Noc spadających gwiazd – kiedy będzie można ją obserwować?

Noc spadających gwiazd

Noc spadających gwiazd to piękne zjawisko, dzięki któremu możemy zaobserwować deszcz meteorów wchodzących w ziemską atmosferę. Spadające gwiazdy kojarzą nam się głównie z sierpniowymi Perseidami. To właśnie w pogodne letnie noce możemy obserwować to zjawisko astronomiczne. Noce spadających gwiazd występują znacznie częściej w ciągu roku, przygotowaliśmy kalendarz spadających gwiazd (deszczu meteorów) na rok 2023!

Czy gwiazdy naprawdę spadają?

Spadające gwiazdy, inaczej nazywane rojem meteoroidów (meteorów) to niewielkie kawałki materii kosmicznej przedostające się do atmosfery ziemskiej, jednocześnie kończąc w niej swój żywot.
Meteoroidy poruszają się wokół Słońca po określonych orbitach. Czasem droga orbity, po której krążą, przecina się z orbitą Ziemi, skutkując niecodziennym zjawiskiem, tzw. nocą spadających gwiazd. Docierając do atmosfery Ziemskiej, meteor zazwyczaj wkracza w nią z prędkością około 10 do 70 km/s. Kawałki meteorów przedzierające się przez strefę ziemską są na tyle małe, iż zostają zniszczone na wysokości 80-120 km, nie stanowiąc tym samym zagrożenia dla Ziemi.
Przedostaniu się meteoroidów do atmosfery Ziemi towarzyszy charakterystyczny świetlisty ślad widoczny na niebie, który bardzo często zachęca ludzi do obserwowania tego zjawiska.

spadająca gwiazda


Gdzie obserwować spadające gwiazdy?

Obserwowanie „spadających gwiazd” nie wymaga specjalnego sprzętu. Przecinanie atmosfery ziemskiej przez kawałki meteorów odbywa się nawet kilkanaście razy w ciągu roku! Można zaobserwować je gołym okiem. Warto jednak znać dokładne daty, kiedy to niecodzienne zjawisko pojawi się na niebie.
Noc spadających gwiazd może umilić niejeden wieczór, a znając dokładny dzień, kiedy będzie można je zaobserwować, zapewne uprości zaplanowanie romantycznego spotkania z ukochaną osobą!

Jak przygotować się do obserwacji perseidów?

 1. sprawdź prognozę pogody (sprawdź na radarze opadów, czy w noc spadających gwiazd, niebo nie będzie zachmurzone oraz czy nie będzie opadów deszczu),
 2. wybierze odpowiednie miejsce do obserwacji (polecamy lokalizacje poza miastem, jeśli planujesz obserwować perseidy w mieście, poszukaj miejsca, które znajduję się nad wszelkimi dachami, latarniami czy tarasami),
 3. przyjmij odpowiednią pozycję do obserwacji (najlepsza pozycja do obserwacji spadających gwiazd to pozycja leżąca lub półleżącą, pozwalają one zobaczyć najwięcej gwiazd na niebie),
 4. namierz miejsce obserwacji zjawiska (należy odnaleźć na niebie radiant roju, to miejsce, z którego wydają się wychodzić meteory).

Jak często jest noc spadających gwiazd?

Noc spadających meteorów odbywa się nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Jest ona możliwa do zaobserwowania praktycznie w każdym miejscu, choć wiadomo, iż zdecydowanie lepszą opcją do obserwowania nieba będzie okolica zaciemniona, bez dodatkowych świateł miejskich latarni. Poniżej przygotowaliśmy kalendarz nocy spadających gwiazd na rok 2022, aby ułatwić wam obserwowanie tego pięknego zjawiska astronomicznego!

deszcz meteorów


Kiedy jest noc spadających gwiazd w 2023 roku? Kalendarz

Kalendarz nocy meteorów. Poniżej zapisane zostały daty najbliższych nocy spadających gwiazd w 2023 roku oraz ich częstotliwości (ZHR (zenitalna liczba godzinna), czyli ilość meteorów, którą można zaobserwować w ciągu 1 godziny). Pierwsza noc spadających gwiazd w roku 2023 przypada na noc z 21 na 22 kwietnia, na niebie wystąpi maksimum meteoroidów z roju Lirydów. Ostatnia noc spadających gwiazd przypada 22 grudnia 2023 roku, jest to maksimum meteoroidów z roju Ursydów, jest to ostatnie do zaobserwowania maksimum w bieżącym roku.


Data wystąpienia zjawiska Rój meteorów ZHR
noc z 21/22 kwietnia 2023 Lirydy ZHR 18
noc z 5/6 maja 2023 eta Akwarydy ZHR bliskim 60
noc z 23/24 maja 2023 Camelopardalidy o nieokreślonym ZHR
28 czerwca 2023 Czerwcowe Bootydy o zmiennym ZHR
28 lipca 2023 Południowe delta Akwarydy ZHR 20
w nocy z 12/13 sierpnia 2023 Perseidy ZHR około 100
8 października 2023 Drakonidy o zmiennym ZHR
21 października 2023 Orionidy ZHR 30
w noc z 17/18 listopada 2023 Leonidy o zmiennym ZHR
w noc z 13/14 grudnia 2023 Geminidy ZHR 120
22 grudnia 2023 Ursydy ZHR 10

O której spadają gwiazdy?

W celu obserwacji spadających gwiazd należy wiedzieć, o której godzinie na niebie będą widoczne poszczególne roje meteorów. Większość widoczna jest w porach nocnych, to wtedy jest największa szansa na zobaczenie spadającej gwiazdy. Poniżej przedstawiamy, w jakich godzinach najlepiej obserwować rój meteorów:

 • Perseidy – są najlepiej widoczne po północy,
 • Geminidy – najczęściej można ją obserwować od godziny 19.00 do świtu,
 • Lirydy – najlepiej obserwować po godzinie 23.00, najwięcej meteorów spada w drugiej połowie nocy i nad ranem,
 • eta Akwarydy – najwięcej meteorów powinniśmy spodziewać się po godzinie 2:00 w nocy,
 • Południowe delta Akwarydy – obserwacje najlepiej zacząć przed północą. Gwiezdne deszcze roju delta Akwarydy trwają aż do świtu, wielu specjalistów twierdzi, że największą liczbę spadających gwiazd będzie można zobaczyć na około półtorej godziny przed wschodem Słońca,
 • Orionidy – obserwacje można rozpocząć już po godzinie 19, najlepszą godziną może okazać się godzina 3 w nocy,
 • Ursydy – spoglądać w niebo możemy już od 19:00, wtedy radiant jest najniżej. Warto jednak poczekać i obserwować niebo przez 2 – 3 godziny,
 • Drakonidy – obserwacje należy zaplanować na godzinę 2-3 nad ranem,
 • Leonidy – obserwacje najlepiej prowadzić po północy.

Osoby interesujące się zjawiskiem spadających gwiazd rozpoczynają obserwacje nieba już dzień przed prognozowanym maksimum i kontynuują wpatrywanie się w niebo nawet dzień po.


Źródło:
astronomia24.com
astronomia.fandom.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *