Gdzie jest burza?

Gdzie jest burza? Sprawdź gdzie są aktualnie burze w Polsce!

Polacy należą do osób, którym ciężko dogodzić. Jak pada zastanawiają się kiedy przestanie i chcą pięknej pogody. Zaś jak przychodzi fala upałów to wszyscy zastanawiają się: Gdzie jest burze teraz w Polsce? Jedni chcą żeby w końcu i do nich dotarł deszcz, a inni korzystają z pięknej pogody i odganiają w myślach ciemne chmury jak najdalej. Nasza strona przyda się zarówno jednym jak i drugim. Każdy może sprawdzić gdzie jest burza w danej chwili. Jedni będą odliczali minuty do jej pojawienia się, a inni wybiorą miejsce, gdzie burze się nie pojawią. Wiedząc gdzie jest burza mamy czas na to, aby bezpiecznie dotrzeć do domu, zanim ona dotrze nad nasze miasto. Mapy burzowe i radary burz sprawią, że już nigdy burza Cię nie zaskoczy.

Jak sprawdzić gdzie jest burza w Polsce?

Burze są fascynującym zjawiskiem meteorologicznym. Jednak wraz z burzami pojawia się pewne niebezpieczeństwo, o którym nie można zapomnieć, ani go też bagatelizować. Tym gdzie jest burza w danej chwili interesuje się wiele osób, mowa nie tylko o urlopowiczach, ale również łowcach burz. Podczas burzy można zaobserwować niesamowite obrazy, które wiele osób uwiecznia za pomocą aparatów, albo kamer. Dla łowców tych pięknych widoków najważniejszą informacją jest to gdzie jest burza, z której strony nadchodzi, z jaką prędkością i w którą stronę zmierza. Do tego celu bardzo przydatne są właśnie radary burz, które bardzo dokładnie i szczegółowo określają gdzie są burze, skąd idą i dokąd zmierzają. Na radarach burz pokazywane są aktualne burze, dlatego też można szybko dotrzeć w jej środek, albo ominąć ją szerokim łukiem.

Narzędziami do lokalizowania burz posługują się głównie łowcy burz, którym zależy na tym, aby znaleźć się jak najbliżej burzy i zrobić jak najlepsze zdjęcia. Osoby te na bieżąco śledzą jak się przemieszczają burze i muszą bardzo szybko reagować, aby dotrzeć na miejsce w odpowiednim momencie. Poza łowcami burz radary burz wykorzystywane są także przez urlopowiczów. Szerokie grono osób nie lubi moknąć i być zaskakiwanych przez burze. A niekiedy burze są bardzo silne, a podczas burz prędkość wiatru osiąga nawet 80 km/h, albo więcej. Warto sprawdzić, gdzie są burze, aby w tym czasie znaleźć się w bezpiecznym miejscu. Przed wyjazdem na wycieczkę warto sprawdzić gdzie występują aktualnie burze, aby ominąć ten obszar, albo przygotować się na szybką zmianę warunków atmosferycznych. Burze potrafią być bardzo gwałtowane, a w plenerze czasami trudno znaleźć jakieś schronienie. Warto pomyśleć o tym przed wyjazdem. Poza sprawdzaniem gdzie są burze warto również oglądać prognozy pogody.

Gdzie jest burza teraz – jak sprawdzić występowanie aktualne burz?

Aktualne burze można zlokalizować za pomocą radaru burz. Wystarczy wejść na naszą stronę i wyszukać burzę. Warto było by wiedzieć jak działają radary burzowe. Najprościej można powiedzieć, że tzw. stormtrackery wykorzystują anteny do przesyłania sygnałów radiowych wytwarzanych przez burze do systemu. W systemie odkodowywana jest lokalizacja, dzięki czemu widać gdzie są burze, a wszystko dzięki sile odbieranego sygnału. Stormtracker używa anteny, która rozpoznaje z której strony dochodzi sygnał. Antena wykrywa sygnały radiowe które są wytwarzane podczas wyładowań atmosferycznych. Anteny przeważnie montowane są na budynkach, w których prowadzona jest rejestracja burz. Montuje się je co najmniej 10 metrów powyżej dachu budynku, im wyżej tym lepiej. Dzięki sile otrzymanego sygnału można oszacować w jakiej odległości znajduje się wyładowanie atmosferyczne do punktu jej umieszczenia. W kolejnym kroku wszystkie kombinacje dotyczące kierunku i odległości zapisywane są na radarpodobnym monitorze. Z uwagi na to, że antena znajduje się w samym środku, potrafi ona wykryć gdzie się znajdują burze w promieniu 450-500 km. Zasięg można powiększyć, wystarczy zamontować antenę wyżej np. jeśli będzie ona zamontowana na wysokości 1000 m nad poziomem morza to jej zasięg wyniesie około 800 km. Tak jak wszędzie tak również i w tym przypadku mogą zdarzyć się błędne odczyty pozycji, albo samych burz. Wynika to z tego, że przez jakąś jedną antenę lekkie wyładowania wykrywane są dalej niż to jest w rzeczywistości. Błędy tego typu są przeważnie wyłapywane i korygowane przez programy odczytujące dane, ale niestety i tam czasami zdarzają się pomyłki. Mimo wszystko dane dotyczące tego gdzie jest burza w Polsce są najczęściej poprawne.

Końcowym etapem jest zapisanie danych z programu na serwerze i udostępnienie ich szerszej grupie obserwujących. Najszybsze serwery stwarzają ogromne możliwości, pozwalają na wykrywanie nawet dziesiątek tysięcy burz na minutę. Dane aktualizowane są co 1-5 minut, częste aktualizacje mają uwzględniać aktualne burze. Szukaj burzy na naszej stronie, a uzyskasz odpowiedź na pytanie Gdzie jest burza teraz?

Radar burz – jak go używać?

Nawet jeśli będziemy na bieżąco śledzić różne prognozy pogody nie będziemy w stanie dokładnie określić godziny, czy miejsca wystąpienia burzy. Burze dziś są bardzo gwałtownymi zjawiskami. Jeśli chcesz uniknąć burzy poza korzystaniem z prognoz pogody musisz także wyposażyć się w radar burzowy.

Radar burz jest urządzeniem bardzo prostym w obsłudze. Wszystkie punkty, które są widoczne na mapie pokazują gdzie mają miejsca wyładowania atmosferyczne, a także pokazywane są wyładowania atmosferyczne z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem. W zależności z jakiej będziesz korzystał mapy, burze są oznaczane kolorem białym albo czerwonym. Warto zapoznać się z legendą znajdującą się przy danej mapie burzowej. Jeśli chcesz sprawdzić, gdzie będą burze dziś, musisz wejść w mapę burzową Polski – szukaj burzy. Należy zwrócić uwagę na ilość punktów, one świadczą o sile burze oraz na kierunek, w jakim zmierza burza. Dzięki temu w łatwy sposób można oszacować kiedy burza dotrze do Twojej miejscowości, albo z której strony ją ominie. Ocieplenie klimatu sprawia, że burze dziś są bardzo nieobliczalne i niekiedy pojawiają się, nawet jak wcześniej nie było ich widać na mapie. Dlatego tak ważne jest, aby śledzić nie tylko radar burz, ale również prognozy pogody.

Wykrywanie burz na mapie – szukaj burzy na radarze

Większość map burzowych działa w oparciu o takie same zasady. Na mapach odnotowywane są punkty w różnych kolorach, aby móc łatwo określić gdzie jest, gdzie byłą, a gdzie dopiero będzie burza. Bez względu na fakt, z jakiej mapy w danej chwili korzystasz, czy to jest mapa burzowa Europy, mapa burzowa Polski, czy mapa burzowa województwa możesz dokładnie zobaczyć gdzie jest burza w danej chwili i w jakim kierunku się przemieszcza nawałnica. Czerwonymi punktami na mapie zaznaczane są aktualne burze. W różnych mapach może być różne opóźnienie jednak przeważnie wynosi ono od 1 do 5 minut. Jednak nawet przy takim opóźnieniu można mówić, że burze są aktualne.

Jak można uniknąć zagrożenia?

Jeśli nie jesteś fanem burz, to ta strona jest również dedykowana dla Ciebie. Nikt chyba nie lubi niespodzianek pogodowych. A wiadomo, że pogoda lubi płatać nam różne figle i deszcz, albo burze pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli jednak chcesz uniknąć momentu zaskoczenia musisz regularnie odwiedzać naszą stronę i poznać radar burz, a już zawsze będziesz wiedział gdzie jest burza nad Polską. Pozwoli to się przygotować na złą pogodę, albo nawet ominąć burzę. Radar burzowy pokazuje gdzie grzmi w danej chwili i gdzie można będzie zobaczyć burze dziś. Na mapach burzowych pokazane są aktualne burze i kierunki w jakich zmierzają. Na tej podstawie nie trudno ocenić czy dotrze ona do naszego miasta, przejdzie bokiem. Jeśli chcesz wiedzieć gdzie będą burze dziś w Polsce wystarczy, że będziesz śledzić radar burz i aktualne prognozy pogody.

Radar burz online

Burze są pięknym, jednak bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Bardzo często zdarza się, że burze pojawiają się na koniec upalnego dnia, dlatego też wielu osobom kojarzą się one z orzeźwieniem. Jednak burze są bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla osób, które podczas burzy przebywają na świeżym powietrzu. Burzom często towarzyszy silny wiatr, który powala drzewa, słupy energetyczne, zrywa dachy i sieje zniszczenie. Domy i mieszkania nie posiadające burzochronu również są zagrożone.

Aktualizacja danych: 18 sierpnia 2022