Trąba wodna – czym jest i jak powstaje?

trąba wodna

Trąba wodna to zjawisko, które możemy zaobserwować najczęściej między późną wiosną a wczesną jesienią. W stosunku do trąby powietrznej jest to zjawisko mniej intensywne i szybciej ustępujące od trąby powietrznej.

W niniejszym artykule zostaną omówione przyczyny powstawania trąb wodnych oraz ich cechy charakterystyczne, co pozwoli czytelnikowi na lepsze zrozumienie tego zjawiska.

Czym jest trąba wodna?

Trąba wodna to rodzaj tornado, czyli silnego wiru powietrza, który powstaje nad powierzchnią wody, na oceanach, jeziorach lub rzekach. Charakteryzuje się lejkowatym kształtem, którym przypomina trąbę powietrzną, ale dolna część trąby wodnej jest zanurzona w wodzie.

Trąba wodna – jak powstaje?

Trąba wodna jak każde zjawisko meteorologiczne, do powstania potrzebuje określonych warunków pogodowych. Jeśli chodzi o mechanizm powstawania trąb wodnych, powstają one w sytuacji, gdy temperatura wody w zbiorniku jest dużo wyższa od temperatury mas powietrza, które nad ten zbiornik napłyną.

Do wystąpienia trąby wodnej potrzebne są chmury, może to być chmura kłębiasta Cumulus, lub chmura burzowa Cumulonimbus, oraz wspomniana wyżej, duża różnica temperatury między wodą a powietrzem, występująca na niewielkim obszarze.

W momencie pojawienia się prądu wstępującego, czyli sytuacji, w której ciepłe powietrze zaczyna się unosić, a w tej samej chwili, wiatr wieje z różnych kierunków, pod chmurami zaczyna tworzyć się tzw. lej kondensacyjny, który w miarę tworzenia się, zaczyna zstępować coraz niżej w kierunku wody, aż w końcu dotrze do jej lustra.

Kiedy lej kondensacyjny będzie już bardzo blisko lustra wody, zaczyna tę wodę zasysać do góry, dzięki czemu naszym oczom ukazuje się ogromny słup wody łączący wodę z chmurami.

Zadając sobie pytanie, jak powstają trąby wodne, warto mieć również na uwadze to, że trąby wodne mogą również powstać z trąby powietrznej, kiedy ta przesunie się z lądu nad wodę. Na tej samej zasadzie trąba wodna może zmienić się w trąbę powietrzną, jeśli wejdzie na ląd, trzeba jednak zaznaczyć, że w takich sytuacjach z reguły oba zjawiska ulegają szybkiemu rozproszeniu.

Czasami ludzie pytają w internecie, co to jest tornado wodne, oczekując, że jest to bardziej intensywna trąba wodna. Nic bardziej mylnego. Tornadem wodnym nazywa się po prostu czasami trąby wodne.


Zobacz także: Jak powstaje tornado?


Jak wygląda wodne tornado?

Trąba wodna, zwana też wodnym tornadem, to wir powietrza nad powierzchnią wody, który może wyglądać bardzo podobnie do tradycyjnego tornada, ale powstaje nad oceanami, jeziorami, rzekami lub innymi zbiornikami wodnymi. Trąba wodna ma charakterystyczny kształt lejkowaty, którym przypomina trąbę powietrzną, ale jego dolna część jest zanurzona w wodzie. Zwykle trąba wodna ma średnicę od kilku do kilkuset metrów i wysokość od kilku do kilkudziesięciu metrów, ale czasem może osiągać setki metrów wysokości.

podwójna trąba wodna trąba wodna nad oceanem

Gdzie można zobaczyć trąby wodne?

Trąby wodne to zjawisko, które występuje na całym świecie, ale nie jest tak powszechne jak tradycyjne tornada. Najczęściej trąby wodne pojawiają się w miejscach o ciepłym i wilgotnym klimacie, takich jak tropikalne wybrzeża, rafy koralowe, jeziora lub rzeki.

Jednym z najbardziej znanych miejsc na świecie, gdzie można obserwować trąby wodne, są Stany Zjednoczone, zwłaszcza na południowym wschodzie, w okolicach Zatoki Meksykańskiej i Florydy. Tam trąby wodne często powstają w okresie letnim, kiedy to atmosfera jest bardzo niestabilna i pojawiają się gwałtowne burze.

Innym miejscem, gdzie można zobaczyć trąby wodne, są rafy koralowe w tropikalnych rejonach oceanów, takich jak Morze Karaibskie czy Pacyfik. Tam trąby wodne powstają często w wyniku silnych burz tropikalnych, które przemieszczają się nad wodą.

W Polsce trąby wodne zdarzają się rzadko, ale czasami pojawiają się na większych jeziorach lub u ujścia rzek do morza, np. w okolicach Zalewu Szczecińskiego czy Zatoki Gdańskiej.

Czym różnią się trąby wodne od trąb powietrznych?

Trąby wodne różnią się od trąb powietrznych przede wszystkim sposobem, w jaki powstają. Trąba wodna w przeciwieństwie do trąby powietrznej nie potrzebuje do powstania tzw. superkomórki burzowej, a więc również mezocyklonu.

Jeśli chodzi o wielkość, średnicę i szybkość, trąby wodne są zazwyczaj mniejsze i wolniejsze niż trąby powietrzne. Średnica trąby wodnej może wynosić kilka metrów, podczas gdy średnica trąby powietrznej może wynosić kilka kilometrów. Trąby wodne zazwyczaj poruszają się z prędkością około 60-70 km/H, podczas gdy trąby powietrzne mogą poruszać się z prędkością od 150 do 400 km/H. Trwanie trąb wodnych jest zazwyczaj krótsze niż trąb powietrznych.


Zobacz także: Chmury – jak powstają? Rodzaje chmur


Czy trąba wodna jest niebezpieczna?

Trąby wodne pojawiają się znacznie częściej niż trąby powietrzne, ale są od nich dużo słabsze. Zazwyczaj występują w dużej odległości od brzegu, gdzie nie stanowią zagrożenia dla budynków czy ludzi. Nie stanowią również zagrożenia dla statków, ponieważ są mniej intensywne od trąb powietrznych, są dobrze widoczne i co najważniejsze, są bardzo stabilne, a wręcz bardzo rzadko się zdarza, że „wędrują”, najczęściej stoją w miejscu.

Właściwości te powodują, że nawet jeśli trąba wodna stanie na drodze jakiegoś statku, to jest on w stanie minąć ją w naprawdę bliskiej odległości.

Trąba wodna nad Bałtykiem

Najwięcej trąb wodnych można zaobserwować nad wodami w strefach tropikalnych i subtropikalnych, ale i w Polsce, wielbiciele trąb wodnych nie mogą narzekać, ponieważ trąba wodna nad Morzem Bałtyckim nie jest rzadkim zjawiskiem.

Kiedy nadchodzi wrzesień, warto wybrać się nad Morze Bałtyckie, gdzie w tym okresie trąby wodne są naprawdę często spotykane, a co ciekawsze, często występują w grupach. Jeśli chcemy mieć największe szanse na obejrzenie tego wspaniałego zjawiska, to najlepiej wybrać się do miejscowości położonej w środkowej i wschodniej części wybrzeża. Szczególnie często można zaobserwować trąby wodne w okolicach Darłowa, ale również Ustki i Łeby.

W dniach, kiedy widoczność na wybrzeżu Morza Bałtyckiego jest dobra, możemy podziwiać trąby wodne szalejące na morzu nawet z odległości dochodzących aż do 50 kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *