Jak zachować się w czasie burzy? 15 zasad bezpieczeństwa!

Zasady bezpieczeństwa podczas burz

Zbliża się długo wyczekiwana wiosna, prognozy pogody w Polsce są bardzo optymistyczne ciepła wiosna i gorące lato. Z pewnością wakacje będą obfite w gwałtowne burze i nawałnice. Burze często bywają bardzo niebezpieczne, przebywając na dworze warto poznać kilka zasad bezpieczeństwa, które pozwolą uchronić Cię oraz Twoją rodzinę przed nawałnicą. Gdy zbliża się burza większość z nas odruchowo ucieka pod drzewo lub na najbliższy przystanek autobusowy, czy to na pewno jest bezpieczne rozwiązanie?

Jak zachować się w czasie burzy na otwartej przestrzeni – w górach, w lesie, nad jeziorem?

Gwałtowna burza może nas spotkać podczas pieszej wycieczki w górach lub wypoczynku nad jeziorem. Jeżeli mamy możliwość powinnyśmy schować się w najbliższym budynku i przeczekać burzę. Jeśli w pobliżu nie ma żadnego bezpiecznego miejsca należy pamiętać o tym, aby:

 1. Pod żadnym pozorem nie zatrzymywać się pod drzewami lub słupami energetycznymi oraz innymi mało stabilnymi konstrukcjami – przystanek autobusowy czy innego rodzaju wiaty. Pamiętaj, że wysokie metalowe elementy przyciągają pioruny, a to może spowodować porażenie prądem o bardzo wysokim napięciu.
 2. W celu schronienia możesz wykorzystać budowle takie jak most, wiadukt lub inne tego rodzaju mocne konstrukcje. Jeżeli w pobliżu nie ma takich budowli, wykorzystaj naturalne zagłębienia terenu (rów, dół) – unikaj otwartej przestrzeni!.
 3. Unikaj kontaktu z metalowymi przedmiotami.
 4. Jeżeli jesteś nad jeziorem czy morzem, natychmiast wyjdź z wody.
 5. Podczas burzy nie korzystaj z telefonu komórkowego, najlepszym rozwiązaniem będzie wyłączenie go.


Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć dom przed burzą?


Jak zachować się podczas burzy w samochodzie?

Często zdarza się tak, że burza spotyka nas podczas jazdy samochodem. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że w aucie jesteśmy stosunkowo bezpieczni, jednak należy zwrócić uwagę na kilka istotnych zasad:

 1. Podczas gwałtownej burzy towarzyszy jej także silny i porywisty wiatr podczas jazdy samochodem możesz odrzuć znacznie podmuchy wiatru.
 2. Nigdy nie zatrzymuj się blisko drzew, wiele przypadków niebezpiecznych i śmiertelnych wypadków spowodowanych jest właśnie przygnieceniem samochodu przez konar lub dużą gałąź.
 3. Jeżeli nie masz w pobliżu bezpiecznego miejsca do schronienia pozostań w samochodzie na czas trwania burzy.

Przeczytaj także: Czego nie wolno robić podczas burzy?


Jak zachować się w czasie burzy w domu?

 1. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe źródła światła (świeczki, latarki) na wypadek odłączenia prądu w mieszkaniu. Dobrze jest również mieć alternatywny dostęp do mediów np. radio na baterie.
 2. Podczas bardzo gwałtownej burzy czy huraganu należy udać się do najniższego pomieszczenia w naszym domu, najczęściej jest to piwnica. Zajmijmy miejsce przy ścianie nośnej to zdecydowanie najbardziej solidne miejsce, unikajmy bliskiego kontaktu z oszklonymi oknami.
 3.  Pamiętaj, aby podczas burzy ściągnąć z balkonu lub tarasu wszystkie elementy, które mogą zostać porwane podczas podmuchu silnego wiatru. Stwarzają one dodatkowe niebezpieczeństwo.
 4. Zadbaj o szczelne zamknięcie wszystkich okien, unikaj także podchodzenia do okna w czasie burzy.
 5. Wyłącz urządzenia elektryczne oraz gazowe.
 6. Jeśli nie musisz nie wychodź z domu lub mieszkania, wizytę przełóż na późniejszą godzinę.
 7. Staraj się unikać korzystania z telefonu komórkowego.

jak zachować się w czasie burzy

Wielu z nas przekonało się jak silne i niebezpieczne mogą być burze oraz towarzyszące im nawałnice. Każdego lata kilka osób traci życie przez złe zachowanie w czasie burzy. Radar burz na żywo to świetne rozwiązanie do obserwowania gdzie znajduje się aktualnie burza, pamiętaj o tym narzędziu! Mamy nadzieję, że tych kilka zasad bezpieczeństwa przyda się każdemu. Czekamy na wasze komentarze i sugestie, jakie zasady warto jeszcze uwzględnić.

Numery alarmowe w Polsce, które należy wybrać w przypadku zagrożenia burzą to:

 • 112 – numer alarmowy, który pozwala na uzyskanie pomocy ratunkowej, w tym straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i policji.
 • 998 – numer alarmowy dla straży pożarnej.
 • 997 – numer alarmowy dla policji.
 • 999 – numer alarmowy dla pogotowia ratunkowego.
 • 985 – numer alarmowy dla służby meteorologicznej, w przypadku potrzeby uzyskania informacji na temat prognozy pogody i ostrzeżeń meteorologicznych.

Warto mieć te numery pod ręką i wiedzieć jak je wybrać, w razie konieczności, aby szybko uzyskać potrzebną pomoc.

Jedna odpowiedź do “Jak zachować się w czasie burzy? 15 zasad bezpieczeństwa!”

 1. Bardzo dobry poradnik, najważniejsze punkty jak zachować się podczas burzy zostały uwzględnione 🙂
  Pozdrawiam, Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *