Ile przybywa dnia codziennie?

Ile przybyło dnia

Grudzień to kluczowy miesiąc w każdym roku, oprócz przesilenia zimowego także w tym miesiącu zaczyna przybywać dnia w Polsce. Od zawsze na przełomie 22 grudnia długość dnia wzrasta. Od momentu, gdy dzień w grudniu trwa 7 godzin i 42 minuty, zaczyna każdego dnia przybywać, aby 21 czerwca dzień trwał aż 16 godzin i 46 minut (ponad 2 razy dłużej). Ciekawym zjawiskiem jest Równonoc Wiosenna, która przypada na 20 marca, wtedy dzień oraz noc trwa tyle samo, czyli po 12 godzin. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, ile przybywa dnia codziennie oraz od kiedy noc staje się krótsza, a dzień znacznie się wydłuża.

Ile przybyło dnia?

Ważną informacją jest fakt, że dzień zaczyna się wydłużać od pierwszego dnia astronomicznej zimy, na przełomie 21 – 22 grudnia. Już po okresie około 2,5 tygodnia dnia przybywa o dodatkowe kilkanaście minut. Niestety dzień nie przybywa równomiernie w każdym regionie naszego kraju. Przykładem mogą być województwa położone na południu, w nich średnio odnotowuje się wydłużanie dnia o kilka minut mniej niż w przypadku województw położonych na północnych krańcach Polski.

Na przełomie grudnia oraz stycznia możemy, samodzielnie zaobserwować o ile przybyło dnia. Dzień kończy się znacznie później niż kilka tygodni temu. Od połowy grudnia możemy zauważyć, że dzień zaczyna się wydłużać popołudniami. Natomiast o poranku zaczyna przybywać dnia znacznie później w okolicach 5-10 stycznia.

 

ile przybywa dnia codziennie - tabela
Długość dnia w Warszawie w ciągu roku – tabela

Od kiedy przybywa dnia?

W listopadzie, grudniu i styczniu dzień w Polsce, jest bardzo krótki, słońce znika już w okolicach godziny 16. Momentem przełomowym jest druga połowa lutego, w tym okresie dzień gwałtownie zaczyna się wydłużać. W marcu dochodzi zmiana czasu z zimowego na letni, dzięki której zyskujemy znacznie więcej dnia, który możemy wykorzystać na aktywności na dworze.

Aktualnie każdego dnia przybywa nam niecałe 2 – 3 minuty słońca. Około 21 stycznia przybędzie nam około godziny dnia względem długości dnia do najkrótszego dnia w roku z 21-22 grudnia (początek astronomicznej zimy). Do początku astronomicznej wiosny przybędzie nam około 4 godzin słońca w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *