Mgła – co to jest, jak i kiedy powstaje?

mgła

Mgła jest jednym z wielu pięknych zjawisk atmosferycznych. Mgły najczęściej występują w okresie jesienno-zimowym i potrafią zaczarować krajobraz. Mimo iż jest to piękne zjawisko, to może być równie niebezpieczne. Bardzo gęsta mgła utrzymująca się nisko przy gruncie w znacznym stopniu ogranicza widoczność, a tym samym pogarsza warunki do jazdy kierowcom samochodów. Tak jak w przypadku innych zjawisk atmosferycznych, tak również w przypadku mgły należy zachować ostrożność. Mgła nie zagraża nam w bezpośredni sposób, ale może powodować spore utrudnienia w transporcie lądowym oraz lotniczym.

Co to jest mgła?

Najprościej rzecz ujmują i najlepiej obrazując zjawisko, mgła to bardzo duża ilość niewielkich kropelek wody, które są zawieszone w powietrzu. Często spotyka się stwierdzenie, że mgła jest chmurą i jest w tym sporo prawdy. Gdyż w czasie mgły w powietrzu może utrzymywać się nawet kilkaset drobnych kropelek wody. Mgła konstrukcją przypomina chmurę, z tą różnicą, że utrzymuje się ona przy samej powierzchni gruntu. Mgła może występować również, gdy panują temperatury ujemny, jednak wówczas w powietrzu nie utrzymują się kropelki wody, a drobne kryształki lodu.

Jak i kiedy powstaje mgła?

Wiele osób może się zastanawiać, jak tworzy się mgła? Proces tworzenia się mgły jest bardzo procesy. Jeżeli w powietrzu występuje duża ilość pary wodnej i dochodzi do jej nagłego ochłodzenia, to zauważalne jest skraplanie się pary wodnej i mamy do czynienia z mgłą. Mgłę możemy często zaobserwować z samego rana, wychłodzony po nocy grunt zaczyna ochładzać powietrze i dochodzi do skraplania się pary wodnej.

Wiemy już, jak tworzy się mgła? Warto by było dowiedzieć się jeszcze, dlaczego mgła jest biała, skoro tworzą ją przezroczyste kropelki wody? Wszystkiemu winne jest światło, które przechodzi przez kropelki, rozprasza się i odbija od nich. Kierunek padającego światła zmienia się tak często, że rozproszenie jest bardzo dużo i daje wrażenie jakby wszystko, odbijało się od kropelek wody jak od lustra. Zjawisko to w znacznym stopniu ogranicza widoczność. Podczas gęstej mgły należy zachować szczególną ostrożność i włączyć światła przeciwmgielne, które są osadzone niżej niż światła do jazdy dziennej, dzięki czemu widoczność w dolnych partiach jest nieco lepsza.

O prawdziwej mgle można mówić w momencie, gdy widzialność jest ograniczona do 1000 m. Jeżeli mimo mgły dostrzegamy obiekty znajdujące się od nas w odległości 1000-2000 m mówi się, że jest mglisto. Z kolei widoczność przekraczająca 2000 m oznacza niewielkie zamglenia.

intensywność mgły


Rodzaje mgły

Mgły ze względu na sposób ich tworzenia można podzielić na kilka rodzajów. Poniżej przedstawiamy i opisujemy rodzaje mgieł, które różnią się od siebie sposobem powstawania.

Mgła radiacyjna

Mgła radiacyjna, jak sama nazwa wskazuje, do jej powstania dochodzi w wyniku radiacji, czyli wyniesienia zimna do góry, gdzie styka się z cieplejszymi warstwami powietrza. Ten rodzaj mgły najczęściej powstaje w nocy, przy ładnej pogodzie, gdy na niebie nie ma chmur, a wiatr jest minimalny. W tym przypadku mamy do czynienia z chłodnym podłożem i cieplejszym powietrzem.

mgła radiacyjna

Mgła adwekcyjna (napływowa)

Mgła adwekcyjna, powstaje, gdy dochodzi do ochłodzenia się ciepłych warstw powietrza do momentu, aż temperatura osiągnie punkt rosy, wówczas para wodna zaczyna się skraplać i tak powstaje mgła. Ten rodzaj mgły występuje głównie wiosną i latem. Stosunkowo często mgła napływowa występuje na morzach. Nagrzane powietrze znajdujące się nad lądem przewiewane jest nad chłodniejszą wodę i dochodzi do wystąpienia mgły adwekcyjnej stanowiącej spore utrudnienia dla żeglarzy.

Mgła orograficzna

Mgła orograficzna (zboczowa), ten rodzaj mgły występuje głównie na terenach górzystych. Do powstania mgły dochodzi w wyniku wznoszenia się ciepłego powietrza ku górom.

Mgła orograficzna

Mgła z parowania

Mgła z parowania, występuje wyłącznie nad wodami: jeziorami, rzekami, kanałami, albo też bardzo wilgotnymi powierzchniami. W momencie, gdy ciepła woda zaczyna parować i unosić do góry stykając się z chłodnym powietrzem, dochodzi do wystąpienia mgły. Ten rodzaj mgły można też zaobserwować latem po intensywnych deszczach, ziemia jest mocno nagrzana, więc woda szybko paruje, obniżając temperaturę powietrza.

Mgła z parowania

Mgła frontowa

Mgła frontowa, to mgła, której najbardziej obawiają się żeglarze. Do tworzenia się mgieł tego rodzaju dochodzi w strefie przedfrontowej. To właśnie tam stykają się dwie frakcje: powietrze przesycone wodą z suchym powietrzem, każda o innej temperaturze. Mgła frontowa tworzy się przy delikatnych wiatrach, ale po nadejściu frontu sytuacja może ulec nagłej zmianie.

Dlaczego mgła znika, wraz ze wschodem słońca?

Niekiedy mgła utrzymuje się przez kilka godzin, a niekiedy znika wraz ze wschodem słońca. Od czego zależy to, jak szybko znika mgła? Istotne znaczenie ma w tym wszystkim temperatura. Pojawiające się promienie słoneczne podnoszą temperaturę otoczenia i nagrzewają krople wody, z których zbudowana jest mgła. Wyższa temperatura sprawia, że krople wody zaczynają szybciej parować i zauważa się rozpływanie, czyli znikanie mgły w powietrzu.

Mgła to nie tylko zjawisko utrudniające nam codzienne funkcjonowanie i zdjęcie nogi z gazu, aby dostosować prędkość do słabej widoczności na drodze. Obserwując przyrodę, można zauważyć pewne zależności i prawidłowości. Zatem co zwiastuje mgła? Samo pojawienie się mgły zwiastuje zmianę pogody, Przy bezchmurnym niebie opadająca mgła jest najczęściej oznaką tego, że nadchodzi piękna, słoneczna pogoda. Z kolei mgła, która unosi się ku górze, mówi o nadchodzącym deszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *