Ile przybywa dnia codziennie?

Ile przybyło dnia

Grudzień to kluczowy miesiąc w każdym roku, oprócz przesilenia zimowego także w tym miesiącu zaczyna przybywać dnia w Polsce. Od zawsze na przełomie 22 grudnia długość dnia wzrasta. Od momentu, gdy dzień w grudniu trwa 7 godzin i 42 minuty, zaczyna każdego dnia przybywać, aby 21 czerwca dzień trwał aż 16 godzin i 46 minut (ponad 2 razy dłużej). Ciekawym zjawiskiem jest Równonoc Wiosenna, która przypada na 20 marca, wtedy dzień oraz noc trwa tyle samo, czyli po 12 godzin. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, ile przybywa dnia codziennie oraz od kiedy noc staje się krótsza, a dzień znacznie się wydłuża.

Ile przybyło dnia?

Ważną informacją jest fakt, że dzień zaczyna się wydłużać od pierwszego dnia astronomicznej zimy, na przełomie 21 – 22 grudnia. Już po okresie około 2,5 tygodnia dnia przybywa o dodatkowe kilkanaście minut. Niestety dzień nie przybywa równomiernie w każdym regionie naszego kraju. Przykładem mogą być województwa położone na południu, w nich średnio odnotowuje się wydłużanie dnia o kilka minut mniej niż w przypadku województw położonych na północnych krańcach Polski.

Na przełomie grudnia oraz stycznia możemy, samodzielnie zaobserwować o ile przybyło dnia. Dzień kończy się znacznie później niż kilka tygodni temu. Od połowy grudnia możemy zauważyć, że dzień zaczyna się wydłużać popołudniami. Natomiast o poranku zaczyna przybywać dnia znacznie później w okolicach 5-10 stycznia.

Tabela przedstawia przyrost długości dnia dla Warszawy na przestrzeni całego roku:

Miesiąc Długość dnia (początek) Długość dnia (koniec) Przyrost dnia
Styczeń 8 godzin 5 minut 8 godzin 43 minuty 38 minut
Luty 9 godzin 25 minut 10 godzin 40 minut 1 godzina 15 minut
Marzec 11 godzin 25 minut 12 godzin 39 minut 1 godzina 14 minut
Kwiecień 13 godzin 40 minut 14 godzin 54 minuty 1 godzina 14 minut
Maj 15 godzin 40 minut 16 godzin 51 minut 1 godzina 11 minut
Czerwiec 16 godzin 40 minut 17 godzin 15 minut 35 minut
Lipiec 16 godzin 25 minut 15 godzin 58 minut -27 minut
Sierpień 15 godzin 20 minut 14 godzin 18 minut -1 godzina 2 minuty
Wrzesień 13 godzin 45 minut 12 godzin 51 minut -54 minuty
Październik 11 godzin 55 minut 10 godzin 55 minut -1 godzina
Listopad 10 godzin 5 minut 9 godzin 14 minut -51 minut
Grudzień 8 godzin 43 minuty 7 godzin 40 minut -1 godzina 3 minuty

W tabeli widzimy długość dnia na początku i końcu każdego miesiąca dla Warszawy, a także obliczony przyrost dnia. Ujemne wartości oznaczają spadek długości dnia, a dodatnie wartości oznaczają wzrost długości dnia.




Należy pamiętać, że wartości w tabeli są przybliżone i mogą się różnić w zależności od konkretnego roku oraz innych czynników geograficznych. Aby uzyskać dokładne dane dotyczące długości dni w Warszawie w określonym roku, zalecam skorzystanie z narzędzi i źródeł online, takich jak strony internetowe astronomiczne lub aplikacje, które dostarczają informacje o wschodzie i zachodzie słońca w konkretnych miejscach.

 

ile przybywa dnia codziennie - tabela
Długość dnia w Warszawie w ciągu roku – tabela

 

Od kiedy przybywa dnia?

W listopadzie, grudniu i styczniu dzień w Polsce, jest bardzo krótki, słońce znika już w okolicach godziny 16. Momentem przełomowym jest druga połowa lutego, w tym okresie dzień gwałtownie zaczyna się wydłużać. W marcu dochodzi zmiana czasu z zimowego na letni, dzięki której zyskujemy znacznie więcej dnia, który możemy wykorzystać na aktywności na dworze.

Aktualnie każdego dnia przybywa nam niecałe 2 – 3 minuty słońca. Około 21 stycznia przybędzie nam około godziny dnia względem długości dnia do najkrótszego dnia w roku z 21-22 grudnia (początek astronomicznej zimy). Do początku astronomicznej wiosny przybędzie nam około 4 godzin słońca w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *