Fotowoltaika – z jakich programów dotacyjnych możesz skorzystać?

Fotowoltaika dofinansowanie i dotacje

Coraz większą popularnością cieszy się budowa instalacji fotowoltaicznej, głównie ze względu na możliwość znacznego obniżenia kosztów energii elektrycznej. Pamiętajmy o tym, że wciąż mamy w zasięgu ręki możliwość dofinansowania takiej inwestycji. Fotowoltaika i dofinansowanie – sprawdźmy na co możemy liczyć w roku 2020/2021!

Fotowoltaika – dotacje w 2020/2021 roku

Inwestycja w fotowoltaikę daje Ci możliwość skorzystania z kilku form finansowania. Głównie spotykamy się z dotacją ogólnokrajową programów rządowych, chociaż dostępne są również lokalne dofinansowania oraz preferencyjne oferty pożyczek przygotowane dla osób inwestujących w energię słoneczną, jak i ulga podatkowa. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom dofinansowań, jakie są dostępne aktualnie na rynku!

Dopłata do fotowoltaiki w ramach Programu „Mój Prąd”

Budżet programu „Mój prąd” kształtuje się na poziomie aż 1 mld złotych. Jego celem jest zwiększenie liczby fotowoltaicznych instalacji na polskich domach. Program ten ma na celu bezzwrotne dofinansowanie fotowoltaiki. Wnioski można składać od 13 stycznia do 18 grudnia 2020 roku lub do wyczerpania obecnego budżetu. Uzyskane dofinansowanie może stanowić nawet do 50% kosztów, jakie ponieśliśmy przy naszej instalacji. Maksymalna kwota na jedno przedsięwzięcie nie może przekroczyć 5 tysięcy złotych.

Warto pamiętać, iż od 31 marca wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony gov.pl. W celu złożenia wniosku, musisz być posiadaczem Profilu Zaufanego lub e-dowodu. Papierowe wnioski nie będą rozpatrywane. Należy również załączyć komplet dokumentów tj.:

  • kopia faktury za montaż i dostawę instalacji fotowoltaicznej,
  • potwierdzenie zapłaty faktury,
  • zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej o montażu licznika z numerem Punktu Poboru Mocy,
  • kopia dowodu osobistego.

To dofinansowanie kierowane jest przede wszystkim do właścicieli mikro instalacji o mocy 2-10 kWp. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie z programu „Mój Prąd” jest zakończenie projektu instalacji przed złożeniem wniosku. Program ten skierowany jest dla osób fizycznych, które produkują energię elektryczną na własne zużycie. Niedopuszczalne jest wytwarzanie energii w celach handlowych. Należy również zwrócić uwagę na datę płatności za montaż instalacji, gdyż wnioski z datą przed 23 lipca 2019 roku są automatycznie odrzucane. To tylko jedne z najważniejszych założeń programu. Szczegółowy regulamin programu znajdziemy na stronie gov.pl.

Dofinansoanie do fotowoltaiki w ramach Program „Czyste powietrze”

Głównym założeniem tego programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska oraz poprawienie efektywności energetycznej. Program „Czyste powietrze” umożliwia nam wymianę naszego dotychczasowego pieca na nowsze źródło ciepła, ale również pozwala nam zostać posiadaczami instalacji fotowoltaicznej! Budżet wymienionego programu kształtuję się na wysokości aż 103 mld złotych. Jeśli chodzi o kwotę dofinansowania, jaką możemy otrzymać, jest ona wysoce zależna od rodzajów planowanych przedsięwzięć. Beneficjentów dzielimy na uprawnionych do podstawowego poziomu finansowania oraz takich, którym przysługuje podwyższony poziom finansowania. Przynależność beneficjenta do jednego z rodzajów finansowań jest ściśle zależna od kwoty dochodów w danym gospodarstwie domowym.

  • poziom podstawowy: dochody nieprzekraczające rocznie 100 tys. złotych
  • poziom podwyższony: w przeliczeniu na jednego członka rodziny miesięcznie maksymalnie wynoszą 1400 zł (gospodarstwo wieloosobowe) lub 1960 zł (gospodarstwo jednoosobowe)

Maksymalna kwota dotacji w przypadku pierwszym wynosi 30 tys. zł, a w drugim 37 tys. zł. Zwróćmy uwagę, że to dofinansowanie dotyczy wymiany starych źródeł energii, a także wszelkich prac termomodernizacyjnych. Maksymalna kwota dotacji w przypadku samej fotowoltaiki bazuje się na wysokości 5 tys. zł (> 50% poniesionych kosztów instalacji).

Mamy dwie możliwości wsparcia finansowego: dotacja bezzwrotna oraz dotacja, której przeznaczeniem jest częściowa spłata kapitału pożyczki w banku. Program ma na celu przede wszystkim termomodernizacje, a także zamianę przestarzałych źródeł ciepła na ekologiczne, zatem nie dotyczy przedsięwzięć w nowo budowanych budynkach. Można jednocześnie korzystać z dofinansowania oraz z ulgi termomodernizacyjnej, a także z gminnych form wsparcia. Program „Czyste powietrze” skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Wnioski składać można od 19.09.2018 roku do końca 2029 roku.

Preferencyjny kredyt na fotowoltaikę!

Wiele banków posiada w swojej ofercie pożyczkę z przeznaczeniem na zakup instalacji fotowoltaicznej. Można by zadać sobie pytanie, dlaczego pożyczka miałaby być korzystniejszą opcją niż zwrot części kosztów kwalifikowanych? Odpowiedź jest prosta, zwrot kosztów następuje dopiero po określonych wydatkach. Nie wszyscy mają możliwość wyłożenia całej niezbędnej kwoty za jednym zamachem. Koszty takiego kredytu są naprawdę znikome, przykładowe RRSO bazuje na chwilę obecną na poziomie 5,5%. W takim wypadku kredyt wydaje się odpowiednią opcją dla konsumenta!

kredyt - panele słoneczne

Fotowoltaika a ulga termomodernizacyjna

Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej mamy już od 1 stycznia 2019 roku! Stanowi ona sporą część planu rządowego, który wspiera walkę z zanieczyszczeniami powietrza. W jej zadanie wchodzi odliczenie od dochodu wydatków, które zostały poniesione podczas zmniejszenia zużycia energii cieplnej w naszych domach. Konkretnie mowa tutaj o koszcie zakupionej instalacji, ale również o jej montażu. Jeśli nie odliczymy w pierwszym roku podatkowym pełnej kwoty, możemy ją rozliczać w następnych zeznaniach podatkowych, maksymalny zakres czasu to aż 6 lat. Musimy mieć jednak na uwadze, że maksymalna kwota kosztów instalacji nie może przekroczyć 53 tys. złotych oraz część wydatków poniesionych w związku z naszą mikro elektrownią, które zostały sfinansowane poprzez dotację do fotowoltaiki, nie mogą być brane pod uwagę przy odliczeniu.

Przykładowo, koszt naszej instalacji kształtuje się na poziomie 48 tys. złotych, w takim wariancie od podatku odliczymy całą kwotę inwestycji. Należy wyliczyć wobec tego 18% z kwoty 48 tys. złotych, czyli nasz podatek zostanie umniejszony odpowiednio o kwotę 8640 złotych. Gdyby na przykład koszt naszej inwestycji przekroczył maksymalny próg, czyli 53 tys. złotych i by wyniósł 54 tys. złotych, wówczas podatek zostanie umniejszony o 18% od kwoty 53 tys. złotych.

Warunkiem umożliwiającym skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej jest obowiązek zakończenia przedsięwzięcia w okresie 3 kolejnych lat, począwszy od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Warto pamiętać, że korzystanie z ulgi podatkowej nie wyklucza nas z możliwości otrzymania wsparcia finansowego z innych programów.

Dofinansowanie dla firm

Statystyki wyraźniej obrazują, że choć fotowoltaika przynosi firmom spore zyski, to wymaga również dużej inwestycji początkowej. A gdyby istniała możliwość niepłacenia za farmę fotowoltaiczną z własnej kieszeni? Jest klika możliwości finansowania dla firm, oto jedne z nich:

  • dotacje rządowe i samorządowe,
  • leasing na panele fotowoltaiczne,
  • kredyt.

Spośród tych trzech opcji to właśnie leasing zdobywa największą popularność wśród przedsiębiorców. Przemawiają za tym uproszczone procedury, niemal natychmiastowe zyski, a także możliwość wpisania wydatków w koszta działalności gospodarczej. Jeśli już decydujemy się na leasing każdego miesiąca, płacimy określoną ratę. Przedsiębiorca musi podzielić zyski z fotowoltaiki z leasingodawcą, w odpowiedzi jedynie musi opłacać każdego miesiąca fakturę, bez ewidencjonowania amortyzacji czy środków trwałych.

Dotacje na panele słoneczne dają możliwość budowania nowoczesnych instalacji już nie tylko osobom fizycznym, ale również firmom! Polska wielkimi krokami przestawia się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Instalacje fotowoltaiczne dają nam nie tylko korzyści ekologiczne, ale też szereg korzyści indywidualnych. Dzięki tak licznym opcjom dofinansowań, które są powszechnie dostępne również i Ty możesz zostać posiadaczem ekologicznej inwestycji w przyszłości.

Jedna odpowiedź do “Fotowoltaika – z jakich programów dotacyjnych możesz skorzystać?”

  1. Dzięki za artykuł, właśnie przymierzam się do instalacji paneli, wybrałem już firmę która mi to zrobi – Maxcom eco energy, oferta nie jest droga, ale wiadomo, że dofinansowanie by się przydało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *