Przesilenie zimowe – co to jest i kiedy występuje?

Przesilenie zimowe

Na naszym blogu poruszamy różne tematy, w ostatnim czasie opisaliśmy, czym jest przesilenie letnie. W tym artykule poruszymy temat przesilenia zimowego – co to jest i kiedy występuje? Zima dla wielu z nas traktowana jest jako moment, w którym przyroda i otaczający nas świat zapada w sen zimowy. W okresie zimowym wiele osób narzeka na gorsze samopoczucie spowodowane brakiem słońca (światła) oraz krótszym dniem. Przesilenie zimowe potęguje dodatkowe trudności związane z zimową chandrą. Spowodowane jest to faktem, że przesilenie zimowe to początek astronomicznej zimy oraz najkrótszy dzień w roku, który datowany jest na 20 – 21 grudnia.

W tym artykule znajdziemy odpowiedzi na takie informacje jak:

  • Przesilenie zimowe – co to takiego?
  • Przesilenie zimowe w 2023 roku – kiedy wypada?
  • Kiedy jest najkrótszy dzień w roku?
  • Przesilenie zimowe a wpływ na samopoczucie

Przesilenie zimowe – co to jest?

Pod pojęciem „przesilenie zimowe” kryje się zjawisko, które w skrócie możemy określić jako wędrówkę Słońca po zwrotniku Koziorożca. Przesilenie zimowe przypada w dniach 21 lub 22 grudnia, data jest zmienna ze względu na długość roku słonecznego oraz stosowanie lat przestępnych. Aby doszło do przesilenia grudniowego, muszą zostać spełnienie dwa warunki:

  • Słońce musi znajdować się w zwrotniku Koziorożca, czyli musi być maksymalnie wysunięte na południe szerokości geograficznej,
  • Słońce musi górować w zenicie, czyli musi osiągnąć najwyższy punkt na niebie.

Wymienione wyżej zjawiska, decydują o najkrótszym dniu w roku. W tym dniu słońce wschodzi w okolicach godziny 7:00, a zachodzi w okolicach godziny 15:00. Dzień trwa niecałe 8 godzin, przez pozostały czas panuje noc.

W czasie trwania najkrótszego dnia w roku na półkuli północnej, na półkuli południowej trwa najdłuższy dzień w roku (przesilenie letnie). Wiele osób skarży się na gorsze samopoczucie i nastrój oraz problemy z koncentracją w czasie przesilenie zimowego, może to być spowodowane brakiem wystarczającej ilości światła.

Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu przesilenia zimowego na półkuli północnej.
Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu przesilenia zimowego na półkuli północnej. Autor grafiki: Przemyslaw „Blueshade” Idzkiewicz

Przesilenie zimowe – kiedy przypada?

Data grudniowego przesilenia jest ruchoma, ze względu na fakt, że muszą zostać spełnione pewne warunki, o których wspomnieliśmy powyżej. W 2019 roku przesilenie zimowe miało miejsce 22 grudnia. Najkrótszy dzień w 2019 roku trwał 7 godzin i 42 minuty. W roku 2020 miało ono miejsce w dniu 21 grudnia, dzień trwał około 7 godzin i 40 minut. Przesilenie zimowe w 2021 roku przypadło na na wtorek, 21 grudnia. Przesilenie zimowe w 2022 roku przypadało na 21 grudnia (środa). W 2023 roku przesilenie zimowe przypada na 22 grudnia (piątek) Długość dnia zależy od tego, w jakim regionie Polski mieszkamy. Pierwszy dzień astronomicznej zimy będzie krótszy od najdłuższego o 9 godzin i 4 minuty. Wszystkie wartości są uśrednione.

Święto, w kolejnych latach przypadać będzie w następujących dniach:

Święto Data Dzień tygodnia
Przesilenie zimowe 2021 21 grudnia 2021 Wtorek
Przesilenie zimowe 2022 21 grudnia 2022 Środa
Przesilenie zimowe 2023 22 grudnia 2023 Piątek
Przesilenie zimowe 2024 21 grudnia 2024 Sobota
Przesilenie zimowe 2025 21 grudnia 2025 Niedziela
Przesilenie zimowe 2026 21 grudnia 2026 Poniedziałek
Przesilenie zimowe 2027 22 grudnia 2027 Środa
Przesilenie zimowe 2028 20 grudnia 2028 Czwartek

Kiedy jest najkrótszy dzień w 2023 roku?

Najkrótszym dniem w roku 2023 będzie piątek, 22 grudnia. To początek astronomicznej zimy w Polsce oraz moment przesilenia zimowego. W tym dniu długość dnia będzie wahała się od około 7 godzin i 13 minut do około ponad 8 godzin. W zależności od miejsca, w którym przebywamy. Najkrótszy dzień będzie w miejscowości Łeba, natomiast najdłuższy w tym dniu w Zakopanem. Przez resztę doby panować będzie noc, to najdłuższa noc w roku. Wschodu Słońca możemy spodziewać się w godzinach 7:35 na południu, o 7:40 w centrum, a na północy w okolicy 8:12. Zachód Słońca nastąpi około godziny 15:25. Najdłuższa noc w roku przypada z dnia 21 grudnia na 22 grudnia, będzie trwała około 16 godzin i 20 minut – w zależności o regionu.

Wpływ przesilenia zimowego na samopoczucie

Dla wielu z nas nadejście zimy wpływa bezpośrednio na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Związane jest to zmniejszeniem dostępu do światła słonecznego, które wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Brak światła dziennego może wpływać negatywnie na nasz nastrój. W wielu przypadkach może prowadzić to do sezonowego zaburzenia afektywnego (SAD). Mniejsze nasłonecznienie powoduje braki witaminy D w naszym organizmie (witamina D dostarczana jest przez promienie słoneczne). Brak wystarczającej ilości witaminy D może, powodować pojawienie się stanów depresyjnych oraz brakiem chęci do działania i różnego rodzaju aktywności.

W okresie przesilenia zimowego, szczególnie warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, warto zadbać o odpowiednią dietę oraz suplementację np. witaminą D3 + K2. Przesilenie zimowe (początek astronomicznej zimy) na każdego wpływa bardzo indywidualnie, jest kilka objawów, które często towarzyszą przesileniu zimowemu.

objawy przesilenia zimowego

Objawy przesilenia zimowego

Objawy przesilenia zimowego mogą być różne, bywają jednak takie, które są dla nas bardzo uciążliwe. Brak wystarczającej ilości światła słonecznego może powodować:

  • Wahania nastroju, zmęczenie, gorsze samopoczucie, rozdrażnienie oraz przygnębienie.
  • Mniejsza motywacja – zmniejszenie chęci do uprawiania aktywności fizycznej oraz intelektualnej. Zmniejszenie chęci do działania.
  • Trudności z zasypianiem oraz wstawaniem, mogą one występować z powodu niedoboru witaminy D w naszym organizmie.
  • Ból głowy, okres przesilenia zimowego może potęgować i nasilać bóle głowy. W wielu przypadkach są one znacznie bardziej dokuczliwe.
  • Bóle mięśni.

Jak radzić sobie z przesileniem zimowym?

Nie ma złotego środka na poradzenie sobie z uporczywymi objawami wynikającymi z przesilenia zimowego. Jest jednak kilka porad, które pomogą zniwelować nieprzyjemne objawy. Pierwszym z nich jest zastosowanie zdrowej diety, która będzie bogata w odżywcze składniki zwiększające poziom energii. Spróbuj ograniczyć w tym czasie słodycze, napoje energetyczne oraz kawę. Nawodnienie organizmu to klucz do dobrego samopoczucia, wypijaj minimum 8 szklanek wody mineralnej dziennie. Staraj się nawadniać organizm przez całą dobę, nie doprowadzaj do momentu, w którym poczujesz duże pragnienie. Nie spożywaj nadmiernej ilości alkoholu (alkohol odwadnia organizm). Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia wpływają pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Dobrze zaplanowana aktywność fizyczna wpływa na zwiększenie energii i produkcję serotoniny (hormonu szczęścia). Zadbaj także o odpowiednią suplementację np. magnezem oraz witaminą D3.

Źródło:

  • https://zdrowie.wprost.pl/strefa-pacjenta/profilaktyka/10401248/przesilenie-zimowe-jaki-ma-wplyw-na-organizm.html
  • https://businessinsider.com.pl/lifestyle/przesilenie-zimowe-czym-jest-kiedy-przypada-i-jak-je-zniesc/d5dsel4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *