Tornado w Czechach. Krajobraz jak po wybuchu bomby!

tornado w czechach

Autor zdjęcia: MICHAL CIZEK

Ogromne zniszczenia i straty przyniosły gwałtowne i silne burze, które ubiegłej nocy nawiedziły naszych sąsiadów – Czechy. Najbardziej dotkliwe ucierpieli mieszkańcy na południu Moraw. Z informacji wynika, że właśnie w tym rejonie przeszła silna trąba powietrzna o sile F3 (wiatr o prędkości od 219 do 266 km/h!) lub nawet F4. Krajobraz po przejściu tak silnej trąby powietrzy przypomina momentami miejsce po wybuchy bomby atomowej. Skala zniszczeń jest ogromna. Czeskie media informują o tragicznym bilansie, na chwilę obecną 5 osób zginęło, a ponad 200 osób zostało rannych, a także o ogromnych zniszczeniach materialnych. Tornado zniszczyło setki domów, gospodarstw, aut oraz spowodowało trudności w przemieszczaniu się przez zablokowanie lokalnych dróg i autostrad.

Najdotkliwiej dotknięta została wieś Hrušky. Wiele domów zostało zniszczonych przez silny wiatr. Tornado z gradobiciem przeszło w rejonie miejscowości Brzecławia i Hodonina w Czechach przy granicy ze Słowacją. Gradziny miały wielkość kilku centymetrów. Na relacjach w mediach społecznościowych możemy zaobserwować, jak potężne burze przeszły przez Czechy oraz ich ogromną i niszczycielską skalę zniszczeń, które za sobą niosły. W Brzecławiu i Hodoninie straty są ogromne. Na miejsce zniszczeń skierowano ratowników, swoją pomoc w usuwaniu skutków tornada zaoferowała także Austria i Słowacja. Do usuwania skutków przejścia trąby powietrznej zaangażowano także czeskie wojsko. Aktualna sytuacje w Czechach można śledzić na stronie – https://www.novinky.cz/domaci/clanek/on-line-po-bouri-na-jizni-morave-jsou-nejmene-tri-mrtvi-40364389 – artykuł jest na bieżaco aktualizowany.

W mediach społecznościowych udostępniono wiele zdjęć i nagrań pokazujących ogrom spustoszenia. Poniżej przedstawiamy zdjęcia oraz materiały wideo przedstawiające moment przejścia tornada w Czechach, oraz jego skutki w miejscowościach najbardziej dotkniętych przez żywioł.

Lej trąby powietrznej w Czechach

Krajobraz po przejściu trąby powietrznej w Czechach – 24.06.2021

Szkody po przejściu tornada na terenie Czech – wieś Hruška. Zdjęcie wykonane przez drona.

Aż trudno uwierzyć, że to nie skutek wojny, a tornado w Brzecławiu.

Tornado w Brnie, Czechy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *