Największe tornado na świecie

największe tornada na świecie

Trąby powietrzne (tornada) to bardzo niebezpieczne zjawiska, które powodują wielkie szkody na terenie ich występowania. W Europie oraz w Polsce występowanie tornad nie jest zbyt częste, jednak przez zmianę klimatu coraz częściej dochodzi do występowania tego niebezpiecznego zjawiska. W przypadku, gdy otrzymamy ostrzeżenie o pojawieniu się trąby powietrznej, powinnyśmy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko. W tym artykule przedstawimy największe w historii trąby powietrzne, jakie odnotowano na świecie. Top 5 największych tornad na świecie!

Sprawdź także: Jak powstaje tornado?

5. Tri-State Tornado

 Maksymalna szerokość: 1,09 – 1,61 km
 Lokalizacja: południowe Missouri, Illinois i Indiana
 Data: 18 marca 1925
 Czas trwania: 3 godziny, 37 minut
 Kategoria (Skala Fujity)F5
 Siła wiatru: prędkość jego przemieszczania wynosiła 117 km/h

tri-state tornado
Źródło: iccsafe.org

Tornado o sile F5 przeszło przez trzy Amerykańskie stany: Missouri, Indiana, Illinois. W dniu 18 marca 1925 roku tornado, które zostało odnotowane, należy do najbardziej śmiercionośnego w historii USA. W wyniku przejścia tornada zginęło 695 osób. Skala wyrządzonych zniszczeń była ogromna, teren został spustoszony przez trąbę powietrzną na dystansie 352 km. Szacuje się, że czas trwania tornada Tri-State to ponad 3,5 godziny, a średnią prędkością, z jaką się przemieszczało to ponad 100 km/h.

Zobacz także: Gdzie występuje najwięcej tornad?

4. Tornado Bridge Creek-Moore

Maksymalna szerokość: 1,61 – 2,315 km
Lokalizacja:
hrabstwa Grady, McClain, Cleveland i Oklahoma w stanie Oklahoma, USA
Data:
3 maja 1999 
Czas trwania:
1 godzina, 25 minut
Kategoria (Skala Fujity)
F5
Siła wiatru:
w porywach do 484 km/h

Tornado Bridge Creek-Moore
Erin D. Maxwell, Public domain, via Wikimedia Commons

Tronado Birdge Creek-Moore nawiedziło Oklahomę 3 maja 1999 roku, trwało około 1,5 h w wyniku czego życie straciło 36 osób, a prawie 600 zostało rannych. Tornado było rekordowe pod względem odnotowanych prędkości wiatru, które osiągały w porywach do 484 km/h. Straty spowodowane przejściem tornado Bridge Creek-Moore oszacowano w przybliżeniu na miliard dolarów.

3. Mulhall Tornado

Maksymalna szerokość: 2,4 – 7,05 km
Lokalizacja: Mulhall, Oklahoma
Data:
3 maja 1999 
Czas trwania:
brak informacji
Kategoria (Skala Fujity)
F4
Siła wiatru:
w porywach około 418,43 km/h

mulhall tornado
Źródło: https://stormtrack.org/community/

Według wielu źródeł, tornado Mulhall jest największym tornadem, jakie kiedykolwiek zarejestrowano i odnotowane na świecie. Według wielu relacji szacuje się, że szeroko szczuty tornada Mulhall wynosiła od 2,5 kilometra do nawet 7,05 km. Tornado wyrządziło wielkie szkody w mieście Mulhall, praktycznie każdy budynek został uszkodzony przez tornado. Obyło się bez ofiar śmiertelnych, tylko jeden mieszkaniec Mulhall został ranny. Tornado Mulhall mogło być tak samo gwałtowne lub bardziej niż tornado Bridge Creek-Moore (jednak oficjalnie zostało sklasyfikowane w skali Fujity, jako F4).

2. Hallam Tornado

Maksymalna szerokość: 4 km
Lokalizacja: hrabstwa Jefferson, Saline, Gage, Lancaster i Otoe w stanie Nebraska, USA
Data:
3 maja 2004
Czas trwania:
brak informacji
Kategoria (Skala Fujity)
F4
Siła wiatru:
około 320 km/h

Hallam tornado
Źródło: harkphoto.com

Hallam Tornado do czasu wystąpienia tornada El Reno było najszerszym tornadem w historii, jego maksymalna szerokość wynosiła blisko 4 km. Tornado przetoczyło się przez wiele hrabstw w USA, jednak swoją nazwę zawdzięcza miastu Hallam, które zostało najbardziej dotknięte. Bilans przejścia tornada przez miasto Hallam to jedna osoba śmiertelna oraz około 40 osób rannych, tak niski bilans spowodowany jest tym, że tornado przez większość czasu przechodziło przez mniej zaludnione obszary.

1. Tornado El Reno

Maksymalna szerokość: 4,2 km
Lokalizacja:
Hrabstwo Kanady, Oklahoma, USA – obszary na południe od El Reno
Data:
31 maja 2013
Czas trwania: 40 minut
Kategoria (Skala Fujity):
EF3
Siła wiatru:
około 476 km/h

el reno tornado
Nick Nolte, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Tornado El Reno to jedno z największych tornado odnotowane na świecie. Tornado w El Reno trwało około 40 minut, spowodowało śmierć co najmniej 8 osób, a 151 osób zostało rannych. Śmierć ponieśli doświadczeni łowcy burz z grupy TWISTEX – Tim Samaras, Paul Samaras i Carl Young. Podczas trwania tornado w El Reno odnotowano wiatry wiejące z prędkością do około 476 km/h. Tornado El Reno jest powszechnie uważane za najszerszy i największy cyklon w historii, w szczytowym momencie trwania średnica tornado sięgała ponad 4 km. Według niektórych źródeł tornado Mulhall było większe, ponieważ jego średnica w kluczowym momencie wynosiła blisko 7 km. Szkody wyrządzone przez tornado oszacowano na 35 – 40 milionów dolarów. Oficjalnie tornado El Reno zajmuje pierwsze miejsce w rankingu największych tornad na świecie!

 

Bibliografia:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Tri-State_Tornado
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/1999_Oklahoma_tornado_outbreak
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/2013_El_Reno_tornado

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *