Jak powstaje tęcza?

tęcza nad drogą

Tęcza to piękne i kolorowe zjawisko, które zachwyca każdego z nas. Większość z nas w okresie letnim po obfitym deszczu wypatruje na niebie tęczy, od najmłodszy lat wmawiano nam, że kto znajdzie początek i koniec tęczy, znajdzie garnek pełen złota. Kiedy po deszczu pojawi się słońce, warto wypatrywać tęczy na niebie, jest bardzo duża szansa, że się pojawi. W tym artykule przedstawimy informacje na temat, czym jest tęcza, jak powstaje oraz dlaczego możemy obserwować na niebie ją tylko przez kilka minut?

Co to jest tęcza i jak powstaje?

Tęcza to nic innego jak zjawisko optyczne i meteorologiczne, występujące w postaci wielobarwnego łuku pojawiającego się na niebie. Zjawisko, jakim jest tęcza, często powoduje, że zastanawiamy się, jak ona powstaje, co znajduje się na jej końcu oraz w jaki sposób przybiera ona różne barwy. Barwy, w których występuje tęcza: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. 

podwójna tęcz na niebie
podwójna tęcz na niebie

Jak powstaje tęcza?

Wielu z nas zastanawia się, jak powstaje tęcza? Odpowiedź jest bardzo prosta, powstaje ona w wyniku rozszczepienia światła słonecznego. Spowodowane jest to tym, że światło które dostaję / przedostaję się do atmosfery, spotyka na swojej drodze kroplę wody (deszczu), w wyniku czego przechodzi przez nią. W ten sposób dochodzi do rozkładu światła białego na wielobarwne widmo. Dlaczego widzimy różne kolory? Każdej barwie odpowiada inna długość fali. Rozszczepienie światła powstaje w wyniku zjawiska, jakim jest dyspersja. Oświetlone krople rozszczepiają i odbijają światło w ten sam sposób, jednak do ludzkiego oka z danej kropli dociera tylko światło rozproszone w jego kierunku i pod odpowiednim kątem, ten proces powoduje, że widzimy wielobarwny łuk zwany tęczą. Światło widzialne, które można dostrzec wzrokiem, jest częścią widma promieniowania elektromagnetycznego, to, że jest postrzegane w różnych barwach zależy od długości fali.

Sprawdź także: Mapę deszczu

Kiedy na niebie można obserwować tęczę?

Tęczę nie możemy obserwować po każdym deszczu. Aby zaobserwować tęcze na niebie, musi być zachowanych kilka podstawowych czynników, słońce powinno znajdować się za osobą obserwująca, ale nie wyżej niż 42 stopnie nad horyzontem. Tęcza to okręg o szerokości kątowej 42 stopni oznacza, to, że aby ją obserwować załamany i odbity promień światła musi wyjść z kropli pod maksymalnym kątem 42 stopni. Środek takiego okręgu znajduje się dokładnie naprzeciwko Słońca i nazywamy go punktem antysolarnym. To sprawia, że nie zobaczymy całej tęczy w postaci okręgu, ale tylko jej wielobarwny łuk. W niektórych przypadkach możemy zobaczyć całą tęczę, np. podczas lotu samolotem nad chmurami.

Dlaczego czasem są dwie tęcze?

W niektórych przypadkach ludzkie oko może zobaczyć drugi, nieco większy łuk tęczy, pojawiający się nad pierwszym, spowodowane jest to efektem dwukrotnego odbicia światła wewnątrz kropli wody. Odbite światło wychodzi z kropli pod kątem 51 stopni i właśnie taką szerokość kątową posiada (drugi) wtórny łuk tęczy. W przypadku wtórnego łuku, natężenie barw zawsze będzie mniejsze niż w przypadku (pierwszego) pierwotnego łuku tęczy. Natężenie barw jest znacznie słabsze, ze względu na ponowne rozproszenie części światła podczas drugiego odbicia wewnątrz kropli wody.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *