Meteorogramy dla gmin

Meteorogramy dla gmin oraz miast w Polsce i na świecie. Aktualna prognoza godzinowa i długoterminowa dla wybranych miejscowości z mapy i wyszukiwarki. Meteorogram dostępny na stronie opracowany jest podstawie modelu prognozowania ECMWF oraz twórców serwisu Windy.

Meteorogramy w graficzny sposób przedstawiają kilkanaście zmiennych meteorologicznych w postaci wykresów dostępnych dla danej gminy, miejscowości oraz lokalizacji. Przesuwając mapę, mamy możliwość wybrania interesującej nas lokalizacji – dzięki temu otrzymamy na dole niezbędne informacje oraz wyświetli się meteorogram, oraz godzinowa prognoza pogody na kilka najbliższych dni.

Serwis Meteo.pl to przystosowana wyszukiwarka, która umożliwia znalezienie meteorogramu, który znajduje się najbliżej naszej miejscowości, gminy lub powiatu. Wykres tworzony jest w sposób automatyczny na podstawie danych z węzła środkowego najbliższego lokalizacji naszej miejscowości. W niektórych przypadkach może być przypisanych kilka gmin do jednego meteorogramu.

Numeryczna prognoza pogody ICMPogoda dla gmin – Numeryczna prognoza pogody ICM

Aplikacja i serwis Meteo ICM umożliwia nam stały dostęp do numerycznej prognozy pogody. Prognoza generowana jest przez ICM Uniwersytet Warszawski – najlepszych specjalistów i twórców usług tego typu dostępnych w Polsce.

Aplikacja w swojej bazie posiada ponad 2359 polskich miejscowości i miast, dla wszystkich z nich dostępna jest prognoza ICM, z możliwością wyboru modelu matematycznego. Na chwilę obecną prognoza długoterminowa i godzinna dostępna jest tylko dla Polski. Z wykresów dostępnych w aplikacji możemy obserwować zmiany zachmurzenia, wiatru, ciśnienia, temperatury i wilgotności powietrza, a także gwałtowne zjawiska atmosferyczne.

MAŁA GMINA prognoza na 16 dni przedstawia takie informacje jak:

  • Temperatura (ºC)
  • Opad (mm/h)
  • Zachmurzenie (%)
  • Grubość pokrywy śnieżnej (cm)
  • Ciśnienie (hPa)
  • Prędkość i porywy wiatru (km/h)
  • Energia potencjalna dostępna konwekcyjne (J/kg)
  • Wysokość wierzchołków chmur konwekcyjnych (hPa)
Meteorogramy dla gmin
Przykładowy meteorogram dla gminy w Polsce

Źródło danych:
UM – wyszukiwarka meteorogramów – http://www.meteo.pl/um/php/gpp/search.php
http://instytutmeteo.pl/wykresy-pogody-dla-Mala_Gmina-23201-1
https://windy.com