Jaka będzie zima 2020/2021? Prognoza pogody na zimę w Polsce!

Zima w Polsce

Choć do rozpoczęcia okresu zimowego w Polsce mamy jeszcze kilka tygodniu, już wielu z nas zastanawia się, jaka będzie zima w tym roku, co nas czeka na przełomie między grudniem a marcem. W sieci możemy znaleźć już pierwsze długoterminowe prognozy na zimę 2020/2021 w Polsce oraz Europie. Jeszcze jakiś czas temu popularne było przekonanie o tym, że po upalnym i gorących lecie, czeka nas prawdziwa śnieżna i mroźna zima. Ostatnią mroźną zimę odnotowaliśmy w Polsce 8 lat temu. Kolejne lata przyniosły zimy – ciepłe i bez gwałtownych opadów śniegu. Podobnie będzie także w tym roku, raczej nie mamy co liczyć na śnieżną aurę i białe Święta Bożego Narodzenia.

W ostatnim czasie zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania pogodą długoterminową na zimę 2020/2021. Wiele stron pogodowych takich jak AccuWeather oraz Europejski Climate Change Service udostępniły pierwsze bardzo wstępne prognozy pogody na okres od grudnia 2020 do lutego 2021 dla Polski, oraz Europy. Sprawdźmy zatem, jak będzie zima! Czy grozi nam zima stulecia? Czy czekają nas białe święta 2020?

Pierwsze prognozy długoterminowe na zimę 2020/2021

Meteorologiczna zima rozpoczyna się od 1 grudnia i trwa do końca lutego, natomiast kalendarzowa zima przypada na okres od 21 grudnia do 20 marca. Według pierwszych długoterminowych prognoz, średnia temperaturze powietrza w okresie zimowym ma oscylować w graniach 1 – 3 stopni Celsjusza. Nikogo nie zdziwi już fakt, że kolejna zima ma być bardzo łagodna, grudzień ma przynieść pogodę bardziej jesienną niż zimową. Możemy spodziewać się silnych wiatrów oraz częstych opadów deszczu. Wielu z nas wyczekuje, aż znów będą białe święta, niestety także w tym roku nie ma co się łudzić, że spadnie śnieg na Boże Narodzenie. Wstępna prognoza informuje, że temperatura w święta sięgnie 5-6 stopni Celsjusza. Według wielu informacji najbardziej zimowych okresem będziemy luty 2021, to właśnie wtedy możemy spodziewać się znacznie niższych temperatur i mrozów – temperatura może spaść poniżej -10 stopni Celsjusza. Możliwe są także delikatne opady śniegu. Podobnie jak w poprzednich latach, zima w Polsce będzie ciepła, nie musimy obawiać się zimy stulecia oraz problemów wynikający z obfitych opadów śniegu. Wiele niezależnych prognoz wskazuje, że zima 2020/2021 nie będzie znacznie różnić się od poprzednich.

Zima 2020 / 2021: pogoda w Europie!

Synoptycy pracujący w AccuWeather przedstawili wstępną prognozę także dla Europy. Sytuacja będzie różna w wielu Państwach, wiele zależy do regionu. Ważną informacją jest to, że regionalne (miejscowe) warunki atmosferyczne będą raczej stabilne przez cały zimowy okres. Wschodnią Europę czekają niskie temperatury oraz opady śniegu. Dobrą informacją dla narciarzy jest fakt, że Alpy także w tym roku nie zawiodą pod względem opadów śniegu i pokrywy śnieżnej, zwłaszcza po stronie austriackiej i szwajcarskiej. Świetne warunki do uprawiania sportów zimowych dostępne będą w Pirenejach. W Skandynawii prognozuje się łagodną zimę. W południowej części Europy długoterminowe prognozy informują o burzach, natomiast w strefie klimatu śródziemnomorskiego będzie dużo opadów deszczu.

Kiedy spadnie śnieg? Jaka będzie zima w Polsce?

Według Amerykańskich prognoz cała zima w Polsce będzie łagodna, a średnia temperatura powietrza w okresie grudzień – luty będzie o 2-3 stopnie Celsjusza wyższa od wieloletniej średniej. Wiele wskazuje na to, że tegoroczna zima może należeć do jednej z cieplejszych. Według prognoz AccuWeather temperatury w grudniu w naszym kraju będą się wahać między 4 a minus 4 stopnie Celsjusza. Przedstawione dane, przez synoptyków AccuWeather informują o średniej temperaturze dla całego kraju. Prognoza długoterminowa nie jest jednorodna dla całego kraju, jednak nie ma co liczyć na siarczyste mrozy i obfite opady śniegu. Podczas nadchodzącej zimy 2020/21 w Polsce nie zabraknie deszczowych dni, spadków temperatury poniżej zera, a nawet delikatnych opadów śniegu.

Ważne: Prognozy pogody długoterminowe obarczone są wysokim ryzykiem błędu. Pogoda może się zmienić w ciągu kilku godzin, dlatego powinniśmy z dużą rezerwą i dystansem patrzeć na prognozy długoterminowe. Synoptycy, przygotowując wstępne prognozy długoterminowe, bazują i analizują aktualnie dostępne dane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *