Czego nie wolno robić podczas burzy?

Czego nie wolno robić podczas burzy

Na początku skupmy się na tym, czym jest burza (jak powstaje burza). To dobrze wszystkim znane zjawisko atmosferyczne, towarzyszą mu gwałtowne wyładowania, narastające w sile opady deszczu, a także przerażające grzmoty. Burze możemy najczęściej spotkać, gdy na zewnątrz robi się parno, duszno oraz gorąco. Burza może nas spotkać w różnych miejscach, czego natomiast nie wolno robić podczas burzy oraz co powinniśmy zrobić, gdy nas zaskoczy?  Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Czego nie robić podczas burzy w domu?

Podczas burzy nie jest wskazane otwieranie okien, biorąc pod uwagę występowanie piorunów kulistych. Przebywanie na tarasie czy balkonie, także nie wchodzi w grę. Ograniczmy rozmowy przez telefon komórkowy, istnieją podzielone opinie na temat przyciągania piorunów poprzez telefon komórkowy, jednak warto ograniczyć występujące ryzyko. Zrezygnujmy z korzystania z urządzeń elektronicznych oraz RTV i AGD. Najlepszym wyjściem będzie całkowite odłączenie ich od sieci kablowej, prądu czy anteny w celu uniknięcia przepięcia w instalacji elektronicznej. Odradzane jest również branie kąpieli w wannie podczas zjawiska burzy.

Czego nie robić podczas burzy na otwartym terenie?

Wówczas kiedy burza zaskoczy nas na otwartym polu, powinniśmy jak najszybciej się ewakuować, jeśli istnieje możliwość przemieszczenia się do budynku czy chociażby samochodu. Pamiętajmy, iż nieodpowiednim krokiem jest szukanie schronienia pod konstrukcjami metalowymi, które silnie przyciągają wyładowania elektryczne, mowa tutaj również o slupach energetycznych. Zerwanie linii spowoduje porażenie prądem. Niewskazane jest, także chowanie się pod niepewnymi konstrukcjami tj. szopy czy wiaty, którym grozi zawalenie. Jeśli posiadamy przy sobie telefon komórkowy, nie rozmawiajmy przez niego, unikajmy dotykania metalowych przedmiotów. Najbezpieczniejszą pozycją będzie ukucnięcie oraz przyciągnięcie nóg do siebie.


Sprawdź także: W co najczęściej trafiają pioruny!


Czego unikać podczas burzy w górach?

Gdy jesteśmy na szczycie, nie należy na nim pozostawać. Należy natychmiast zejść min. o 100 metrów niżej. Łatwo się domyślić, że do najbardziej niebezpiecznych szczytów należą te, na których znajdują się metalowe krzyże. Wskazane jest, aby usiąść na plecaku, należy się upewnić, iż nie posiada on metalowego stelażu. Dzięki temu nie zostaniemy porażeni prądem rozprzestrzeniającym się w warstwach skalnych. Ważne jest, aby odłożyć przedmioty metalowe tj. haki, karabinki czy czekany. Zabrania się przebywania w zwartej grupie, gdyż podczas porażenia piorunem większa ilość osób będzie poszkodowana, przez co może zabraknąć osoby, która udzieli pierwszej pomocy poszkodowanym.

Czego nie należy robić w czasie burzy nad wodą?

Zabronione jest wchodzenie do wody, ponieważ jeśli piorun uderzy w taflę wody, wówczas gdy będziemy się w niej znajdować, skutki mogą być katastrofalne. Trzeba mieć na uwadze, iż woda jest świetnym przewodnikiem iskry elektrycznej.

Czego nie powinniśmy robić w czasie burzy w lesie?

W pierwszej kolejności zapomnijmy o chowaniu się pod wysokimi drzewami. Im wyższe drzewo, tym większe prawdopodobieństwo na uderzenie pioruna. Należy także pamiętać, aby unikać kontaktu z połaciami mokrego mchu, wilgoć może przyciągać pioruny.

Czego nie powinniśmy robić w czasie burzy w samochodzie?

Samochód może stać się naszym bezpiecznym schronieniem, jeśli zostanie zaparkowany w odpowiednim miejscu, pozbawionym wysokich drzew, czy konstrukcji mogących się na niego zawalić.  Metalowa konstrukcja samochodu tworzy bezpieczną klatkę, dzięki której prąd będzie się przemieszczał po zewnętrznej stronie naszego przewodnika, natomiast elektryczne pole nie będzie w stanie przeniknąć do wnętrza pojazdu.

Czy można korzystać z telefonu podczas burzy?

Rozmowa podczas burzy przez telefon komórkowy, niekoniecznie musi stanowić dla nas zagrożenie. Pamiętajmy jednak, że podczas uderzenia pioruna, wszystkie przewodniki, które miały bezpośredni kontakt z ciałem np. słuchawki, monety, klucze czy właśnie nasz telefon komórkowy mogą być przyczyną dodatkowych oparzeń skóry. Telefon jednak sam w sobie nie powoduje przyciągania atmosferycznych wyładowań.

Jeśli chodzi jednak o telefon stacjonarny, nie zaleca się korzystać z niego podczas burzy, gdyż jest to telefon podłączony na kablu. Podczas uderzenia pioruna w telefoniczny słup, elektromagnetyczna fala będzie mogła indukować przepływ prądu, w czego efekcie może dojść do porażenia.


Przeczytaj także: Jak zachować się w czasie burzy? Zasady bezpieczeństwa


Gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce podczas burzy?

Jednym z najbezpieczniejszych miejsc podczas burzy jest niewątpliwie samochód. Jeśli jednak ktoś porusza się kabrioletem, wówczas nie możemy tutaj mówić o bezpiecznej przestrzeni. Jak wspominaliśmy wyżej, metalowa obudowa auta będzie tworzyła klatkę Faradaya, dzięki czemu nawet w momencie uderzenia pioruna, elektryczne pole nie przeniknie do środka pojazdu. Drugim bezpiecznym miejscem może stać się nasz dom. Warto jednak zadbać o instalację odgromową. Jej głównym zadaniem jest odprowadzenie energii najkrótszą możliwą drogą do ziemi. Kolejną ważną sprawą, o której należy pamiętać, jest zamknięcie okien w domu, aby piorun kulisty nie miał możliwości wtargnięcia.

Wyładowania atmosferyczne są zjawiskiem nagłym i często niespodziewanym. Nigdy nie wiadomo, w jakim miejscu może nas zaskoczyć. Jeśli akurat nie będziemy mieli możliwości skrycia się w bezpiecznych miejscach, takich jak dom czy samochód, zastosujmy wskazane wyżej środki ostrożności. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, iż przetrwamy burze bez żadnego uszczerbku na naszym zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *