Tęcza to piękne i kolorowe zjawisko, które zachwyca każdego z nas. Większość z nas w okresie letnim po obfitym deszczu wypatruje na niebie tęczy, od najmłodszy lat wmawiano nam, że kto znajdzie początek i koniec tęczy, znajdzie garnek pełen złota. Kiedy po deszczu pojawi się słońce, warto wypatrywać tęczy na niebie, jest bardzo duża szansa, że się pojawi. W tym artykule przedstawimy informacje na temat, czym jest tęcza, jak powstaje oraz dlaczego możemy obserwować na niebie ją tylko przez kilka minut?
Spis treści:
Co to jest tęcza?
Tęcza to nic innego jak zjawisko optyczne i meteorologiczne, występujące w postaci wielobarwnego łuku pojawiającego się na niebie. Zjawisko, jakim jest tęcza, często powoduje, że zastanawiamy się, jak ona powstaje, co znajduje się na jej końcu oraz w jaki sposób przybiera ona różne barwy. Barwy, w których występuje tęcza: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. Zobacz także, jak wygląda tęcza!podwójna tęcz na niebie
Jak powstaje tęcza?
Wielu z nas zastanawia się, jak powstaje tęcza? Odpowiedź jest bardzo prosta, powstaje ona w wyniku rozszczepienia światła słonecznego. Spowodowane jest to tym, że światło które dostaję / przedostaję się do atmosfery, spotyka na swojej drodze kroplę wody (deszczu), w wyniku czego przechodzi przez nią. W ten sposób dochodzi do rozkładu światła białego na wielobarwne widmo. Dlaczego widzimy różne kolory? Każdej barwie odpowiada inna długość fali. Rozszczepienie światła powstaje w wyniku zjawiska, jakim jest dyspersja. Oświetlone krople rozszczepiają i odbijają światło w ten sam sposób, jednak do ludzkiego oka z danej kropli dociera tylko światło rozproszone w jego kierunku i pod odpowiednim kątem, ten proces powoduje, że widzimy wielobarwny łuk zwany tęczą. Światło widzialne, które można dostrzec wzrokiem, jest częścią widma promieniowania elektromagnetycznego, to, że jest postrzegane w różnych barwach zależy od długości fali.
Sprawdź także: Mapę deszczu
Kiedy powstaje tęcza?
Aby móc zaobserwować na niebie tęczę, musi zostać spełnione kilka warunków:
Słońce musi znajdować się ZA obserwatorem, ponadto nie może być wyżej, niż 42 stopnie nad horyzontem,
musi padać deszcz (w danym momencie bądź chwilę wcześniej, w takim przypadku tęcza powstaje na skutek kropelek wody unoszących się w powietrzu),
na niebie nie może być obecnych zbyt wiele chmur, które mogą zasłonić tęczę.
Czasem możemy zaobserwować nie jedną, a DWIE tęcze! Jest to możliwe dzięki dwukrotnemu odbicia światła w kropelkach wody. Druga tęcza jest zazwyczaj słabiej widoczna i posiada większy łuk.
Kiedy na niebie można zaobserwować tęcze?
Tęczę nie możemy obserwować po każdym deszczu. Aby zaobserwować tęcze na niebie, musi być zachowanych kilka podstawowych czynników, słońce powinno znajdować się za osobą obserwująca, ale nie wyżej niż 42 stopnie nad horyzontem. Tęcza to okręg o szerokości kątowej 42 stopni oznacza, to, że aby ją obserwować załamany i odbity promień światła musi wyjść z kropli pod maksymalnym kątem 42 stopni. Środek takiego okręgu znajduje się dokładnie naprzeciwko Słońca i nazywamy go punktem antysolarnym. To sprawia, że nie zobaczymy całej tęczy w postaci okręgu, ale tylko jej wielobarwny łuk. W niektórych przypadkach możemy zobaczyć całą tęczę, np. podczas lotu samolotem nad chmurami.
Zobacz także:Dlaczego niebo jest niebieskie?
Dlaczego widzimy różne kolory tęczy?
Widzimy kolory tęczy, ponieważ światło słoneczne jest rozszczepiane przez krople wody w powietrzu. Gdy światło słoneczne przechodzi przez krople wody, jest rozszczepiane na różne długości fal, tworząc widmo kolorów. Te kolory to czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. Te kolory widoczne w tęczy są takie same jak te widoczne w widmie światła słonecznego, ale pojawiają się w odwrotnej kolejności, ponieważ krople wody odbijają i rozpraszają światło.
Dlaczego pojawiają się na niebie dwie tęcze?
W niektórych przypadkach ludzkie oko może zobaczyć drugi, nieco większy łuk tęczy, pojawiający się nad pierwszym, spowodowane jest to efektem dwukrotnego odbicia światła wewnątrz kropli wody. Odbite światło wychodzi z kropli pod kątem 51 stopni i właśnie taką szerokość kątową posiada (drugi) wtórny łuk tęczy. W przypadku wtórnego łuku, natężenie barw zawsze będzie mniejsze niż w przypadku (pierwszego) pierwotnego łuku tęczy. Natężenie barw jest znacznie słabsze, ze względu na ponowne rozproszenie części światła podczas drugiego odbicia wewnątrz kropli wody.