Mapa Pożarów – Polska, Europa i Świat

Mapa pożarów i ognia przedstawia oraz gromadzi dane na temat wszystkich lokalizacji występowania pożarów wykrytych za pomocą spektroradiometru obrazowania o średniej rozdzielczości (MODIS) na pokładzie satelitów Terra i Aqua w ciągu ostatnich 10 dni. Każda kropka na mapie wskazuje na miejsce, gdzie MODIS wykrył co najmniej jeden pożar. Kropki zmieniają kolor zależnie od ilości pożarów. Kolor czerwony oznacza dużą ilość pożarów, natomiast kolorem żółtym oznaczone są miejsce z mniejszą ilość ognia. Aktualną mapę aktywnych pożarów (fire maps) możemy obserwować online przez internet między innymi dzięki Fires Map NASA. Obszar jaki obejmuje mapa pożarów online to Polska, Europa oraz Świat.

Mapa pochodzi ze strony: Global Forest Watch Fires

 

Pożary w Australii – Aktualna Mapa 3 marca 2024

Od kilku miesięcy Australia walczy z pożarami buszu. Wstępne dane informują, że w wyniku pożaru zginęło ponad pół miliarda zwierząt. Szczególnie zagrożone są Koala, których populacja spadła o 1/3, a gatunek jest szczególnie narażony na wyginięcie. Walka z żywiołem cały czas trwa, według ekspertów pożary mogą trawić Australię jeszcze przez kilka miesięcy. W sieci oraz w mediach społecznościowych znajdziemy wiele przejmujących zdjęć ukazujących ogrom zniszczenia, oraz cierpienie ludzi i zwierząt.

Pożary w Australii trwają od października 2019 roku, według dostępnych danych (aktualnych na dzień 06.01.2020) w wyniku pożarów zginęło ponad 26 osób, miliony zwierząt oraz zniszczonych zostało ponad 2000 domów. Szacuje się, że w Australii spłonął obszar o łącznej powierzchni ponad 10,3 miliona hektarów.

Pożary w Australii
Obszar pożarów w Australii – (NASA/Anthony/TwitterThe Big Data Stats)

Źródło danych i map pożaru.
firms.modaps.eosdis.nasa.gov
disasterresponse.maps.arcgis.com