Jak powstaje zorza polarna?

zorza polarna - powstawanie

Zjawisko to często jest określane jako piękne i magiczne doświadczenie. Pytanie tylko brzmi, kiedy i gdzie możemy na nie trafić? Czym jest zorza polarna? Skąd się bierze ? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule!

Zorza polarna jest to świetlne zjawisko, które możemy obserwować w górnej części atmosfery w okolicach biegunów magnetycznych planety. Rozciąga się ona czasem na tysiące kilometrów dookoła kuli ziemskiej od obu biegunów. Zorza polarna kształtuje się około 100 km nad powierzchnią Ziemi. Można ja spotkać w różnych wariantach kolorystycznych: zielonym, żółtym, czerwonym, a także białym. Kolor, jaki widzimy, jest zależny od określonego gazu, np. tlen świeci się na czerwono oraz zielono, azot natomiast występuje w kolorach purpury, bądź bordo. Wodór i hel należące do lżejszych gazów cieszą się odcieniami fioletowego i niebieskiego.

Powstawanie zorzy polarnej – mechanizm

Pole magnetyczne jest wytwarzane przez Ziemię, oplata ono cały glob, jego punkt zagęszczenia znajduje się w okolicach biegunów północnego oraz południowego. Pole magnetyczne doprowadza do przyspieszenia elektronów i protonów, które są zlokalizowane na wysokości od 3 do 12 tysięcy kilometrów.

Powstawanie zorzy jest powiązane z rozbłyskami na Słońcu. Podczas wyrzucania materii we wcześniej wspomnianych rozbłyskach tworzy się wiatr słoneczny, czyli tzw. strumień cząstek elementarnych o wysokiej energii. Pole magnetyczne Ziemi przechwytuje naładowane cząstki wiatru słonecznego.

Poruszające się elektrony po liniach śrubowych wzdłuż pola magnetycznego zaczynają stopniowo przenikać do głębszej warstwy atmosfery, a tam zaczynają się zderzać z powietrzem. Cząsteczki i atomy umiejscowione w powietrzu ulegają wzbudzeniu, nadmiar energii wytworzonej w tym procesie jest emitowany w postaci światła widzialnego i niewidzialnego, czyli naszej zorzy polarnej.

Między zjonizowaną warstwą jonosfery występującą powyżej 50-60 kilometrów nad powierzchnią Ziemi a plazmą wiatru słonecznego tworzy się napięcie elektryczne. Indukuje ono prąd w rozrzedzonej warstwie atmosfery.

Sprawdź także: Jak powstaje błyskawica i piorun?

Mitologia a zorza polarna

W Skandynawii świetlne zjawiska na niebie były ważnym elementem wierzeń, mitów oraz legend ludów zamieszkujących rejony Północy. Pradawna fińska historia głosi, iż zorza polarna była nazywana Lisim Ogniem. Nazwa wywodziła się od magicznego lisa, którego zadaniem było zamiatanie śniegu do nieba.

W Ameryce Północnej zorza polarna była interpretowana przez plemiona Indian północnoamerykańskich oraz plemię z Alaski jako taniec ludzkich dusz. Plemię Lisów, odczytywało światła zorzy jako zwiastun wojny oraz zarazy. Wierzono, że widoczna poświata na niebie to duchy zabitych wrogów, które są żądne zemsty. Innuici znad Jukonu uważali, że zorza jest tańcem zwierzęcych dusz: łosi, jeleni, białuch i fok.

Mitów na temat zjawiska zorzy polarnej krąży o wiele więcej, co tylko dowodzi nam, iż od dawna próbowano badać i interpretować proces powstawania zorzy polarnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *