Przesilenie letnie – kiedy jest najdłuższy dzień w roku 2021?

przesilenie letnie

Każdego roku kluczowym momentem w przyrodzie jest przesilenie letnie, które oznacza początek astronomicznego lata. W tym czasie oś obrotu Ziemi jest maksymalnie (najmocniej) wychylona w kierunku Słońca. Moment przesilenia letniego to najdłuższy dzień oraz najkrótsza noc, która wypada w danym roku. Przesilenie letnie w 2021 roku wypada 21 czerwca (poniedziałek).

Przesilenie letnie – co to jest?

Przesilenie letnie to okres na Półkuli północnej, w którym dochodzi do maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. Biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy. Na Półkuli północnej przesilenie letnie występuję w okolicach 20 – 21 czerwca. W tym dniu słońce dochodzi do zwrotnika Raka, jest to także jednocześnie najdłuższy dzień oraz najkrótsza noc w roku. Przesilenie letnie oznacza rozpoczęcie astronomicznego lata. W czasie, gdy na półkuli północnej mamy przesilenie letnie, analogicznie na półkuli południowej następuje przesilenie zimowe – najkrótszy dzień w roku.

Sprawdź także: Ile jest dzień dłuższy od najkrótszego?

Kiedy jest przesilenie letnie?

Przesilenie letnie jak wiele zjawisk w przyrodzie bywa ruchome, w każdym roku może wypaść trochę inaczej. Przykładem może być fakt, że na półkuli północnej przesilenie letnie wypada w okolicach 20 – 21 czerwca. Przesilenie letnie w 2021 roku przypada w poniedziałek 21 czerwca. Przesilenie letnie oznacza, że rozpoczęło się astronomiczne lato, na które wielu z nas wyczekuje po okresie zimowym.

Najdłuższy dzień w roku 2021 – kiedy wypada?

Przesilenie letnie oprócz rozpoczęcia autonomicznego lata, świadczy także o tym, że wypada tym czasie najdłuższy dzień w roku. Najdłuższy dzień w roku 2021 będzie trwał 16 godzin i 46 minut i będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godzin i 4 minuty. Wschód Słońca nastąpi o godzinie 4:14, natomiast zachód słońca będziemy mogli zaobserwować w okolicach godziny 21:00.

Noc Kupały – najkrótsza noc w roku!

noc kupały
Podpalanie pochodni w Noc Kupały

Noc Kupały to słowiańskie święto ściśle powiązane z letnim przesileniem, zwyczaj ten przypada w okolicach 21 – 22 czerwca. W czasie przesilenia letniego przypada najkrótsza noc w roku. Najkrótsza noc w roku nazywana jest często jako Noc Kupały. W wielu tradycjach z najkrótszą nocą w roku wiąże się z pewnymi zwyczajami oraz obrzędami. W Polsce Noc kupały kojarzy się wielu z nas z podpalaniem i puszczaniem lampionów w powietrze, jednak zwyczaj ten odchodzi w zapomnienie (duże miasta zabraniają puszczania lampionów w Noc Kupały).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *