Spis treści
Kiedy za oknem temperatura powietrza spada, a poranki stają się już dużo chłodniejsze, na zewnątrz można zaobserwować ciekawe zjawiska atmosferyczne. Jednym z nich jest szron, który pojawia się na trawach i liściach drzew. Można zaobserwować go przede wszystkim późną jesienią i zimą. Czym tak naprawdę jest i skąd się bierze szron?
Co to jest szron?
Szron jest jednym z osadów atmosferycznych występujących w naturze, który tworzą drobne kryształki lodu w kształcie piórek i igiełek. Osadza się on na płaskich powierzchniach, a więc trawach, liściach drzew czy szybach samochodów. Zjawisko to można zaobserwować podczas występowania przymrozków przygruntowych, a zatem głównie późną jesienią oraz zimą.

Jak i kiedy powstaje szron?
Kiedy tworzy się szron? Szron powstaje podczas ujemnych temperatur oraz podwyższonej wilgotności powietrza. Wówczas para wodna znajdująca się w powietrzu podczas kontaktu ze zmrożoną powierzchnią przeistacza się w małe kryształki lodu, które przywierają do płaskich powierzchni. Proces zamarzania pary wodnej to proces nazywany resublimacją, czyli bezpośrednią zamianą substancji ze stanu gazowego w stały.
Czy szron powstaje w nocy?
Szron najczęściej powstaje w nocy. Wszystko dlatego, że to właśnie w nocy najczęściej panują przymrozki. Niekiedy szron może być mylony z szadzią, która jest nieco podobnym zjawiskiem. Szadź to natomiast cząsteczki lodu, które unoszą się w powietrzu i osadzają się na różnych przedmiotach. Powstają one wtedy, gdy wilgotne powietrze przemieszcza się na obszar o niższej temperaturze.
Szron a rosa, co mają wspólnego?
Równie znanym zjawiskiem atmosferycznym, które można zaobserwować o poranku, jest rosa. Co ciekawe szron powstaje dokładnie w ten sam sposób co rosa. Różnicą jest jedynie proces, jaki zachodzi w kontakcie z podłożem. Co to jest rosa? Rosa to również osad atmosferyczny powstały z pary wodnej unoszącej się w powietrzu. W kontakcie z podłożem, które nie ma ujemnej temperatury, para wodna zamienia się w wodę, która osadza się na powierzchni. Nie zachodzi więc proces resublimacji, a skraplania.
Zjawiska atmosferyczne, które można zaobserwować w naturze, w większości polegają na procesach zmiany stanu skupienia wody. Szron, szadź, rosa, śnieg czy nawet deszcz to woda występująca w naturze w różnych stanach skupienia. W zależności od pory roku i panującego klimatu zjawiska te tworzą piękne krajobrazy, które są niezwykle ciekawe. Warto więc je poznać i zrozumieć zachodzące w naturze procesy i wiedzieć co jest przyczyną szronu.