Spadająca gwiazda: czym jest, jak wygląda i jakie jest jej pochodzenie?

Spadająca gwiazda

Pewnie nie raz widzieliście spadającą gwiazdę i pierwsze co wtedy zrobiliście, to pomyśleliście życzenie. Wcale nas to nie dziwi. W końcu spadającej gwiazdy nie widzi się codziennie, a jak już się ją zobaczy, to trzeba wykorzystać szczęście, które nas spotkało. Warto w noc spadających gwiazd wybrać się w odludne miejsce, aby zwiększyć swoje szanse na ujrzenie tego niesamowitego zjawiska. A czy zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę jest spadająca gwiazda i skąd się one biorą? Chętnie wam nieco przybliżymy to zagadnienie.

Co to jest spadająca gwiazda?

Kiedy większość ludzi myśli o spadającej gwieździe, w rzeczywistości ma na myśli meteor. Meteor to mały kawałek skały kosmicznej, który przedostaje się do atmosfery ziemskiej i ulega spaleniu. Spowodowane jest to bardzo dużą prędkością lotu i siłą tarcia pomiędzy meteorem a powłoką ziemi. Światło widoczne na niebie pochodzi nie tylko od nagrzewającego się odłamka meteoru, ale również od powietrza, które je otacza. Spalanie meteorów tworzy smugi światła, które widzimy na nocnym niebie, a które nazywamy spadającymi gwiazdami.


Zobacz także: Kiedy jest noc spadających gwiazd?


Skąd się biorą spadające gwiazdy?

Szczerze powiedziawszy, spadająca gwiazda nie ma nic wspólnego z gwiazdą! Te niesamowite smugi światła, które można czasem zobaczyć na nocnym niebie, są spowodowane przez maleńkie kawałki pyłu i skał zwane meteoroidami, które wpadają w atmosferę Ziemi i ulegają spaleniu. Meteoroidy są kawałkami skał osiągającymi wielkość do 10 m, które krążą w kosmosie. Zazwyczaj meteoroidy są tak małe, że całkowicie wyparowują, zanim dotrą do ziemi. Jeśli jednak meteoroid jest wystarczająco duży, by przetrwać podróż przez atmosferę i uderzyć w ziemię, nazywamy go meteorytem. Większość meteoroidów jest nie większa od ziarnka piasku. Kiedy uderzają w atmosferę, powodują smugę światła, gdyż warstwa zjonizowanej atmosfery, która otacza meteoroid, zaczyna świecić. Powszechnie mówi się o spalaniu, jednak meteoryty przedostające się do atmosfery Ziemi nie płoną, a ich świetlista poświata to zjonizowane cząsteczki krążące wokół meteoru. Kolor światła zależy od składu chemicznego meteorytu. Kawałki zbudowane głównie z żelaza są najjaśniejsze i zwykle pozostawiają za sobą zielonkawą smugę. Dlatego następnym razem, gdy zobaczysz spadającą gwiazdę, pamiętaj, że tak naprawdę widzisz maleńki fragment komety lub asteroidy spalającej się na niebie!

skąd się biorą spadająca gwiazdy

Czym się charakteryzuje spadająca gwiazda?

Spadająca gwiazda to mały kawałek pyłu lub skały, który spada z kosmosu i spala się po wejściu w atmosferę Ziemi. Fachowo spadające gwiazdy powinno nazywać się meteorami albo bolidami. Gdy widzisz spadającą gwiazdę, to w rzeczywistości jest to maleńki meteor spalający się na niebie. Meteor porusza się bardzo szybko, a tarcie powietrza powoduje jego rozgrzanie i świecenie. Spadające gwiazdy są zazwyczaj bardzo małe, ale mogą mieć nawet kilka metrów wielkości. Największą zarejestrowaną spadającą gwiazdą był meteor czelabiński, który miał około 20 metrów wielkości. Większość spadających gwiazd jest tak mała, że całkowicie spala się, zanim dotrze do ziemi. Czasami jednak meteory są większych rozmiarów, nie ulegają całkowitemu spaleniu i docierają do ziemi. Meteory w ziemskiej atmosferze poruszają się z różną prędkością od 10 do nawet 70 km/s. Spadające gwiazdy można zobaczyć z odległości 100-140 km nad Ziemią. W momencie, gdy meteor zbliży się do Ziemi na odległość mniejszą niż 80 km, gaśnie i znika. Słowo „meteor” pochodzi od greckiego słowa „meteoros”, które oznacza „wysoko na niebie”. Dlaczego gwiazdy spadają? Gwiazdy, a raczej meteory spadają, ponieważ się spalają, a gdy się spalają, tworzą za sobą ogon światła. A my spoglądając w niebo, widzimy przepiękne zjawisko, jakim są spadające gwiazdy.


Zobacz także: Jak powstaje i jak wygląda zorza polarna?


Jak wygląda spadająca gwiazda?

Kiedy życzysz sobie spadającej gwiazdy, być może życzysz sobie meteoru, który wszedł w atmosferę Ziemi. Te „spadające gwiazdy” to tak naprawdę kawałki kosmicznej skały lub pyłu, które nagrzewają się i świecą jasno, gdy przelatują przez niebo. Większość spadających gwiazd jest nie większa od ziarnka piasku i spala się całkowicie, zanim uderzy w ziemię. Dlatego rzadko słyszy się o tym, że ktoś został trafiony przez spadającą gwiazdę! Jak wygląda spadająca gwiazda? Pierwszą rzeczą, którą możesz zauważyć, jest smuga światła na niebie. Jest ona spowodowana spalaniem się meteoru podczas ocierania się o cząsteczki powietrza w atmosferze. Gdy meteor się zbliży, możesz dostrzec świecącą kulę na końcu smugi. Jest to część meteoru, która wciąż płonie! Gdy meteor całkowicie się spali, zobaczysz jedynie krótki błysk światła. Potem zniknie, a Ty będziesz się zastanawiać, czy naprawdę widziałeś spadającą gwiazdę. Najczęściej meteory są niewielkich rozmiarów i ulegają całkowitemu spaleniu. Czasami jednak meteor może być wystarczająco duży, aby przetrwać podróż przez atmosferę. W takiej sytuacji nazywa się go meteorytem.

Dlaczego i kiedy gwiazdy spadają?

Pierwszym zaskoczeniem dla wielu osób może być fakt, że tak naprawdę to gwiazdy nie spadają na Ziemię. Z koli drugim może być to, że wiele gwiazd, które widzicie na niebie, już nie istnieje. Każda gwiazda ma swój koniec i kiedyś przestaje świecić. Istnieje wiele powodów, dla których gwiazda może nie być w stanie produkować światła. Jednym z nich jest to, że gwiazda zużyła cały wodór znajdujący się w jej jądrze, w efekcie czego dochodzi do zapadania się gwiazdy. Innym powodem, dla którego gwiazda może nie być już w stanie produkować światła, jest to, że osiągnęła koniec swojego cyklu życia i nie jest w stanie produkować światła. Odpowiedź na pytanie, dlaczego więc gwiazdy spadają?, jest prosta, ale nieoczywista. Gwiazdy nie spadają, a to, co widzicie na niebie i określacie jako spadające gwiazdy, jest niczym innym jak przemieszczaniem się meteorów.

Co oznacza spadająca gwiazda?

Kiedy widzimy spadającą gwiazdę, to wcale nie oznacza to, że gwiazda spadła z nieba. Ludzie często życzą sobie spadających gwiazd, ponieważ wierzą, że ich życzenia się spełnią. Spadające gwiazdy w rzeczywistości wcale nie są gwiazdami. Są to kawałki pyłu i lodu pozostawione przez komety podczas ich podróży wokół Słońca. Kiedy te kawałki komety wchodzą w atmosferę ziemską, spalają się i tworzą smugę światła na niebie. Od wieków ludzie składają życzenia spadającym gwiazdom. Jest coś w widoku spadającej z nieba gwiazdy, co sprawia, że czujemy, iż wszystko jest możliwe. Istnieje wiele różnych przekonań na temat tego, co oznacza zobaczyć spadającą gwiazdę. Niektórzy wierzą, że jest to znak szczęścia, inni, że znak pecha. Niektóre kultury wierzą, że spadająca gwiazda to dusza osoby, która zmarła. W kulturze chińskiej spadająca gwiazda jest znakiem szczęścia i często wiąże się z legendą o Pasterzu i Dziewczynie Tkaczu. Niezależnie od tego, co oznacza dla Ciebie spadająca gwiazda, nie da się zaprzeczyć poczuciu cudowności i magii, które wywołuje. Nie ma pewności co do tego, czy spadająca gwiazda spełnia życzenia, ale w noc spadających gwiazd lepiej mieć przygotowaną listę życzeń i dobrze się rozglądać, podnosząc wzrok ku niebu.

Jeśli zobaczysz spadającą gwiazdę, wypowiedz życzenie, a może się spełni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *