Łowcy burz – kim są? Na czym polega praca polskich łowców burz?

łowcy burz

Łowcy burz tak potocznie nazywamy osoby, które obserwują, śledzą oraz tropią niebezpieczne zjawiska meteorologiczne np. burze czy tornada. Wiele osób uważa łowców burz za szaleńców, którzy ryzykują własne życie na rzecz obserwacji nagłych i niebezpiecznych anomalii pogodowych. Prawda jest jednak zgoła inna, głównym zadaniem łowców burz nie jest szukanie ekstremalnych doznań i ryzyka, a działanie i informowanie o nagłych wyładowaniach atmosferycznych, które mogą być niebezpieczne dla okolicznych mieszkańców danego terenu. Ich praca polega na obserwacji, przewidywaniu i informowaniu o występowaniu groźnych burz. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze zagadnienia związane z łowcami burz, na czym polega ich praca oraz jak zostać polskim łowcą burz.

Aktualni łowcy burz, dawniej znani byli jako tropiciele burz, trudno nazwać to zawodem jednak profesja ta została być popularna już w XX wieku. Dla wielu łowców burz na świecie oraz w Polsce to jedynie pasja, oraz rodzaj hobby, któremu oddają swój wolny czas. Trzeba jednak pamiętać, że jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie i trzeba posiadać odpowiednie predyspozycje, aby zostać Łowcą Burz. Oprócz ogromnej wiedzy, zaangażowania, ważne jest także odpowiednie przygotowanie, a także zachowanie odpowiedniego szacunku do niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

Łowcy Burz – historia i początki działalności

Za jednego z pierwszych łowców burz uznaje się przyrodnika Johna Muira, który w grudniu 1874 roku będąc w Stanach Zjednoczonych, obserwował przez kilka godzin burzę przechodzącą nad hrabstwem Sierra w Kalifornii. Szkocki naukowiec wspiął się na wysokie drzewo, aby obserwować zjawisko. Przez wielu uczonych ten czyn był niedorzeczny i niebezpieczny. Obecne metody obserwacji burz stosowane przez łowców są znacznie inne, jednak wnikliwa i dokładna obserwacja zjawiska atmosferycznego przez naukowca, sprawiła, że traktuje się go jako pioniera i prekursora aktualnych łowców burz.

Według wielu źródeł jako pierwszego człowieka, który zajmował się „zawodowo” tropieniem burz uznaje się, Amerykanina Davida Hoadleya. David K. Hoadley urodzony w 1938 roku jest pierwszą znaną osobą, która zajmowała się ściganiem burz, oprócz tego był także założycielem magazynu Storm Track. Pierwsze zainteresowanie burzami u Davida zaczęło się w czerwcu 1956 roku, kiedy silna burza spowodowała duże zniszczenia w jego rodzinnym mieście Bismarck w Północnej Dakocie. Tropienie wyładowań atmosferycznych stało się łatwiejsze, dzięki dostępowi do samochodów terenowych, a także audycjom radiowym o aktualnym stanie pogodowym. Przez lata obserwacji i analiz, Hoadley opracował metodę prognozowania opartą na rozpoznawaniu wzorów, wykorzystując dane powierzchniowe. Łowca burz był świadkiem ponad 200 tornad i przejechał w pogoni za burzami ponad 750 000 mil.

Od czasu pierwszych łowców burz nastąpił gwałtowny rozwój technologiczny i narzędzi służących do obserwacji zjawisk atmosferycznych. Dostęp do lepszego i bardziej zaawansowanego sprzętu umożliwia stały rozwój pasji, a także szybsze reagowanie na przyszłe wyładowania atmosferyczne. Obecnie na całym świecie istnieje wiele organizacji, grup oraz stowarzyszeń, które zrzeszają łowców burz.


Sprawdź także: Jak zachować się w czasie burzy?


Na czym polega praca łowców burz?

Większość osób, która widzi ciemne chmury na niebie, dźwięk grzmotów oraz błyskawice chowa się do swojego domu. Łowcy burz robią zgoła inaczej, oni tylko czekają na kolejne wyładowania atmosferyczne, które warto śledzić. Po wytropieniu kłębiących się chmur na mapie burz zwiastujących burze, ruszają w teren, aby uwiecznić dane zjawisko. Polscy Łowcy Burz często muszą przejechać ogromną ilość kilometrów, aby złapać burzę, tornado czy trąbą powietrzną, aby przyjrzeć się im z bliska. Gdy wytropią już burze, mają szansę zobaczyć ogromną siłę i potęgę natury, która często niesie za sobą wiele zniszczeń. Głównym zadaniem jest obserwacja i dokumentowanie całego procesu, jednak ważnym elementem w pracy Łowców burz jest także analiza danego zjawiska. Pomaga to w przyszłości znacznie szybciej przewidzieć występowanie burzy i z odpowiednim wyprzedzeniem ostrzec mieszkańców, aby zniwelować skutki nawałnicy do minimum. Łowcy burz wyposażeni w odpowiedni sprzęt, dokumentują zjawisko, zdjęciami, filmami oraz dokładnie opisują wszystko na swoich blogach lub profilach społecznościowych.

Samochód łowców burz z Extreme Tornado Tours
Źródło: Extreme Tornado Tours

Każdy łowca burz może potwierdzić, że wszystkie wyjazdy wiążą się z ogromną dawką adrenaliny oraz przełamywaniu kolejnych barier strachu. Bez wątpienia łowcy burz mają bardzo ekstremalne i ryzykowne hobby. Przebywanie w bliskim otoczeniu niebezpiecznego zjawiska, to tylko jeden z elementów pracy łowców burz. Najważniejszym zadaniem jest wcześniejsza obserwacja i analiza aktualnej pogody, która zwiastuje pojawienie się burzy. Głównymi narzędziami, z których korzystają łowcy burz, są różnego rodzaju mapy synoptyczne i mapy wyładowań atmosferycznych. Dokładna i systematyczna analiza prognozy pogody, pozwala im przewidzieć z odpowiednim wyprzedzeniem występowanie burz. Kolejnym krokiem jest informowanie na swoich stronach, blogach i fanpage’ach o aktualnym występowaniu burz, aby dotrzeć z informacją do większej ilości osób. Informują także, o potencjalnym niebezpieczeństwa, w przypadku dużego zagrożenia łowcy burz wysyłają także odpowiednie informacje prasowe do mediów (tv, radio, portale internetowe), a także do instytucji rządowych, aby te mogły ostrzec mieszkańców zagrożonego terenu. Szybki przepływ informacji pozwala mieszkańcom odpowiednio zabezpieczyć swoje domu i majątki, a także samych siebie przed nadchodzącą nawałnicą.

Z jakich narzędzi korzystają łowcy burz?

Łowcy burz używają szerokiej gamy narzędzi i sprzętu, aby zbadać i zrozumieć burze. Oto kilka przykładów, najczęściej wykorzystywanych narzędzi przez łowców burz:

  1. Radary meteorologiczne – służą do wykrywania i śledzenia burz oraz innych zjawisk atmosferycznych.
  2. Kamery termowizyjne – pozwalają łowcom burz na zobrazowanie i śledzenie burz w nocy i w trudnych warunkach.
  3. Czujniki atmosferyczne – pomagają w pomiarze ciśnienia, temperatury i wilgotności powietrza, a także innych parametrów atmosferycznych.
  4. Urządzenia GPS – umożliwiają łowcom burz monitorowanie swoich pozycji i tras podczas łapania burz.
  5. Laptopy i inne urządzenia elektroniczne – telefony, kamery, aparaty fotograficzne. Laptopy umożliwiają łowcom burz przetwarzanie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym.

Zobacz także: Gdzie jest najwięcej burz?


Ile zarabiają łowcy burz?

Wynagrodzenie łowcy burz może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, doświadczenie i poziom specjalizacji. W Stanach Zjednoczonych średnie wynagrodzenie łowcy burz wynosi około 60 000 – 150 000 dolarów rocznie. Niemniej jednak zarobki zależą od wielu czynników i niektórzy specjaliści w tej dziedzinie mogą zarabiać znacznie więcej nawet ponad 300 000 dolarów rocznie. W Polsce zarobki łowców burz są znacznie mniejsze, wielu łowców wykonuje tę profesję hobbystycznie. Brakuje oficjalnych informacji o zarobkach łowców burz w Polsce. Dodatkową zapłatą w tym zawodzie jest możliwość ostrzegania ludzi przed nadejściem niebezpieczeństwa oraz obserwacja pięknych wyładowań atmosferycznych.

Jak zostać polskim łowcą burz? Kto może zostać łowcą burz?

Łowcą burz może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat. Aby dołączyć do szeregów Polskich Łowców Burz, nie jest konieczne wykształcenie w tym kierunku. Aktualnie profesja, jaką jest tropienie burz, nie jest traktowana jak zawód, a bardziej jako hobby i pasja. W związku z tym, aby zajmować się tropieniem burz i zjawisk atmosferycznych, nie musimy być meteorologiem. Oprócz chęci tropienia burz, osoba, która chce dołączyć do Stowarzyszenia Skywarn Polska, powinna cechować się ogromnym zaangażowaniem, odwagą oraz dużą odpowiedzialnością. W roli łowców burz lepiej odnajdą się osoby z analitycznym umysłem, które lubią analizować dane, przewidywać i wyciągać wnioski. W Polsce najpopularniejszą grupą zrzeszającą łowców burz są: Polscy Łowcy Burz Stowarzyszenie Skywarn Polska. W gronie łowców możemy znaleźć wiele osób z różnych branż zawodowych, a także studentów. Aby dołączyć do Stowarzyszenia Skywarn Polska, należy spełnić kilka warunków, a także wysłać wiadomość e-mail z listem motywacyjnym z wyjaśnieniem, dlaczego chcesz zostać Członkiem Stowarzyszenia Skywarn Polska. Więcej informacji jak dołączysz do Stowarzyszenia Skywran Polska, znajdziesz na stronie internetowej – https://lowcyburz.pl/jak-dolaczyc-do-stowarzyszenia-skywarn-polska/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *