Tęcza – jak wygląda? Jakie kolory ma tęcza?

jak wygląda tęcza

Zapewne nie raz dostrzegłeś tę kolorową, zstępującą z nieba poświatę, która najczęściej pojawia się po ciepłym, letnim deszczyku. To niecodzienne zjawisko atmosferyczne poza niebem znalazło swoje miejsce również w bajkach dla dzieci, legendach czy symbolice. Jak powstaje? Z ilu kolorów składa się tęcza? Co symbolizuje? Jeśli chcesz znaleźć odpowiedź na te pytania, zapraszam do lektury.

Jak wygląda tęcza? Zdjęcia

Tęcza to zjawisko meteorologiczne powstające na skutek rozszczepienia się światła słonecznego przechodzącego przez krople wody (np. podczas deszczu czy podlewania ogródka) na wielobarwne widmo. Efektem tego jest kolorowa poświata przebierająca kształt łuku – zwana powszechnie tęczą.

Pierwszą osobą, która zainteresowała się tym zjawiskiem, był sam Arystoteles. Twierdził on, że tęcza jest po prostu odbiciem światła słonecznego od powłoki chmur. Wielu badaczy próbowało zgłębić szczegóły występowania tego niecodziennego zjawiska, jednak dopiero w XVIII wieku angielski fizyk Izaak Newton doszedł do wniosku, że białe światło to mieszanina świateł o różnych barwach. Ponadto odkrył, że współczynnik załamania światła w wodzie, dla każdej z barw jest inny. Dzięki temu odkryciu wyjaśniono, że tęcza składa się z wielu kolorów (tęcza składa się z 7 kolorów), ponieważ światło przechodzące przez krople wody (np. podczas deszczu – mapa deszczowa) załamuje się pod różnym kątem, nadając tęczy różne barwy (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy). Przeczytaj więcej na temat powstawania tęczy w artykule: Jak i kiedy powstaje tęcza?

 

Jakie kolory ma tęcza? Wszystkie kolory tęczy.

Trzy podstawowe kolory tęczy to barwa żółta, czerwona i zielona. Tęcza składa się z dokładnie siedmiu kolorów występujących zawsze w tej samej kolejności.

  1. czerwony,
  2. pomarańczowy,
  3. żółty,
  4. zielony,
  5. niebieski,
  6. granatowy,
  7. fioletowy.

Jest to ściśle związane z kątem, pod jakim pada wiązka światła przechodząca przez kropelki deszczu.

kolory tęczy
Tęcza ma 7 kolorów – 7 oznacza doskonałość i dobro

Jak zapamiętać kolory tęczy?

Aby łatwiej było zapamiętać kolejność barw, z których składa się tęcza, wymyślono króciutkie rymowanki. Pierwsze litery ich słów są odpowiednikiem pierwszych liter kolorów tworzących tęczę.

Jedna z nich to np. „Czemu patrzysz żabko zielona na głodnego Filemona?”.

Dobrym sposobem na zapamiętanie kolorów oraz ich kolejności w tęczy jest stworzenie własnej, zapadającej w pamięć rymowanki.

Zobacz także: Dlaczego niebo jest niebieskie?


Legenda o tęczy, skrzacie i skarbie

Możliwe, że spotkaliście się ze słynną irlandzką legendą o skrzacie, który na drugim końcu tęczy skrywa garnuszek złota. Legenda opowiada o niewielkiej istotce (mierzącej nie więcej niż wysokość trzech stóp, około 93 cm) o wyglądzie starego, zarośniętego człowieczka, ubranego w szmaragdowo-zielony surdut oraz kapelusz – nazywaną przez Irlandczyków Leprechaun.

LEGENDA O TĘCZY I SKRZACIE

Jeśli ktoś złapie tego małego skrzata, zaprowadzi go do skarbu, który zakopał w glinianym garnuszku po drugiej stronie tęczy. Niektórzy twierdzą, iż skarb zakopany „po drugiej stronie tęczy” jest symbolem czegoś niemożliwego do zdobycia.

Symbolika tęczy! Co symbolizuje tęcza?

Tęcza na przestrzeni wieków stała się symbolem zarówno pod kątem religijnym, mitologicznym, jak i społecznym. W znaczeniu mitologii greckiej zjawisko tęczy symbolizuje drogę, jaką pokonała bogini Iris między Ziemią a Niebem.

W kontekście religijnym z kolei (w Starym Testamencie) tęcza symbolizuje przymierze, które zostało zawarte między człowiekiem a Bogiem. Jest to obietnica, jaką Bóg składa Noemu, że Ziemia nie zostanie stracona przez powódź.

flaga tęczowa

Aktualnie, tęcza stała się międzynarodowym symbolem ruchu LGBT+ (z ang. Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender). Jest to ruch społeczny, który został zapoczątkowany w latach 90. XX wieku przez Gilberta Bakera. Wybór tęczy jako symbolu społeczności LGBT+ jest tłumaczony jej wielobarwnością oraz różnorodnością kolorów, które odzwierciedlają różnorodność osób deklarujących swoją przynależność do tej społeczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *