Pies boi się burzy — co zrobić? Jak mu pomóc?

strach psa przed burzą

Burze potrafią przyprawić o dreszcze nawet nas ludzi, zwłaszcza jak pojawiają się niespodziewanie i towarzyszą im głośne grzmoty, jasne błyskawice, silny wiatr i ulewny deszcz. Niekiedy za oknem można obserwować istny armagedon. Ludzie potrafią sobie racjonalnie wyjaśnić zjawisko, jakim jest burza, a i tak często podczas burzy odczuwają lęk i niepokój. Nie ma zatem się co dziwić, że pies boi się burzy. Trzeba w takiej sytuacji zastanowić się, dlaczego psy boją się burzy?, a także dowiedzieć się, jak uspokoić psa podczas burzy?

Dlaczego psy boją się burzy?

Trudno jednoznacznie wytłumaczyć, dlaczego niektóre psy panicznie boją się burzy, a inne w ogóle na nią nie reagują. Z ludźmi jest podobnie. Psy są dużo wrażliwsze i bardziej odczuwają jakiekolwiek zmiany pogodowe. Nie tylko grzmoty wywołują w psach panikę. Niepokój u psów mogą wywołać również błyskawice, bardzo silny wiatr, nagła zmiana ciśnienia, czy choćby ładunki elektryczne obecne podczas burzy w powietrzu. Psy mają doskonały słuch, dlatego też grzmoty są dla nich dużo bardziej słyszalne niż dla nas. Jeśli zastanawiacie się, czy pies wyczuwa burzę? Może nie do końca ją wyczuwa, ale z całą pewnością słyszy ją dużo szybciej niż człowiek. Dlatego też psy mogą stać się niespokojne, zanim jeszcze zauważymy, że nadciąga burza, bo one już mogły usłyszeć w oddali grzmoty. W ten sposób wiedzą, że nadchodzi burza i zaczyna w nich narastać niepokój i strach.

Każdy pies inaczej reaguje na burzę, jednak najczęściej można zaobserwować:

  • skomlenie, piszczenie, wycie, a czasami paniczne szczekanie
  • dygotanie ciała, widoczne trzęsienie się łap
  • niespokojny oddech, dyszenie
  • przyspieszone bicie serca
  • ogólny niepokój, przejawiający się przechodzeniem z kąta w kąt, pies ma problem ze znalezieniem sobie miejsca
  • chowanie się w ustronne miejsca np. do łazienki, albo pod kanapę
  • skulone ciało, spuszczone uszy, podwinięty pod siebie ogon
  • popuszczanie, albo niekontrolowane oddawanie moczu
  • brak apetytu

Co można zrobić, jak pies panicznie boi się burzy?

W okresie jesienno-zimowym występowanie burz jest stosunkowo rzadkie, choć burze występują też w zimie. Mimo to istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia panicznego strachu u psa na burzę. Szczyt sezonu burzowego przypada na maj-sierpień i wtedy sytuacja jest duża poważniejsza. Jeśli Twój pies boi się burzy, musisz zrobić wszystko, aby nie okazać mu, że też jesteś zaniepokojony. Twój strach udzieli się Twojemu psu. Niektóre psy jak są przestraszone, unikają kontaktu z człowiekiem, a inne wręcz go potrzebują. Dlatego to Ty musisz wiedzieć, do której grupy zalicza się Twojego psa. Warto mówić do niego spokojnym głosem, jeśli ma ochotę na bliskość, pogłaszcz psa tak jak najbardziej lubi. Bliskość człowieka niekiedy pozwala psu na choćby minimalne rozluźnienie i chwilowe zapomnienie o lęku i strachu, jaki odczuwa podczas burzy. Masaż TTouch wielu psom przynosi ukojenie, a co najważniejsze nie jest to skomplikowana metoda i może się jej nauczyć każdy i stosować nie tylko w sytuacjach stresowych. Masaż TTouch obniża poziom stresu u psa i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

jak przejawia się strach psa przed burzą
Źródło infografiki: pieselek.pl

Nigdy nie wyprowadzaj psa na spacer w trakcie burzy, gdyż jego strach może się tylko spotęgować i nie pozwoli on na załatwienie żadnych potrzeb fizjologicznych. Spacer najlepiej zaplanować przed albo po burzy, jak już nie będzie słuchać grzmotów i niebo nie będą przeszywały błyskawice. Warto zabezpieczyć psy, które na co dzień przebywają na dworze. Weź je do domu, bo psy, które boją się burzy, mogą wpaść w panikę i zrobić sobie krzywdę np. skacząc przez płot. Psy uciekające ze strachu przed burzą, mogą wpaść pod samochód, albo się zgubić. Pozwól psu zająć takie miejsce w domu, które będzie dla niego najbardziej komfortowe, nieważne czy będzie to łazienka, czy miejsce za kanapą ważne, aby Twój pies czuł się tam bezpiecznie. Jeśli masz możliwość, zasłoń okna zasłonami, a jeszcze lepiej roletami zewnętrznymi, aby zminimalizować docierające do domu rozbłyski i stłumić odgłosy grzmotów. W sklepach dostępne są również kamizelki antystresowe dla psów, które mocno przylegają do ciała psa. Pewnego rodzaju otulenie psa kamizelką i jej ucisk na ciało podobno ma działać na psa uspokajająco. W trakcie burzy można zauważyć elektryzowanie się sierści czworonoga, aby tego uniknąć przetrzyj psa wilgotnym ręcznikiem. Sierść psa będzie mniej naelektryzowana i unikniemy efektu tzw. kopania prądem, co jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem. Nieco większy problem może się pojawić, jak pies zostaje sam w domu podczas burzy. Nikt w sytuacjach stresujących nie lubi być sam. Jeśli jednak nie masz wyjścia, pamiętaj o zastosowaniu się do wszystkich powyższych zasad i postaraj się zapewnić psu jak najbardziej komfortowe warunki.

Przeczytaj także: Czy można stać przy oknie podczas burzy?

Czy można przyzwyczaić psa do burzy?

Każdy za powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Można to odnieść również do psów, które boją się burzy. Odpowiednio przeprowadzony proces socjalizacji sprawi, że Wasz pies nie będzie reagował na burze i nie będzie problemu, jak pies zostanie sam w domu podczas burzy. Od szczeniaka można zacząć przyzwyczajać psa do hałasów, aby nie reagował lękiem na głośne grzmoty. Wystarczy wprowadzić do codziennego szkolenia psa, pracę z dźwiękami. Pomocne będą nagrania burzy dostępne w Internecie. Na początku warto puszczać krótkie nagrania, niezbyt głośno i stopniowo z biegiem czasu, wydłużać sesje i zwiększać głośność odgłosów burzy. W tym czasie warto zająć psa zabawą albo dać mu matę węchową, matę do lizania, aby pies się czymś zajął i nie myślał o odgłosach w tle. Dobre skojarzenie to podstawa.

co zrobić z psem, gdy boi się burzy

Pies boi się burzy – jakie leki można podać psu?

Podawanie psu jakichkolwiek leków zawsze należy skonsultować z lekarzem weterynarii, nigdy nie należy robić tego na własną rękę. Niektóre preparaty mogą najzwyczajniej w świecie zaszkodzić psu. Poza tym trudno jest samodzielnie ustalić jaką dawkę leku uspokajającego należy podać, jak pies boi się burzy. Opiekun czworonoga powinien dokładnie przeczytać skład leków dla psów. Warto, aby w specyfikach tego typu znajdowały się:

  • tryptofan (aminokwas), zwiększający syntezę hormonu szczęścia, czyli serotoniny, można go znaleźć m.in. w indyku
  • L-teanina, środek likwidujący napięcie nerwowe u psów
  • witaminy z grupy B, mają pozytywny wpływ na psi organizm i pomagają w zwalczaniu negatywnych skutków stresu
  • dziurawiec
  • tauryna

Niektóre leki na psie lęki zawierają feromony, takie same, jakie wydzielają suki karmiące. Liczne badania wykazały, że wpływają one kojąco nie tylko na szczenięta, ale również na dorosłe psy. Jednym z naturalnych specyfików, który można podać psu, jak boi się burzy, jest olej CBD, który ma łagodzić uczucie niepokoju u psa.

Burze mogą występować praktycznie cały rok, a patrzenie na przerażonego, skulonego w kącie psa nie jest przyjemnym widokiem. Dlatego też trzeba zrobić wszystko, aby pomóc naszemu psu przetrwać każdą niespodziewaną burzą. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki Wam w tym pomogą. Nie ma złotego środka, który by zadziałał na wszystkie psy, niekiedy trzeba przetestować kilka metod, aby sprawdzić, co jest najlepsze dla naszego psa. Warto jednak podjąć trud, aby choćby zminimalizować stres i lęk, jaki wywołuje burza u naszego psa.

Materiał powstał, przy współpracy z portalem pieselek.pl – dziękujemy za wsparcie merytoryczne podczas tworzenia tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *