Uderzenie piorunem w człowieka nie zdarza się zbyt często, jeśli jednak dojdzie do porażenia piorunem, może skończyć się ono śmiercią. Do porażenia piorunem najczęściej dochodzi w górach lub nad akwenami wodnymi (jezioro, zalewy) podczas nagłej burzy. Wiele osób nie wie jak zachować się w czasie burzy, wielu z nas bagatelizuje zjawisko, jakim jest burza, niestety przez takie zachowanie dochodzi później do tragedii. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat porażenia piorunem, aby uniknąć w przyszłości sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu i życiu.
Spis treści
Porażenie piorunem – jak do niego dochodzi?
Przyjmuje się, że do porażenia piorunem w człowieka może dojść na cztery sposoby:
- uderzenie pioruna bezpośrednio w ciało,
- poprzez wyładowanie iskrowe, prąd przechodzi po powierzchni naszego ciała, porażenie to powoduje bardzo rozległe oparzenia na ciele,
- poprzez „napięcie krokowe”, czyli uderzenie pioruna w ziemię tuż obok znajdującej się osoby,
- poprzez falę uderzeniową, powoduje ona najczęściej urazy mechaniczne.
Co dzieje się w ciele człowieka rażonego piorunem?
Każdy przypadek jest bardzo indywidualny. Jeśli dochodzi do bezpośredniego uderzenia pioruna w człowieka, zwykle kończy się to śmiercią. Znacznie większe szanse na przeżycie uderzenia mają osoby, które zostały rażone pośrednio przez piorun. W tym przypadku szansa na przeżycie znacząco wzrasta, osoby te mimo wszystko narażone są na bardzo poważne obrażenia całego ciała. U osób rażonych piorunem najczęściej dochodzi do nagłego zatrzymania akcji serca lub zaburzenia jego rytmu. Najczęściej osoba ta traci przytomność, a po ocknięciu nie pamięta nic z zaistniałej sytuacji. Porażenie piorunem w wielu przypadkach wywołuje drgawki, zatrzymanie oddechu oraz obrzęk płuc. Energia wytworzona przez piorun, który przechodzi przez ciało człowieka, niesie ze sobą wielkie spustoszone, może powodować uszkodzenie lub utratę wzroku (uszkodzenie rogówki), pękniecie błony bębenkowej oraz poważne oparzenia.
Człowiek trafiony przez piorun może zapaść w śpiączkę, skarżyć się na ból i osłabienie rąk oraz nóg, narzekać na problemy ze snem, a także na częste zawroty głowy. W niektórych przypadkach zdarzają się problemy z pamięcią, Po uderzeniu przez piorun na ciele człowieka mogą pojawić się charakterystyczne blizny (wzory) nazywane Figurą Lichtenberga (patrz zdjęcia poniżej). Osoby porażone piorunem narzekają również na problemy neurologiczne, zaniki pamięci, epilepsję i wiele innych dolegliwości, które pojawiają się dopiero po pewnym czasie od zdarzenia. Rażenie piorunem jest bardzo niebezpieczne dla człowieka, jeśli dojdzie do takiego przypadku, najważniejsze jest, aby jak najszybciej udzielić pomocy, to znacznie zwiększy szanse na przeżycie.
Człowiek porażony piorunem (blizny po piorunie).
Po porażeniu piorunem na ciele człowieka możemy zaobserwować występowanie charakterystycznych wzorów, które przypominają pnącza. Powstają one na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych. Takie zmiany nazywany Figurą Lichtenberga. W niektórych przypadkach blizny czy wzory przypominają tatuaż na ciele. Zazwyczaj wzory te widoczne są przez kilka dni od uderzenia, w niektórych przypadkach przez kilka tygodniu. Figury Lichtenberga mogą powstać jako bardzo delikatny wzór na skórze lub bardzo mocno wypalony do czerwoności. Figury Lichtenberga pojawiają się bardzo rzadko u nielicznych trafionych piorunem osób. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć osób uderzonych przez piorun.
Lichtenberg Figures: The Fractal Patterns of Lightning Strike Scars
Amazing pic.twitter.com/wVoNUc6hT7— Cynically Depressed/Economically Distressed (@TheKooriWoman) September 19, 2015
Wyświetl ten post na Instagramie
Ile osób ginie od pioruna w Polsce?
Dobrą wiadomością jest fakt, że liczba ofiar śmiertelnych piorunów z roku na rok się zmniejsza. Z pewnością pomaga w tym system wczesnego ostrzegania przed burzami oraz informacje i edukacja za zakresu, jak zachować się w czasie burzy. Mimo ostrzeżeń wciąż ginie kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy ludzi od uderzenia pioruna w ciągu roku. Statystyki informują, że średnio w ciągu każdego roku ponad 24 tysiące osób ginie na całym świecie na skutek porażenia piorunem, a ponad 10 razy więcej przeżywa uderzenie. W Polsce sezon burzowy trwa od maja do końca września, w porze letniej dochodzi przynajmniej do kilku uderzeń pioruna w człowieka. Dla przykładu w USA pioruny zabijają 50-55 osób rocznie, natomiast w Polsce 3 do 5 osób. Szacuje się, że ponad 80 procent osób trafionych błyskawicami to mężczyźni.
Sprawdź także: W co najczęściej uderzają pioruny?
Jaka jest szansa na uderzenie pioruna w człowieka?
Według badań statystycznych szansa na uderzenie pioruna w człowieka w ciągu całego jego życia to 1 do 15 tysięcy. Natomiast prawdopodobieństwo na uderzenie w nas pioruna w ciągu roku zmniejsza się do 1 na 1.2 miliona. Jak widać ryzyko, że trafi w nas piorun, jest niewielkie, mimo to pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas burzy w przypadku, gdy przebywamy na zewnątrz.
Co zrobić by zmniejszyć ryzyko porażenia?
Podstawową zasadą jest 30/30, czyli liczymy ile sekund mija od zobaczenia błyskawicy do grzmotu. Jeśli znacznie mniej niż 30 sekund, to znaczy, że burza jest w pobliżu. W takiej sytuacji najlepiej schować się w budynku. Na zewnątrz najbezpieczniej będzie wyjść dopiero po około 30 minutach po ostatnim uderzeniu pioruna. Odsyłamy Cię także do artykułu, jak obliczyć odległość od burzy.
Pamiętaj, o tym aby:
- nie chować się pod drzewem i w ich pobliżu,
- nie szukać schronienia w pobliżu wysokich metalowych konstrukcji oraz linii energetycznych,
- w przypadku otwartej przestrzeni i braku schronienia, położyć się na ziemi w pozycji embrionalnej i dotykać rękami podłoża,
- unikaj przebywania w wodzie, jeśli jesteś nad jeziorem i nadchodzi burza, natychmiast wyjdź z wody!,
- jeśli jesteś na szlaku w górach, zejdź jak najszybciej w dół – przynajmniej 100 metrów poniżej szczytu.
Źródło: medonet.pl/poradnikzdrowie.pl