Jak obliczyć odległość od burzy?

odległość od burzy - jak obliczyć?

Pewnie nie raz słysząc grzmoty zastanawialiście się jak daleko od Was jest burza i czy zmierza w waszym kierunku, czy wręcz przeciwnie. Sposób na obliczenie odległości od burzy nie jest trudny, a może być bardzo przydatny. Wiedząc, że burza zbliża się w waszym kierunku macie czas, aby schować się w bezpieczne miejsce, odsyłamy także do poradnika, jak zachować się w czasie burzy. Chcąc jednak precyzyjnie ustalić gdzie jest burza warto skorzystać z profesjonalnego radaru burz.

Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia sposobu na obliczenie odległości burzy poznajmy dwa podstawowe terminy jakie burzy towarzyszą.

Błyskawica, nazywana też piorunem to nic innego jak wyładowanie elektryczne. Wyładowania tego typu przebiegają między chmurami, albo pomiędzy chmurą a gruntem. Światło porusza się z prędkością aż 300 tys. km na sekundę, więc natychmiast po zaistnieniu tego zjawiska jest ono wyłapywane przez ludzkie oko. Jak zatem obliczyć odległość pioruna? Wystarczy bacznie wpatrywać się w niebo.

Burzy poza błyskawicami/piorunami towarzyszą również grzmoty, czyli gromy dźwiękowe. Do ich powstania dochodzi w wyniku bardzo szybkiego zwiększenia ciśnienia i temperatury powietrza, co w miesiącach letnich występuje dość często. Należy również dodać, że dźwięk w porównaniu do światła rozchodzi się znacznie wolniej. Przyjmuje się, że jest to 340 m na sekundę. Jak zatem obliczyć gdzie znajduje się burza?, wystarczy obserwować błyskawice i nasłuchiwać grzmotów. Więcej przeczytasz w artykule – jak powstają pioruny, błyskawice i grzmoty.

W jaki sposób wyliczyć, jak daleko od nas znajduje się burza?

Mając podstawową wiedzę o błyskawicy i grzmocie można przejść do tego jak obliczyć jak daleko od nas jest burza? Dla jeszcze większego ułatwienia dokonywania pieszych kalkulacji można przyjąć, że prędkość przemieszczania się dźwięku to 1/3 km na sekundę. Oznacza to, że 1 sekunda to 340 m. W momencie gdy ujrzymy błyskawicę należy rozpocząć liczenie, jeśli doliczmy do 3 to oznacza to, że grzmot w tym czasie pokonał mniej więcej 1 km.

Im burza jest dalej od nas tym większe błędy mogą pojawiać się w naszych liczeniu. Licząc kolejne upływające sekundy warto wypowiadać bez pośpiechu cyfry zaczynając od 101.

Jak obliczyć gdzie jest burza po sekundach upływających od błyskawicy do grzmotu:

  • 1 sekunda – burza jest w odległości 340 m
  • 2 sekundy – burza jest w odległości 680 m
  • 3 sekundy – burza jest w odległości około 1 km
  • 5 sekund – burza jest w odległości około 1700 m
  • 10 sekund – burza jest w odległości około 3,4 km

Grzmoty mogą być słyszalne nawet z odległości 20-25 km. Jeśli czas pomiędzy błyskawicą a grzmotem się zmniejsza to znaczy, że burza zmierza w naszym kierunku, a jeśli się wydłuża to znaczy, że burza się oddala.

Powyższy sposób na to jak obliczyć odległość burzy nie jest doskonały, ale lepiej zrobić to w ten sposób niż jakby miała cię zaskoczyć burza na otwartej przestrzeni. Jeżeli pomiędzy błyskiem, a grzmotem upływa zaledwie sekunda to oznacza, że burza jest tuż nad tobą. Zadbaj wówczas o jak najszybsze schowanie się w bezpiecznym miejscu, najlepiej w domu, albo samochodzie. Pod żadnym pozorem nie chowaj się pod drzewami, czy metalowymi konstrukcjami. Ważne! Piorun potrafi uderzyć dwa razy w to samo miejsce!

3 Odpowiedzi do “Jak obliczyć odległość od burzy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *