Największa burza na świecie – Latarnia MARACAIBO

Największa burza na świecie

Burza jest to bardzo znane zjawisko na całym świecie. W Polsce te zjawiska pogodowe występują w okresie wiosny i lata. Są jednak zakątki na mapie świata, gdzie burze występują przez cały rok, a nawet każdego dnia. Jednym z takich miejsc jest Wenezuela, która jest rajem dla Łowców Burz. To właśnie w tym kraju występują największe burze na Ziemi. Zachęcamy do zapoznania się, jak powstaje burza, aby zrozumieć co powoduje tak silne wyładowania atmosferyczne. Jak wiadomo, podczas burzy, występują pioruny i błyskawice, które dają dużo światła, nawet, gdy niebo jest mocno zachmurzone.

Największa burza na świecie – Wyładowania atmosferyczne nad Catatumbo

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, na Ziemi jest jedno konkretne miejsce, w którym burza szaleje nieprzerwanie. Jest to Wenezuela, a dokładnie okolice jeziora Maracaibo, gdzie wpada rzeka Catatumbo. W tym miejscu trwa prawie nieustannie burza, szczególnie w porze deszczowej. Podczas tego zjawiska uderza w ziemię około 280 piorunów na godzinę. Powoduje to wysokie stężenie ozonu. Zjawisko to jest tak spektakularne, że burza z Wenezueli trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Zapisana została jako region i zjawisko z największą ilością wyładowań atmosferycznych na kilometr kwadratowy.

Wyładowania atmosferyczne nad Catatumbo
Wyładowania atmosferyczne nad Catatumbo | Źródło: Wikipedia Autor: Thechemicalengineer

Latarnia MARACAIBO – niekończąca się burza!

Jezioro Maracaibo to jedno z najstarszych jezior na Ziemi i ma powierzchnię 14 343 km², jego głębokość waha się od 60 do 250 metrów. Ujście rzeki Catatumbo, które wpada do jeziora Maracaibo nazwano „Latarnią Maracaibo” lub „Latarnią Catatumbo”. Pioruny, które uderzają w ziemię nie tylko, są bardzo intensywne w tym miejscu, a dodatkowo mocno świecą i pojawiają się w różnych kolorach. Dzięki temu obszar ten świeci, jak latarnia i widoczna jest z odległości nawet 400 km. Dlatego też to zjawisko zostało nazwane Latarnią Maracaibo. Z historii wiemy, że służyła ona żeglarzom z Wysp Karaibskich jako punkt odniesienia, swego rodzaju naturalny drogowskaz.

Latarnia Maracaibo
Latarnia Maracaibo – miejsce niekończącej się burzy z piorunami

Największa burza na świecie to nie tylko duże ilości światła, ale również jest to bardzo ciekawa sytuacja, gdyż piorunom nie towarzyszą grzmoty. Burza jest cicha.

Pojawia się wiele teorii przy tym zjawisku, jego fenomenie.

Przede wszystkim uznano, że burza występuje przez zamkniętą cyrkulację powietrza. Z jednej strony jest jezioro, nad którym wieje ciepły wiatr, a z drugiej występują Andy, które nie pozwalają przedostać się wiatru poza ten teren. Góry zamykają ciepłe powietrza, a znad wierzchołków dostaje się chłodne powietrze. W ten sposób powstają wypiętrzone chmury.

Kolejną teorią jest obecność metanu, który uwalnia się ze złóż ropy naftowej. Jego obecność w powietrzu podnosi prawdopodobieństwo wyładowań elektrycznych. Jednak ta teza jest obalana przez meteorologów, którzy uważają ilość metanu za niewystarczającą, aby utworzyć tak duży impuls dla burzy.



Historia Latarni z Maracaibo

Jak z każdym większym zjawiskiem atmosferycznym na świecie, również wokół tej burzy narodziło się wiele wierzeń i legend, które zapoczątkowali ludzie mieszkający na obszarze pomiędzy Kolumbią a Wenezuelą. A dokładnie antyczny lud Yukpa, który wierzył, że pioruny powstają, gdy napotykają duchy przodków. Niekończąca się burza była opisywana wiele razy przez różnych podróżników historycznych. Jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zjawisk przyrodniczych. Zjawisko to nie zostało wyjaśnione przez setki tysięcy lat. Mieszkańcy okolic jeziora posiadają swoje domy wbite w wodę jeziora na drewnianych palach. Historyczni żeglarze nazwali te miejsca „małą Wenecją”.

Jest to jednak bardzo ciekawa atrakcja turystyczna. Do Wenezueli przyjeżdża wielu turystów, którzy pragną zobaczyć tę burzę, która trwa około 300 dni w roku przez około 9 godzin w ciągu doby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *