzy nie można stać przy oknie i że otwieranie okien podczas burzy jest niebezpieczne. Uczy się nas, że z pierwszym odgłosem pioruna zamykamy wszystkie okna i wyciągamy z kontaktu wszystkie wtyczki urządzeń elektronicznych, również korzystanie z telefonu podczas burzy może być bardzo niebezpieczne. Ale czy piorun może wpaść przez okno? Okazuje się, że może, chociaż tego rodzaju zdarzenie występuje bardzo rzadko. Rzadko się zdarza, by tzw. piorun kulisty wpadł do domu przez otwarte okna. Jeżeli w domu funkcjonuje prawidłowo wykonana instalacja wyposażona w system ochrony przeciwprzepięciowej nic takiego nie powinno się zdarzyć. Zatem czy można patrzeć w okno podczas burzy? Otwarte na pewno nie – zamknięte lepiej nie. Piorun może bowiem uderzyć gdzieś w pobliżu, nawet w drzewo w ogrodzie, skutkiem czego zdarzenie może wymknąć się spod kontroli. Osoba stojąca w otwartym i zamkniętym oknie jest narażona na konsekwencje gwałtownego zdarzenia. Gdyby piorun rzeczywiście wpadł przez otwarte okno, może wywołać choćby pożar czy uszkodzić sprzęty.

Czy można patrzeć w okno podczas burzy?

Trudno nie przychylić się do opinii, że burza jest zjawiskiem niezwykłym, efektownym i pasjonującym. Dlatego obserwowanie jej przez okno dostarcza wielu emocji i ogromna liczba osób w taki sposób spędza czas podczas burzy. Nie zmienia to faktu, że zawsze wiąże się to z zagrożeniem, dlatego warto mieć świadomość, w co najczęściej uderza piorun.

Piorun stara się zawsze docierać do ziemi najkrótszą drogą, przedziera się przez powietrze i dociera do obiektów położonych najbliżej jego trasy, czyli do najwyższych spotykanych na drodze obiektów. Zwykle są to wysokie budynki, anteny telewizyjne, stojące samotnie drzewa. Duże, rozgałęzione drzewa, o popękanej korze i szczelinach wypełnionych wilgotnym mchem, o korzystnej jonizacji powietrza są najbardziej atrakcyjne dla piorunów. Podobnie jak człowiek stojący w pustej przestrzeni pozbawionej innych wyższych od niego obiektów.

Niebezpieczeństwo znalezienia się na otwartej przestrzeni podczas burzy, szczególnie latem jest bardzo prawdopodobne. Mapa burz pomoże na bieżąco śledzić zmiany pogody i ustrzec się przed niespodziewaną nawałnicą.

2 Odpowiedzi do “Dlaczego podczas burzy nie można stać przy oknie?”

  1. najgorzej mieszkać na ostatnim piętrze w bloku bo może wtedy walić po szybie, ale niżej raczej nie wali w szyby. piorun raczej też nie zbije szyby tylko się po niej ześlizgnie, ale huk będzie niesamowity. jak okno jest otwarte to może sie wywołać piorun kulisty który lata po pokoju i wszystkich zabija oraz podpala dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *