Szadź – co to jest i jak powstaje?

Szadź a szron

Szadź jest to osad lodu, który tworzy się w trakcie zamarzania małych kropelek wody. Biorą one najczęściej udział w powstawaniu mgły. Faktem jest, że szadź powstaje wtedy, gdy mgła opada, a temperatura jest niższa niż 0 stopni Celsjusza. Co to jest szadź oraz jak wygląda? O czym warto wiedzieć?

Jak powstaje i kiedy pojawia się szadź?

Jak powstaje szadź? To zjawisko tworzy się w momencie zetknięcia kropli wody z powierzchnią narosłej szadzi lub przedmiotu. Może osadzać się przykładowo na gałęziach drzew, słupach, płotach i wszelkich innych przedmiotach znajdujących się na zewnątrz. Jak wygląda szadź? Warto zauważyć, że kryształki lodu są bardzo małe, a kolor zjawisko to biel. Jeśli na ziemi leży śnieg, krajobraz jest śnieżno-biały. W pobliżu gruntu i na gruncie szadź osadza się na przedmiotach po tej stronie, po której wieje wiatr. Zazwyczaj obserwujemy zjawisko w miejscach ostro zakończonych i na krawędziach.

Zobacz także: Jak powstaje rosa?

Czym różni się szadź od szronu?

Szadź a szron – czym różnią się te dwa zjawiska? Okazuje się, że szadź jest często mylona ze szronem. Różnica między szadzią a szronem wiąże się z tym, że szron składa się z igiełek lodu. Mogą być one rozgałęzione i nie tworzą zwartej bryły. Szadź z kolei bazuje na pozlepianych kryształkach lodu.

Co to jest szron? Najprościej rzecz ujmując, jest to osad atmosferyczny. Tworzy drobne kryształki lodowe w postaci igieł na poziomych powierzchniach.

W jakich warunkach atmosferycznych tworzy się szadź?

Zjawisko, jakim jest szadź zazwyczaj wiąże się z wystąpieniem mgły lub niskich warstwowych chmur w warunkach ujemnej temperatury. Istotne jest to, że szadź powstaje wtedy, gdy przechłodzone, wilgotne powietrze napływa na obszar, gdzie panuje jeszcze niższa temperatura. Kropelki wody w takiej sytuacji występują jako ciecz przechłodzone, dlatego podczas zetknięcia się z daną powierzchnią dochodzi do zamarzania kropel. Najczęściej szadź występuje w warunkach poniżej 0 stopni Celsjusza. Osad narasta w kierunku, z którego napływa wiatr. To zjawisko ciekawie się prezentuje.

Wiemy już, jak wygląda szadź i kiedy powstaje. Ma ona zazwyczaj postać kryształków lodu, które są rozdzielona pęcherzykami powietrza. Po scaleniu powstają igiełkowate struktury, które są zlepione ze sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *