Dzień Niedźwiedzia Polarnego 2024

Arktyka

Niedźwiedź polarny to zwierze, które wśród wielu osób wzbudza sympatie. Malutkie niedźwiadki wyglądają jak pluszowe misie. Nic bardziej mylnego, niedźwiedź polarny z pozoru łagodny i bialutki miś, jest największym lądowych drapieżnikiem. Jest niesamowicie skutecznym myśliwym, który potrafi wytrzymać ekstremalnie niskie temperatury. Niedźwiedzie polarne potrafiły dostosować się pod względem cech wyglądu i zachowania, które umożliwiają im przetrwanie w niegościnnych warunkach Arktyki. Od wielu lat naukowcy alarmują o zwiększającym się efekcie cieplarnianym, co grozi topnieniem lodowców, zmniejszenie lub zniszczenie tego środowiska oznacza zagrożenie dla gatunku niedźwiedzi polarnych. W tym artykule dowiesz się więcej o międzynarodowym dniu niedźwiedzia polarnego i o tym, co możesz zrobić, aby im pomóc.

Kiedy obchodzimy Dzień Niedźwiedzia Polarnego?

Dzień Niedźwiedzia Polarnego obchodzony jest na całym świecie 27 lutego – dzień, ten został zainicjowany przez organizacje Polar Bears International, w ramach projektu Arctic Document Project wydarzenia uświadamiające o zagrożeniu globalnym ociepleniem. Data nie jest przypadkowa, w tym okresie niedźwiedzie polarne wraz z młodymi odpoczywają w swoich legowiskach. Wiele szkół oraz przedszkoli organizuje w ten dzień dodatkowe zajęcia, gry i zabawy dla dzieci, związanie z życiem niedźwiedzia polarnego. Ta piękna inicjatywa pomaga od najmłodszych lat uświadamiać, jak ważne jest życie w symbiozie ze zwierzętami i dbanie o środowisko, które nas otacza. Dzień Niedźwiedzia Polarnego ma na celu uświadomienie społeczeństwa, że globalne ocieplenie zagraża istnieniu wielu gatunków. Dzień ten ma za zadanie pochylenie się nad problemem i zachęcenie ludzi do poszukania skutecznych metod na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.


27 lutego Dzień Niedźwiedzia Polarnego

dzień niedźwiedzia polarnego plakat

Dzień Data Nazwa
Niedziela 27.02.2022 Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego 2022
Poniedziałek 27.02.2023 Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego 2023
Wtorek 27.02.2024 Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego 2024
Czwartek 27.02.2025 Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego 2025
Piątek 27.02.2026 Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego 2026
Sobota 27.02.2027 Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego 2027
Niedziela 27.02.2028 Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego 2028
Wtorek 27.02.2029 Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego 2029

Dlaczego obchodzimy święto niedźwiedzia polarnego?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak naprawdę obchodzimy dzień niedźwiedzia polarnego. Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ gatunek niedźwiedzi polarnych jest zagrożony wyginięciem. Dodatkowo niedźwiedź polarny od zawsze kojarzy nam się z królem Arktyki, a to właśnie zmiany spowodowane przez efekt cieplarniany zmienia to środowisko na mniej przyjazne zwierzętom tam mieszkającym. Dziwne jest, że gatunek, który jest na samym szczycie łańcucha pokarmowego, jest zagrożony. Głównym powodem, dla którego zwierzęta te są zagrożone, są postępujące z roku na rok zmiany klimatyczne. Przez ocieplenie klimatu, które przyczynia się do topnienia lodowców, niedźwiedzie polarne zmuszone są do pokonywania coraz większych odległości w celu poszukiwania pożywienia. Problem z pozyskaniem pożywienia wpływa także na to, że niedźwiedzie polarne nie są w stanie odpowiednio przygotować się do snu zimowego. Według wielu badań przeprowadzonych przez naukowców potwierdzono wpływ zmian klimatu na zwiększenie śmiertelności niedźwiedzi polarnych.

Zobacz także:


Więcej informacji na temat International Polar Bear Day znajdziesz na oficjalnej stronie:
https://polarbearsinternational.org/act-now/awareness-events/international-polar-bear-day/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *