Jak zabezpieczyć swój dom przed burzą i piorunami?

ochrona przed piorunami

Zjawiska atmosferyczne takie jak burze stanowią ogromne zagrożenie dla nas oraz naszego domostwa. Uderzenie pioruna może spowodować bardzo poważne i dotkliwe obrażenia, w wielu przypadkach nawet doprowadzić do śmierci. Podczas gwałtownej i silnej burzy najlepszym rozwiązaniem jest, pozostanie w domu lub mieszkaniu. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą zabezpieczyć się przed burzą. Podstawową zasadą jest zamknięcie wszystkich okien oraz drzwi, należy także pamiętać, aby nie zbliżać się do okien, dopóki słyszymy grzmoty i widzimy pioruny.

9 porad jak zabezpieczyć dom przed burzą!

Uderzenie pioruna w dom może powodować wiele poważnych uszkodzeń, do najczęstszych uszkodzeń dochodzi w instalacji elektrycznej, alarmach, czy sterownikach od kotłów. Wyładowanie spowodowane uderzeniem pioruna w nasz dom może być tak silnie, że zniszczeniu może ulec cały sprzęt elektroniczny. Jak zatem zabezpieczyć siebie oraz swój dom przed piorunami? Przedstawiamy kilka podstawowych zasadach, które pomogą uchronić nasz dom podczas burzy.

Zamknij drzwi i okna

Podstawową zasadą, jaką zapewne wszyscy znamy, jest zamknięcie wszystkich okien i drzwi przed burzą. Należy także pamiętać, aby nie zbliżać się do okien, dopóki pogoda się nie uspokoi. Uderzenie pioruna jest bardzo niebezpieczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Nie dotykaj urządzeń podpiętych do gniazdka

Kolejną zasadą jest unikanie korzystania podczas burzy z urządzeń elektrycznych podpiętych do gniazdka np. suszarki i prostownicy do włosów, wiertarek czy golarek do brody. Korzystanie z telefonu komórkowego nie stanowi zagrożenia w przypadku używania go w domu, należy pamiętać jednak, aby telefon nie był podpięty do gniazdka.


Zobacz także: Czego nie wolno robić podczas burzy?


Instalacja odgromowa, czyli piorunochron

Najskuteczniejszym sposobem na ochronę domu lub budynków znajdujących się na naszym terenie jest instalacja odgromowa, czyli tzw. piorunochron. Wiele osób próbuje samodzielnie założyć instalację odgromową, należy pamiętać, że tylko prawidłowo zamontowanych piorunochron uchroni nasz dom, dlatego znacznie lepiej znaleźć sprawdzonego i dobrego fachowca zajmującego się tym w naszej okolicy. Należy także pamiętać, aby przynajmniej raz w roku sprawdzić, czy nasza instalacja nie została uszkodzona.

Zainwestuj w ograniczniki przepięć

Kolejnym sposobem na skuteczną ochronę przed burzą są ograniczniki przepięć. Zapobiegają one wystąpieniu pożaru na skutek uderzenia pioruna w sieć elektryczną. Same ograniczniki nie są kosztowne, w internecie znajdziemy je w przedziale cenowych 200 – 500 zł, znacznie kosztowniejszy jest ich montaż. Jednak stanowią one bardzo dobrą ochronę naszych urządzeń elektrycznych podpiętych do gniazdek przed przepaleniem w przypadku uderzenia pioruna.

Zaopatrz się w listy antyprzepięciowe

Tańszą alternatywą dla ograniczników przepięć będzie zakup listwy antyprzepięciowej. Ich zadaniem jest ochrona podpiętych do gniazdek sprzętów elektrycznych w przypadku nagłego skoku napięcia w sieci. Listwa uchroni nasz sprzęt przed spaleniem.

Odłącz wszystkie urządzenia elektryczne od prądu

Jeśli nasz dom nie jest odpowiednio zabezpieczony przed burzą, nie posiadamy listw antyprzepięciowych ani ograniczników przepięć. Najlepszym sposobem na uchronienie naszego sprzętu przed uderzeniem pioruna, jest wyciągnięcie wszystkich wtyczek z gniazdek znajdujących się w naszym domu. Pamiętaj także, o odłączeniu przewodu internetowego i anteny telewizyjnej.

Przygotuj się na sytuacje awaryjną

W przypadku gwałtownych burz i nawałnic często dochodzi do sytuacji awaryjnych takich jak awaria prądu. Obserwuj nasz radar burz, aby przygotować się przed załamaniem pogody w Twoim regionie. Przygotuj wszystko, co, będzie potrzebne w przypadku braku prądu, wszystkie niezbędne rzeczy trzymaj w dostępnym miejscu. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe źródła światła (świecie, latarki plus dodatkowe baterie) oraz dodatkowe rzeczy takie jak woda, suchy prowiant czy lekki, które musimy regularnie przyjmować.

Ubezpiecz dom

Przed wieloma skutkami burzy nie da się odpowiednio zabezpieczyć, dlatego bardzo ważnym elementem jest ubezpieczenie naszego domu. Przed wyborem ubezpieczyciela sprawdź dokładnie zwieraną polisę, uwzględnij wszystkie przypadki i zdarzenia, abyś miał pewność, że Twój dom jest odpowiednio ubezpieczony. Wiele osób posiadających bardzo drogi i cenny sprzęt elektroniczny, decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Reaguj szybko na zagrożenie

Szybka reakcja na zagrożenie i reagowanie w nagłych sytuacjach jest bardzo istotna. Jeśli ktoś z naszych bliskich zostanie porażony prądem, należy zachować spokój i opanowanie. Pierwszym etapem udzielania pomocy poszkodowanemu jest sprawdzenie, oddechu oraz tętna. Jeśli osoba porażona prądem nie oddycha, należy jak najszybciej rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy oraz wezwać karetkę. Pamiętaj, aby udzielać pierwszej pomocy do momentu przyjazdu ratowników medycznych.


Sprawdź także:  Jak zachować się w czasie burzy?


Podstawową zasadą w czasie burzy jest ograniczenie wychodzenia na zewnątrz, aby chronić swoje zdrowie i życie. Jeśli z jakiegoś powodu musisz opuścić swój dom lub mieszkanie, unikaj wysokich obiektów takich jak maszty, słupy energetyczne czy anteny telewizyjne. To właśnie w te obiekty najczęściej uderzają pioruny. Zachowaj szczególną ostrożność przebywając na zewnątrz w czasie burzy!

Jedna odpowiedź do “Jak zabezpieczyć swój dom przed burzą i piorunami?”

  1. Warto dodać, że jeśli musisz gdzieś iść, to lepiej się nie spieszyć i stawiać mniejsze kroki. Lepiej zmoknąć i gdzieś dojść później, niż wcale. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *