Skala Fujity

Skala Fujity

Skala Fujity (Skala F) lub skala Fujity–Pearsona – to siedmiostopniowa skala, która umożliwia oszacowanie prędkości wiatru na podstawie spowodowanych przez niego szkód (zniszczeń zabudowy). Skala została opracowana w 1971 roku przez północnoamerykańskiego badacza Tetsuya „Ted” Fujita z Uniwersytetu w Chicago, przy współpracy z meteorologiem Allenem Pearsonem z Centrum Prognozowania Burz w Stanach Zjednoczonych. Skala Fujity jest używana na całym świecie przez społeczność naukową i klimatyczną. Skala najczęściej swoje zastosowanie ma w przypadku określania (oceny) siły tornad oraz trąb powietrznych. Sprawdź aktualną siłę wiatru!

Ulepszona skala Fujity

Skala Fujity ma aż 13 stopni, aż do F12 włącznie, w praktyce społeczność naukowa i klimatyczna używa tylko 6 pierwszych kategorii od F0 do F5. W Europie w wielu przypadkach do oceny zniszczeń spowodowanych przez duże prędkości wiatru stosuj się także, Skalę Torro (Skala T). W USA szersze zastosowanie ma poprawiona skala Fujity (Skala EF). W 2007 roku skala Fujity została zaktualizowana do ulepszonej skali F (Skala EF ang. Enhanced F Scale). W tej skali zniszczenia podzielono na odpowiednie klasy odnoszące się do konkretnych rodzajów konstrukcji i obiektów budowlanych, pozwala to znacznie sprawniej ocenić szkody wywołane na terenie Stanów Zjednoczonych.

Sprawdź także: Jak powstaje tornado?


Skala Fujity

Kategoria Prędkość wiatru Potencjalne zniszczenia
F0  od 60 do 120 km/h Uszkodzenia kominów, anten na dachu, połamane gałęzie, zniszczenie znaków drogowych, wywrócenia małych drzew z płytkimi korzeniami.  Zazwyczaj są to drobne uszkodzenia, które nie powodują poważniejszych problemów.
F1  od 120 do 180 km/h Oderwane części dachów, przewrócenie przyczep, uszkodzenia samochodów.
F2  od 180 do 250 km/h Pękanie ścian, oderwanie dachów budynków, zniszczone przyczepy kempingowe, wyrwane lub połamane duże drzewa. Mniejsze przedmioty latające w powietrzu, które wyrządzają dodatkowe szkody.
F3 od 250 do 330 km/h Zerwane dachy i zniszczenie ścian domów, powyrywane drzewa z korzeniami w lasach (całkowite wycięcie lasów), przewrócone całe pociągi, samochody przesunięte w inne miejsce.
F4  od 330 do 420 km/h Całkowicie spustoszone lasy, powyrywane domy bez fundamentów przeniesione w inne miejsce, całkowicie zniszczone i przewrócone samochody.
F5  od 420 do 510 km/h Budynki i domy zrównane z Ziemią, obiekty o dużych gabarytach (ciężarówki, samochody dostawcze, pociągi) przeniesione w inne miejsce, które powodują dodatkowe zniszczenia.
F6 Powyżej 510 km/h  Znacznie większe uszkodzenia niż opisane powyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *