Noc polarna – co to jest i ile trwa?

noc polarna

Omawiając, zagadnienie, jakim jest noc polarna należy powiedzieć, że są miejsca na Ziemi, gdzie słońce nie wschodzi nad horyzontem przez dni, tygodnie, a nawet miesiące. Ludzie chodzą do pracy, wychowują dzieci i uprawiają różne sporty zimowe i zajęcia na świeżym powietrzu w całkowitej ciemności lub przy niewielkiej ilości światła. W takich miejscach oświetlenie elektryczne działa w dzień i w nocy na ulicy i w pomieszczeniach. Wyobraź sobie, że kładziesz się spać – na zewnątrz jest ciemno, budzisz się – na zewnątrz wciąż jest ciemno! W ciągu dnia są tylko małe błyski światła. Wiele osób zapewne zastanawia się, jak długo trwa noc polarna i gdzie występuje. Takie zjawisko nazywa się nocą polarną. Jest to pora roku, kiedy słońce nie wschodzi nad horyzontem dłużej niż 24 godziny, a zatem nie ma naturalnego światła dziennego.

Co to jest noc polarna?

Noc polarna – zjawisko polegające na tym, że w danym miejscu przez ponad 24 godziny trwa noc (brak zmierzchu). Zjawisko to występuje tylko na obszarach o szerokości geograficznej wyższej niż 67°23′ obu półkul. – źródło: Wikipedia.org

Noc polarna – gdzie występuje?

Noc polarna jest przeciwieństwem słońca o północy, kiedy żaden dysk Słońca nie jest w ogóle widoczny nad horyzontem. Dzieje się tak tylko w kręgach polarnych. Miejscami, gdzie występuje noc polarna jest wiele zaludnionych obszarów półkuli północnej. Chociaż Norwegia promuje się jako Kraina Słońca o północy, można ją również zobaczyć w częściach Alaski, Kanady, Grenlandii, Finlandii, Rosji i Szwecji. Jedynym lądem wystarczająco daleko na południe na półkuli południowej, aby mieć noce polarne, jest Antarktyda.

Jak długo trwa noc polarna?

Na biegunie północnym noc polarna zaczyna się, gdy Słońce zachodzi wokół równonocy jesiennej (jesiennej) we wrześniu. Trwa około 6 miesięcy, dopóki Słońce nie wzejdzie ponownie wokół wiosennej równonocy w marcu, kiedy zaczyna się sześć miesięcy Dnia Polarnego / Słońca o północy. Gdy Słońce stopniowo zanurza się coraz poniżej horyzontu na biegunie północnym po równonocy wrześniowej, obszar doświadczający nocy polarnej stopniowo rośnie na południe, aż obejmie prawie całe koło podbiegunowe wokół przesilenia grudniowego.

Co ile występuje noc polarna?

Noc polarna pojawia się dwa razy w roku. A najdłuższa noc polarna może trwać nawet sześć miesięcy. Noc polarna dotyka około czterdziestu procent populacji, sprawiając, że ludzie czują się zmęczeni tuż po przebudzeniu i wydaje im się, że nie mają wystarczających zasobów do wykonywania codziennych czynności. Badania wykazały, że noc polarna wpływa na jakość naszego snu i spadek aktywności fizycznej.

Przeczytaj także: Zorza polarna

Jak powstaje noc polarna?

Ziemia krąży wokół Słońca wzdłuż pewnej osi, ale oś ta odchyla się nieznacznie – około 24 stopni – kilka razy w roku, powodując, że bieguny północny i południowy na przemian przechylają się w kierunku Słońca. W momencie, gdy biegun północny jest zwrócony w stronę Słońca, jest to noc polarna na biegunie południowym i odwrotnie: kiedy biegun południowy jest zwrócony w stronę Słońca, na północy, robi się wtedy ciemno. Cykl dnia i nocy Ziemi opiera się na fakcie, że Ziemia potrzebuje 24 godzin, aby wykonać jeden pełny obrót wokół własnej osi. Gdy świat się obraca, słońce zanurza się pod horyzontem na zachodzie i ustępuje ciemności. Dalsza rotacja spowoduje, że słońce zajdzie na wschodzie. Ponieważ Ziemia jest nachylona wokół własnej osi, różne regiony Ziemi otrzymują różne długości światła słonecznego, gdy Ziemia obraca się wokół Słońca. W najbardziej wysuniętym na północ szwedzkim mieście Kiruna noc polarna trwa około 28 dwudziestoczterogodzinnych okresów. W norweskim mieście Tromso, ciemne godziny mogą trwać nawet pół miesiąca. Jeśli odwiedzisz Hammerfest, zarówno najbardziej wysunięte na północ miasto na świecie, jak i jedno z dwóch najstarszych miast w Norwegii, noc polarna trwa prawie dwa miesiące.

dzień polarny

Co to znaczy dzień polarny?

Słońce o północy – znane również jako dzień polarny – odnosi się do przedłużonego okresu dnia, który trwa 24 godziny lub dłużej. Zjawisko to występuje latem w regionach arktycznych i antarktycznych lub w ich pobliżu. Na równiku okresy dnia i nocy są mniej więcej równe – około 12 godzin każdy – przez cały rok. Gdy oddalasz się od równika, równowaga zmienia się każdego dnia. Na przykład w Nowym Jorku dzień trwa około 15 godzin w czerwcu i około 9 godzin w grudniu. Ostatecznie, gdy zbliżysz się do bieguna północnego lub południowego, okresy dnia i nocy mogą trwać pełne 24 godziny. Zjawisko to nazywa się dniem polarnym i nocą polarną. Popularnym terminem na dzień polarny jest Słońce o północy. Ziemia obraca się raz dziennie na swojej osi obrotu, wyimaginowanej linii łączącej biegun północny i biegun południowy. To dlatego Słońce wydaje się wschodzić i zachodzić każdego dnia. Ponadto Ziemia okrąża Słońce raz w roku. W ten sposób śledzi wyimaginowaną płaszczyznę (płaską powierzchnię, jak dysk) wokół Słońca. Jest to znane jako płaszczyzna ekliptyki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *