Downburst i microburst – co to jest? Krótka charakterystyka

Downburst i microburst

Od kilku lat w Polsce możemy zaobserwować znaczny wzrost występowania „trąb powietrznych”, które swoją siłą potrafią powyrywać drzewa, pozrywać dachy oraz wyrządzić wiele szkód w gospodarstwach domowych. Wiele osób nie wie, że Polska leży w europejskiej alei tornad, jednak zjawiska te nie występują u nas zbyt często. Łatwo także pomylić trąbę powietrzną z bardzo silnym wiatrem prostoliniowym – downburstem. To właśnie w tym artykule, chcemy przybliżyć charakterystykę zjawiska, jakim jest downburst oraz microburst.

Co to jest downburst?

Downburst to silny prąd zstępujący w chmurze burzowej, w której ruch powietrza skierowany jest ku ziemi. W przypadku, gdy na skutek bardzo silnego prądu zstępującego, zimne powietrze gwałtownie opada na ziemię mówimy wtedy o występowaniu zjawiska downburst. Zjawisko to charakteryzuje się bardzo silnymi porywami wiatru (ponad 100 km/h) oraz opadami deszczu. Wystąpienie zjawiska downburst, często poprzedzone jest przez chmurę szelfową, w oddali możemy zaobserwować tzw.: „mgłę”. Zjawisko to może powodować bardzo poważne straty, zniszczenia mogą przypominać przejście trąby powietrznej. Mimo krótkiego czasu trwania downburst może spowodować bardzo wielkie szkody – zerwać dachy, powyrywać drzewa – dlatego często mylony jest z trąbą powietrzną. Downburst przeważnie pojawia się w czasie burzy.
Downburst – jak powstaje?

Zacznijmy od początku! Cząsteczki powietrza wznoszące się ku górze, ulegają stopniowemu ochłodzeniu, aby w momencie kluczowym osiągnąć temperaturę punktu rosy. W tym czasie następuje kondensacja – czyli skraplanie pary wodnej. Powstające w ten sposób kropelki wody odpowiadają za formowanie chmury cumulus. W sytuacji, gdy powyżej poziomu powstania chmury zaobserwujemy chwiejną warstwę powietrza następuje dalszy proces piętrzenia się chmur, aż do powstania chmur burzowych – cumulonimbusów.


Sprawdź także: Co to jest tornado?


Co to jest microburst?

W tym przypadku możemy wyróżnić dwa zjawiska w zależności od wielki obszaru występowania: microbursty (poniżej 4 km) oraz macrobursty (powyżej 4 km). Microburst zazwyczaj jest znacznie silniejszy niż w przypadku macroburstu. Czas trwania jest jednak znacznie krótszy i wynosi średnio od 2 do 5 minut (najdłuższe zjawisko trwało nawet około 30 minut). Zjawisko generuje bardzo silne podmuchy wiatru. Największa prędkość wiatru podczas microburstu blisko 270 km/h zanotowano w USA. Silny prąd zstępujący może być bardzo niebezpieczny dla samolotów. Na całym świecie odnotowano kilkanaście przypadków katastrof lotniczych spowodowanych przez microburst. Macroburst jest znacznie słabszym zjawiskiem niż trąba powietrzna, mimo wszystko wiatr w porywach może osiągać prędkość nawet 200 km/h. Zniszczenia mogą przypominać przejście tornada osiągającego 3 stopień w skali Fujita.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *