Jak obliczyć odległość od burzy?

odległość od burzy - jak obliczyć?

Pewnie nie raz słysząc grzmoty zastanawialiście się jak daleko od Was jest burza i czy zmierza w waszym kierunku, czy wręcz przeciwnie. Sposób na obliczenie odległości od burzy nie jest trudny, a może być bardzo przydatny. Wiedząc, że burza zbliża się w waszym kierunku macie czas, aby schować się w bezpieczne miejsce, odsyłamy także do poradnika, jak zachować się w czasie burzy. Chcąc jednak precyzyjnie ustalić gdzie jest burza warto skorzystać z profesjonalnego radaru.

Choć błyskawice i grzmoty mogą być fascynujące, to właśnie wtedy, gdy zbliżają się do nas, stają się potencjalnie niebezpieczne. W tym artykule rozważymy dwie popularne metody określania odległości burzy, które pozwalają na szybkie i stosunkowo proste oszacowanie, jak daleko znajduje się źródło burzy.


Zobacz takżeJak powstają pioruny, błyskawice i grzmoty?


Jak obliczyć jak daleko jest burza?

Aby obliczyć odległość burzy, możesz skorzystać z metody z wykorzystaniem błyskawic i grzmotów lub skorzystać z metody radarowej.

 1. Metoda błyskawic i grzmotów
  Ta metoda polega na obliczeniu różnicy czasu pomiędzy zobaczeniem błyskawicy a usłyszeniem grzmotu, a następnie przeliczeniu jej na odległość w kilometrach.
 2. Aplikacje i strony internetowe
  W dzisiejszych czasach dostępne są różne aplikacje mobilne i strony internetowe, które pozwalają na śledzenie burz i obliczanie ich odległości. Po wprowadzeniu swojej lokalizacji lub wykorzystując dane GPS, można uzyskać informacje na temat odległości aktualnej burzy oraz prognoz pogodowych.

Jak obliczyć gdzie jest burza po sekundach upływających od błyskawicy do grzmotu?


Metoda 1:

Dla większego ułatwienia dokonywania pieszych kalkulacji można przyjąć, że prędkość przemieszczania się dźwięku to 1/3 km na sekundę. Oznacza to, że 1 sekunda to około 340 m. W momencie gdy ujrzymy błyskawicę należy rozpocząć liczenie, jeśli doliczmy do 3 to oznacza to, że grzmot w tym czasie pokonał mniej więcej 1 km.

Im burza jest dalej od nas tym większe błędy mogą pojawiać się w naszych liczeniu. Licząc kolejne upływające sekundy warto wypowiadać bez pośpiechu cyfry zaczynając od 101.

 • 1 sekunda – burza jest w odległości 340 metrów
 • 2 sekundy – burza jest w odległości 680 metrów
 • 3 sekundy – burza jest w odległości około 1000 metrów
 • 5 sekund – burza jest w odległości około 1700 metrów
 • 10 sekund – burza jest w odległości około 3400 metrów

Metoda 2:

 1. Oczekuj na wystąpienie błyskawicy i grzmotu burzy.
 2. Kiedy zobaczysz błyskawicę, zacznij liczyć sekundy od razu lub mierzyć czas patrząc na zegarek lub korzystając z aplikacji na smartfonie z funkcją stopera.
 3. Słuchaj grzmotu burzy i przestań liczyć sekundy, gdy usłyszysz dźwięk grzmotu.
 4. Podziel liczbę sekund przez 3, ponieważ dźwięk rozchodzi się w powietrzu z prędkością około 343 metrów na sekundę (lub około 1 km na 3 sekundy).

Przykład: Jeśli zobaczyłeś błyskawicę, zacząłeś liczyć sekundy, a potem usłyszałeś grzmot po 9 sekundach, odległość burzy wynosi około 3 km (9 / 3 = 3).

Pamiętaj, że to są przybliżone obliczenia, ponieważ prędkość dźwięku w powietrzu może się różnić w zależności od warunków atmosferycznych. Dlatego też warto zachować ostrożność i być przygotowanym na ewentualne zagrożenia związane z burzą.


Zobacz także: Jak powstaje burza?


Grzmoty mogą być słyszalne nawet z odległości 20-25 km. Jeśli czas pomiędzy błyskawicą a grzmotem się zmniejsza to znaczy, że burza zmierza w naszym kierunku, a jeśli się wydłuża to znaczy, że burza się oddala.

Powyższe sposoby na to jak obliczyć odległość burzy nie są doskonałe, ale lepiej zrobić to w ten sposób niż jakby miała cię zaskoczyć burza na otwartej przestrzeni. Jeżeli pomiędzy błyskiem, a grzmotem upływa zaledwie sekunda to oznacza, że burza jest tuż nad tobą. Zadbaj wówczas o jak najszybsze schowanie się w bezpiecznym miejscu, najlepiej w domu, albo samochodzie. Pod żadnym pozorem nie chowaj się pod drzewami, czy metalowymi konstrukcjami. Ważne! Piorun potrafi uderzyć dwa razy w to samo miejsce!


3 Odpowiedzi do “Jak obliczyć odległość od burzy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *